Princip připojení systému MAX!

Princip připojení systému MAX! | foto: xavax

PORADNA: Proč u nás nekoupím levný wi-fi termostat pro ovládání mobilem

  • 122
Chtěl bych ovládat topení v domě pomocí mobilního telefonu, píše čtenář Petr. Klasický programovatelný termostat je mu k ničemu, protože má hodně nepravidelnou pracovní dobu, takže normální týdenní programování je mu na nic. V telefonu by si zvedl teplotu tak, aby když přijde domů, už měl teplo.

Petr našel jen drahá řešení (okolo 6 000 Kč), přičemž normální termostat stojí tisícovku. „Nechápu, když si dnes za třináct stovek mohu koupit IP kamerku, pomocí které mohu sledovat, co doma dělá náš pes, proč není možné podobně řídit termostat,“ rozčiluje se ve svém dopise.

Když jsme pátrali, zda má pravdu, našli jsme zřejmě systém, na který narážel vysokou cenou, a to od firmy Heatmister neoStat. Abyste si však termostat mohli koupit, musíte si k němu koupit neoHub, takže komplet vás přijde asi na 5 500 korun. Neohub je jakási spojovatelka mezi termostatem a vaší domácí wi-fi sítí. Takže to, co kamerka umí sama, zde potřebuje další zařízení.

Aby bylo jasné, jak to funguje. Abyste mohli cokoliv sledovat na mobilu, musíte si vytvořit svůj účet na serveru výrobce a přes něj se propojíte se svým domácím zařízením.

A pak záleží na tom, jaká je obchodní politika výrobce. Domácí kamery D-link se zřejmě prodávají globálně, takže se může zaregistrovat každý. Našli jsme wi-fi termostaty od Honeywell za sto dolarů, tady však naše představa o možnosti objednat si dnes cokoliv odkudkoliv selhává. Tedy koupit můžete, ale nezprovozníte je. Obchodní politika některých výrobců je taková, že nejprve se vyrábí pro americký trh, pak možná pro západní Evropu a až nakonec pro ostatní zákazníky.

V praxi to vypadá tak, aplikace vás nepustí k registraci, protože nemáte bydliště v daném regionu. „Problém je v tom, že každá země má vlastní normy týkající se uchování citlivých dat. Pak máte třeba smlouvy s Googlem, pak práva spojená s využitím Androidu. To všechno a ještě mnoho dalšího musí velcí výrobci ošetřit, aby všechno stoprocentně fungovalo a bylo vhodné pro velké prodeje. A na druhé straně se počítá, zda se takovýto vývoj vyplatí pro obrat tvořících jen procenta z celkových tržeb,“ nabízí pohled do zákulisí Milan Vítovský ze společnosti Honeywell.

Výsledkem je, že vy můžete zkusit nahlásit při registraci adresu a telefon někde z Německa či Anglie, ale touto cestou se nemůže odebírat oficiální prodej. Otázkou je, zda obří výrobci jsou při své setrvačnosti schopni zachytit současný překotný vývoj a zda si pod sebou neřežou větev, když tak klidně nechávají nezacelenou díru na trhu. Docela by si člověk uměl představit prostor pro šikovnou českou firmu typu Jablotron, která už má s termostaty zkušenosti.

Líbilo by se vám ovládat domácí termostat pomocí aplikace v mobilu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 16. února 2015. Anketa je uzavřena.

To by se mi hodilo
To by se mi hodilo 1753
Pro mě ne, já mám pravidelný režim, tak to nepotřebuji
Pro mě ne, já mám pravidelný režim, tak to nepotřebuji 130

Shodou okolností se v sobotu objevil na letáčku Conrad systém MAX!, který skoro totéž slibuje v relativně příznivých cenách. Prodává se už nějakou dobu, ale zdá se, že stoupla poptávka tak, že se prodejci vyplatí ho „popostrčit“, aby si lidé všimli, že je něco takového k mání. 

Centrální jednotka zprostředkovává propojení internetu s domácí sítí a vy si pak na ni můžete „navěsit“ další elementy, například i ten termostat, anebo samostatné hlavice radiátorů pro zcela nezávislé řízení jednotlivých místností nebo okenní čidlo. Takový malý vstup do inteligentní domácnosti. Podobný jako nabízí v jisté podobě EvoHome od Honeywell.

V praxi to funguje tak, že do počítače stáhnete program pro Max!, přes něj se zaregistrujete. Tím pak můžete začít používat i mobilní aplikaci, do které se normálně přihlásíte. Systém u nás prodává i Hama či Alza, ovšem bez nástěnného termostatu, jen s programovatelnými hlavicemi.

Ale pozor. Podle Michala Kovalčíka z Conrad.cz nemá termostat relátka, která by mohla řídit kotel, komunikuje přímo s termostatickými hlavicemi. Což by znamenalo nechat na hlavním termostatu vyšší teplotu a mobilem podle potřeby přivírat a otevírat jednotlivé radiátory.

Používáte nějaký podobný systém? Podělte se s ostatními zájemci v diskusi a pomozte hledat optimální řešení Petrovi.