Tibetský mastif

Tibetský mastif | foto: shutterstock.com

Za tibetského mastifa platí čínští milionáři desetitisíce dolarů

  • 2
Tibetský mastif je pro Číňany symbol štěstí, ale nově i znamení luxusu. Dospělý pes této rasy se vloni v Číně prodal za půl milionu dolarů. Přitom v USA mastifa koupíte za pár stovek dolarů a u nás za pět tisíc korun.

Kdysi komunistickou stranou zakázaný "buržoazní" chov psů v Číně vzkvétá a 80kilový tibetský mastif je aktuálním hitem pro ty, kdo chtějí rozšířit své bohatství mimo akcie a nemovitosti. Tyjí z toho obchodníci i chovatelé, za připuštění špičkového samce si účtují i 40 000 dolarů.

Drahý pes musí mít luxusní jméno

Proč mastifa

"Chceme psí rasu, která pochází odtud, a tento hlídací pes je skvělý, protože pro Číňany je odedávna symbolem štěstí," řekl Wu Jün-liang, majitel Warrena Buffetta a dalších dvaceti mastifů. Chová je v severočínském městě Tchaj-jüan, kde vlastní sanatorium.

Ze snobského chování čínských zbohatlíků se nejvíce radují chovatelé. "Kdysi jsem investoval do německých ovčáků, ale tibetští mastifové jsou teď dost v kurzu," říká Suej Chuej-čeng, majitel obchodu a dvacítky psů, který nedávno vystavoval své favority na šestém ročníku čínské Výstavy tibetských mastifů.

Jen za velké pódium a plakáty oblepený box, kde svoje psy vystavuje, Suej utratil 43 000 dolarů (812 000 korun). Vzhledem k tomu, že za jedno připuštění svého nejlepšího mastifa Krále si účtuje 40 000 dolarů, se mu ale podobná investice rychle vrátí.

Na výstavě byly stovky chlupáčů a s těmi nejdražšími se jejich majitelé a handleři procházeli po molu, jako by to byly modelky. Někteří psi se jmenovali podle bohatých Američanů, třeba Warren Buffett, na ostatní jejich majitelé volali třeba "Bože" nebo "Princi".

Tibetský mastif - mládě

"Chápu dostihy a diamanty, ale nerozumím, proč chce někdo zaplatit půl milionu dolarů za psa," diví se prezidentka Americké asociace tibetských mastifů Martha Feltensteinová. "Nedožívají se moc moc vysokého věku a nejsou příliš vzácní, takže je dost matoucí, proč v Číně dosahují tak vysoké ceny."

Štěňata tibetského mastifa stojí v USA podle Feltensteinové několik stovek dolarů. V Číně se ale dospělý tibetský mastif podle chovatelů prodává za desetitisíce dolarů a jeho cena se může vyšplhat i na více než 100 000 dolarů (asi 1,9 milionu korun). Jednoho z nich si za více než půl milionu dolarů loni koupila jistá žena ze severní Číny. Na letiště pro něj poslala 30 černých vozů Mercedes-Benz a dalších luxusních aut, aby psa vyzvedly.

Symbol i investice

Luxusní značka

Mít tibetského mastifa je dalším způsobem, jak zvýšit svou důvěryhodnost a blýsknout se svým bohatstvím.

Čínští boháči, kteří dříve utráceli za nemovitosti v Austrálii, za americké čistokrevné koně a módu evropských návrhářů, chápou tibetského mastifa jako nový symbol svého postavení.

Čína má v současnosti 825 000 milionářů, nejvíc v moderních dějinách, a tamní trh s luxusním zbožím roste nejrychleji na světě. A tak na seznamu toho, co bohatí muži na severovýchodě země nutně musí mít, je mladá krásná žena, lamborghini a tibetský mastif.

"Můžete tomu říkat místní luxusní značka," říká Rupert Hoogewerf, daňový poradce z Šanghaje, který sestavuje každoroční populární seznam největších čínských boháčů. "Značky luxusního zboží v Číně posilují fenomenálním tempem a mít tibetského mastifa je dalším způsobem, jak zvýšit svou důvěryhodnost a blýsknout se svým bohatstvím."