Hotové proutěné kompostéry na bioodpad.

Hotové proutěné kompostéry na bioodpad. | foto: www.ekodomov.cz

Z čerstvého vrbového proutí postavíte kompost, tunel, iglú i živý plot

  • 2
Bioodpad v podobě ostříhaného vrbového proutí je se dá využít na celou řadu zahradních staveb. Jsou ve výsledku nejen ekologické, ale také levné a díky použitému přírodnímu materiálu do zahrady přirozeně zapadnou. Většinu z nich snadno postavíte za jedno odpoledne jen s pomocí základního nářadí.

Proutěný kompostér na snímcích vyrostl po letošních Velikonocích v kulturním centru Zahrada na pražském Jižním Městě z iniciativy sdružení Ekodomov. Původně měl být pouze z použitých pomlázek z letošních Velikonoc (viz předchozí článek), nesešlo se ale dost, proto základ kompostéru tvoří vrbové proutí a pomlázky ho víceméně jen zdobí.

Ideální materiál pro zahradu

Vrbové proutí je pro ohraničování kompostu či záhonů tradičním přírodním materiálem. Půvabné je na něm i to, že některé proutky postupem času uschnou, jiné se zazelenají. Postupem času se díky tomu proměňují před očima, jak je vidět například v zahradách Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem.

Založit živý plot z čerstvých vrbových prutů také není složité.

Schopnosti poměrně snadného zakořenění se také využívá při budování živých plotů z vrbového proutí. To dovoluje ovlivnit výběrem slabších či silnějších a delších prutů počáteční vzrůst budovaného plotu. Ze začátku je sice nutné postarat se mu o důkladnou zálivku, brzy se ale zazelená a poradí už si sám. Časem je pouze potřeba usměrňovat ho střihem, podobně jako jiné živé ploty.

Iglů pro děti, postavené ze živých vrbových proutků.V pražském ekocentru Šárynka byl v rámci workshopu vedeného Jiřím Rechem z živých vrbových prutů vybudován i tunel ve tvaru šneka, prolézačka pro děti.

Děti zase ocení nejrůznější vrbové domečky na hraní nebo prolézačky. I ty se při troše péče v podobě zálivky a střihu mohou zazelenat a vytvořit v zahradě velmi půvabný prvek. Třeba vrbové iglú nebo tunel v podobě šneka, které postavili v rámci workshopu vedeného Jiřím Rechem v pražském ekocentru Šárynka.

Stavba kompostéru krok za krokem

Zvolte si vhodné místo, půdorys a výslednou velikost kompostéru, sdružení Ekodomov zvolilo kompostér se třemi úložnými prostory. Nejprve je potřeba vždy ze dvou silných prutů vytvořit oblouky ohraničující budoucí kompost. Z plochy budoucího kompostéru odstraňte drny a po obvodu tohoto půdorysu vyryjte rýhu dostatečně hlubokou pro zasazení silných vrbových prutů, které vám vytvoří základní osnovu stavby.

Nejprve je potřeba vždy ze dvou silných prutů vytvořit oblouky ohraničující budoucí kompost.Nejprve je potřeba vždy ze dvou silných prutů vytvořit oblouky ohraničující budoucí kompost.

Dvě protilehlé stěny kompostu propojíte proutěným obloukem (viz postupové snímky), proto připravte pruty nejen dostatečně silné, ale i dlouhé. Nahoře je přehněte proti sobě a svažte přírodním provázkem.

Stěny kompostéru vytvoříte tak, že do země zapícháte silnější pruty v odstupu 20 až 30 centimerů a propletete je slabšími proutky jako osnovou.

Pak začněte proplétat zadní stěnu kompostéru vrbovými proutky jednoduše tak, jako se proplétá osnova při tkaní. Nejprve umístěte proutky silnější, který stěnu zpevní. Pak zbylou plochu stěny vypleťte jemnějšími proutky. Stejně postupujte i u bočních stěn kompostéru.

Stěny kompostéru vytvoříte tak, že do země zapícháte silnější pruty v odstupu 20 až 30 centimerů a propletete je slabšími proutky jako osnovou.Detail dvířek kompostéru. Na Jižním městě do nich kromě proutí vpletli i pomlázky.

Nakonec řešte uzavření předního otvoru. Na ten si z vrbových proutků svažte v podstatě jakási vrátka, "upletená" opět nejprve ze silnějších prutů a následně propletená těmi jemnějšími. Vrátka by měla odpovídat velikosti daného otvoru. Současně je ovšem nutné, aby přečnívající pruty šly zaklesnou do stran kompostéru. Musí jít podle potřeby kdykoliv vyndat a zase vrátit zpátky.

MISS KOMPOST 2010

Občanské sdružení Ekodomov vyhlásilo už popáté soutěž pro všechny, kdo kompostují pro svoji vlastní potřebu, bez ohledu na druh kompostování. Uzávěrka soutěže je 15. srpna 2010, na stránkách sdružení najdete podrobné podmínky pro přihlášení. Patří k nim mimo jiné zaslání fotografie vašeho kompostu, jeho míry a popis jeho jídelníčku (co a v jakém množství do kompostu dáváte).