Odtátý sníh na střechách odhalí kvalitu izolaci v podkroví

Odtátý sníh na střechách odhalí kvalitu izolaci v podkroví | foto: Marek Burza

Za polovinu problémů můžou lajdáčtí stavaři, říká expert na vady staveb

  • 22
Expert Michael Balík odpovídal čtenářům iDNES.cz na otázky týkající se vlhkosti staveb v letošní urputné zimě. Nejvíc otázek padlo na nedostatečnou izolaci, vlhkost a plísně. Nezřídka bylo jasné, že při stavbě nebyly dodrženy normy pro zateplení a odpovídající stavební postupy.

Michael Balík"Z otázek sami vidíte, že postavit si dnes novostavbu vůbec nemusí znamenat, že budete mít klidný život," prohlásil Michael Balík, expert na vlhkost a další vady staveb. Reaguje tak na neustále se opakující dotazy začínající slovy "Bydlím v novostavbě..." A v nich pak následují stesky na kondenzaci vody v rozích či na vrutech držících sádrokartonové desky u podkrovních vestaveb.

Další dotazy se týkaly problémů plísní v bytech s nově osazenými plastovými okny, problémy s kondenzací vody na sklech a obecně způsobu provozování bytu tak, aby nevlhl.

Chybují projektanti i zedníci

Podle Balíka buď už projektant nebo realizační firma během stavby často nedodržují technologické postupy podle normy, tloušťku vrstev izolací, nebývají při stavbě dostatečně pečliví, takže se do podkrovní izolace může dostávat voda.

Všechny otázky a odpovědi najdete zde

"Otázky, které jsem dnes dostával, mi jen potvrzují i denní praxi. Ač se moje běžné úkoly týkají starých a památkově chráněných staveb, stále častěji pro mne zcela nepochopitelně za mnou chodí lidé, kteří bydlí v novostavbách. Že vlhne tři sta let starý dům z doby, kdy neexistovaly izolace, lze pochopit, ale tuhle jsme řešili problém v novostavbě, kde ještě ani nebydleli lidé," vzteká se Balík.

reklamace

Reklamujte, dokud je čas. Máte na to ze zákona 36 měsíců.

Zároveň ukazuje na dotaz čtenářky, která má problém se spodní izolací už v hrubé stavbě. Při tání se natolik zvedl tlak spodní vody, že se dostala přes asfaltové izolace a ve sklepě je asi 12 cm vody. Podle čtenářky projektant navrhl ke snížení hladiny vody čerpadlo, toto řešení Michael Balík ale zpochybňuje: "Autor projektu se nemůže spoléhat pouze na čerpadlo, které snižuje hladinu spodní vody, to má svoji životnost a může se porouchat. Pokud se vám již dnes v otevřeném spodním podlaží hromadí voda, dejte celé řešení přepracovat projektantovi, který musí nadimenzovat izolace a jejich zatížení na tlakovou spodní vodu," odpovídá čtenářce.

A zároveň radí všem stavebníkům: "Reklamujte, dokud je čas. Máte na to ze zákona 36 měsíců, tu a tam se najdou už i firmy, které dají i šestiletou záruku."

Zrádné tepelné mosty

Zatímco tady za chybu zřejmě mohl projektant, chyby zaviněné stavební firmou bývají ještě častější. Například čtenářka IvKri popisuje problém, který mají v ložnici v zateplené novostavbě: "V zimě se nám v ložnici objevuje vlhkost v rohu u okna, pokud nenechám okno alespoň na mikroventilaci a v místnosti netopíme, objeví se i plíseň. Problém se objevuje jen v patře, kde je celkově vlhčeji. Dům byl postaven v roce 2007, plastová okna, zateplení. Manžel hovoří o tepelném mostu a chybě zedníků."

Na tento problém, který se stal jedním z nejtypičtějších, mohl Balík jen smutně konstatovat: "Váš manžel má pravdu..."

Typický obrázek po mírné oblevě

Jako zapeklitý se objevil i dotaz na ohnuté háky, které drží okapy. Nevydržely váhu ledu ve žlabech a ohnuly se. Čtenář si tak trochu odpověděl sám: navrhoval montáž zábran proti sesouvání sněhu ze střechy. Druhé řešení, podsunout okapy více pod okraje tašek, mu Balík nedoporučoval. Omezila by se základní funkce okapů. Jako nejrozumnější se mu zdálo nadimenzovat háky tak, aby s váhou žlabů neměly problém.

Jediným řešením, jak problémům předcházet, je podle Balíka najmout si při stavbě svůj vlastní nezávislý stavební dozor. Což je samozřejmě možné jen v případě, že člověk staví individuálně, nekupuje byt.

Takový dozor ale pomůže už při výběru stavební firmy a může dokonce upozornit na případné nesrovnalosti v projektu. "Dozor nemusí být na stavbě každý den, ale dohlíží na kritické chvíle při dokončování jednotlivých technologických operací, donutí stavbyvedoucího vést stavební deník a podepsat si nezávadné odevzdání jednotlivých prací. Ale hlavně: stavař, který neodvádí práci precizně, vám přednese tisíc argumentů, proč je to takto v pořádku. A pokud nemáte vzdělání v oboru, nemáte šanci ho přesvědčit. A pak už můžete jen litovat," připomíná Balík.

Cena stavebního dozoru je individuální, často se uvádí kolem 2 % z ceny stavby.

Vysušování zdiva v 50 příkladech

Vysušování zdivaMichaelu Balíkovi nedávno v nakladatelství Grada vyšla kniha Vysušování zdiva v příkladech. V této knížce se nenabízejí stovky teorií, jak si s vlhkými zdmi poradit, nenajdete tu vzorce a teoretické úvahy přístupné jen odborníkům. Michael Balík ze své praxe vybral 50 nejtypičtějších příkladů a stručným a srozumitelným způsobem u nich popisuje: typ stavby, zjištění příčin vlhkosti, návrh odvlhčovacího opatření a návrh aplikace opatření, případně dalších alternativních řešení. Kdo má v domě nebo na chalupě problém s izolacemi, s velkou pravděpodobností najde v této knize recept na nejvýhodnější řešení.