Zabezpečit chatu nebo chalupu je obtížnější než zajistit dům a byt

aktualizováno 
Rekreační objekty jsou obrovským lákadlem pro zloděje. Zejména kvůli nízkému riziku - chaty a chalupy často stojí mimo běžné osídlení, často na samotě. A málokdo je ochoten investovat do drahého elektronického zabezpečení.

Vložky s nízkou bezpečnostní třídou špatně odolávají bumpingu. | foto: FYI Prague

Zloději tu mají výborný výhled na dobrou kořist. Vybavení domácnosti, stavební stroje, vybavení dílny, ale i starožitnosti. To vše je sice majetek, jehož hodnota se pohybuje spíše v řádu stokorun, ale je velmi snadno a rychle zpeněžitelný.

U chat a chalup navíc porušujeme jedno z hlavních pravidel zabezpečení majetku – když už ho musíme v objektu přes zimu nechávat, nemáme ho na jednom perfektně zabezpečeném místě, ale naopak rozestrkaný na vícero místech, v kůlnách, stodolách nebo přístěncích, které je třeba chránit jednotlivě. Což se nám většinou nedaří.

Hlavní zásady zabezpečení chalupy

1. Zabezpečte dostatečně kvalitním zámkem již vrátka (postačí i visací zámek), zloděj tak bude varován, že s vaším objektem nebude mít snadnou práci.

2. Má-li hlavní objekt více vstupních dveří, opatřete dobrým zámkem všechny. Nebude hrozit, že zloděj dobře zabezpečené dveře jednoduše "obejde" těmi méně zabezpečenými.

Na hlavních zámcích nešetřete. Pamatujte, že zloděj bude mít dost času na jejich nerušené zdolávání. Ochrana dveří proti tichým, nedestruktivním metodám i těm destruktivním je samozřejmostí. Zámek s ochranou proti odvrtání pořídíte za pár stokorun, stejně tak kování.

3. Je-li to možné, zamykejte i dveře uvnitř objektu.

4. Stejnou péči jako dveřím věnujte také oknům. Vhodným řešením jsou uzamykatelné okenice, bezpečnostní fólie, případně mříže.

5. Kůlny a stodoly vybavte uzamykatelnými petlicemi anebo kvalitními visacími zámky. Ty objekty, které nemusíte zamykat, nechte raději otevřené – zloděj se přesvědčí, že skutečně není co odnést, a nenapáchá zbytečné škody.

6. Samostatně zamknout se vyplatí i drahé stavební stroje – míchačku, drtičku, zahradní traktor.

7. Nezapomeňte na zabezpečení i těch méně obvyklých vstupů do objektu – světlíků nebo sklepních okének.

Zabezpečení dílny

1. Opět platí, že zloděje často odradí již vstupní zámek. Zkuste kombinaci kvalitní vložky a bytelné petlice s visacím zámkem. Profesionál se nebude snažit a amatér si vyláme zuby.

2. Uzamkněte vše, co se uvnitř uzamknout dá, nejlépe k podlaze nebo stěnám. Spínat věci k sobě má smysl jen v případě, pokud s nimi kvůli tomu nebude možné manipulovat.

3. Skříňky nebo zásuvky s nářadím zamkněte samostatnými zámky. Nezapomeňte, že jakékoli uložené nářadí, ke kterému bude mít zloděj přístup, může využít k dalšímu vnikání do objektu.

Zabezpečení garáže

1. Nepodceňujte kvalitu garážových dveří a typ jejich zámku. Zámek by měl být kotven tak, aby spolu s rámem dveří zabraňoval vytržení.

2. Je-li garáž na zahradě, opatřete bytelným zámkem také vjezdová vrata. Auto zlodějů může posloužit k vytržení zámku garáže a takto jim situaci ztížíte.

3. Nezapomeňte na dveře vedoucí z garáže do objektu. Bezpečné musí být z obou stran.

4. Samostatně zamkněte motocykl, jízdní kola anebo disky se sezonními pneumatikami. Opět poslouží zámek s kotvením do země.

Jak vybrat správnou bezpečnostní vložku anebo visací zámek?

Certifikace – nestranná záruka kvality. Nenechte se zmást marketingovými texty výrobce. Opravdu dobře ochrání jen zámek, který má správný certifikát. Konkrétně se jedná o normy EN 1303 (cylindrické vložky) a EN1627 (otvorové výplně) a EN 1627 a EN 12320 (visací zámky). Musí být uvedeny na obalu každého výrobku – to je větší záruka než přesvědčování prodejce. Takovéto zámky garantují, že odolají většině nedestruktivních metod vniknutí a dobře si poradí i proti hrubé síle.

Bezpečnostní třída – důležitá pro vás i pojišťovnu. Výše zmíněné normy jsou dále definovány třídou výrobku. Platí, že čím vyšší, tím bezpečnější zámek. A také nižší pojistné. Vybírejte zámky třídy 3 anebo 4 – na trhu je seženete již od pětistovky.

Fotogalerie

Nevybírejte jen podle ceny, neplatí, že čím vyšší cena, tím lepší vložka nebo zámek. I zámek za skromnou cenu může odvést velmi dobrou práci. Na druhou stranu výrobci, kteří na trhu bojují zejména cenou, musí logicky na něčem ušetřit. A málokdy se to nedotkne kvality výrobku.

Neplatí, že všechny vložky jdou do všech dveří. Dobře si změřte šířku dveří, vzdálenost mezi kotvicím šroubem vložky a vnější hranou kování. Zapište si, zda mají kliku vlevo anebo vpravo. Vložky mají důležité údaje o tom, do jakých dveří jdou zasadit na obalu výrobku. V případě odborné montáže můžete zvolit modulovatelnou vložku, u které se upraví šířka podle potřeby.

U visacích zámků může zklamat petlice. Sebelepší visací zámek zklame, pokud ho můžete vytrhnout spolu s petlicí. Většina výrobců navíc umožňuje koupit visací zámek a přímo pro něj určenou petlici – ochrana se tak výrazně zvýší.

Nečekejte, až se něco stane, starý zámek je lákadlem pro zloděje. Navíc může v zimě zamrznout, může se rozbít a dům pak nezamknete vůbec. Nečekejte, až se něco stane a vyměňte starý zámek za nový, jakmile to bude možné.

Jak dlouho a čemu odolá daná bezpečnostní třída?
Bezpečnostní třídaČas odporu nejslabšího místaKdoZpůsob vloupání
1-Příležitostný pachatel použití tělesné síly
23 min.Příležitostný pachatel použití jednoduchého ručního nářadí (pilka, kleště, šroubovák, vrták)
35 min.Zloděj sada nářadí z 2. BT + šroubováky, klíny, dlouhé páčidlo, malé kladivo (200 g)
410 min.Zkušený pachatel sada nářadí z 2. a 3. BT + malá el. vrtačka, sekera, sekáč, velké kladivo (1,25 kg)
515 min.Zkušený pachatelsada nářadí z 2., 3. a 4. BT + elektrické nářadí (velká el. vrtačka, úhlová bruska)

Léto jako barometr

Aktivita zlodějů o letních prázdninách je vždy jakýmsi barometrem, který napovídá, nakolik se máme o svůj majetek bát přes zimu. U chat a chalup to bohužel platí dvojnásob – na rozdíl od bytů a rodinných domů jdou v jejich případě zloději většinou najisto.

Podíváme-li se do policejních statistik, zjistíme, že letošní rok rozhodně nepatřil mezi ty klidné. Vloupání do chat a chalup o prázdninách meziročně přibylo o 11 %. Může za to zejména červenec. V tomto měsíci totiž meziročně přibylo vloupání o celých 27 %. Co z toho tedy vyplývá? Že bychom letošní zazimování měli spojit také s prověrkou, zda je náš majetek zabezpečen, jak má.

Důvody, kvůli kterým se počet vloupání zvýšil, jen tak nepominou – horší ekonomická situace nízkopříjmových a sociálně vyloučených skupin, mladí lidé bez práce a dozvuky prezidentské amnestie.

"Třináctiprocentní nárůst vloupání do domů, bytů, chat a chalup je důsledkem především stále tíživější ekonomické situace obyvatelstva," komentuje situaci Jiří Kameník z Asociace soukromých bezpečnostních služeb. "Obdobný procentuální nárůst vloupání hrozí i v případě období Vánoc, podle mého odhadu se však situace neuklidní ani v roce 2014 a počet vloupání se bude i nadále mírně zvyšovat."

U Čechů navíc bohužel platí ještě jedno známé pořekadlo: příležitost dělá zloděje.

Češi se začínají učit

Průměrná škoda způsobená vyloupením chaty nebo chalupy o prázdninách dosáhla na 17 000 Kč. Což je sice málo v porovnání s domem (50 000 Kč) a bytem (47 000 Kč), ale rozhodně to není nic, nad čím by se dalo mávnout rukou.

A přitom si za to často můžeme sami. Nerespektováním zásad zabezpečení majetku. A to tu nehovoříme o investicích do drahých zabezpečovacích technologií, spíše o návycích vycházejících ze zdravého selského rozumu. Možná proto, že se nedokážeme dostatečně vžít do mentality lupiče.

"Nerespektování základních zásad při zabezpečení majetku je dlouhodobý problém," komentuje například Lucie Filová ze společnosti Tokoz, která od roku 1920 vyrábí zámky a kování. "Při našich interních šetřeních se setkáváme s celou řadou prohřešků – třicet let starými dveřními zámky počínaje, minimálním anebo žádným zabezpečením majetku přímo uvnitř objektů konče. Díky tomu je zranitelných více než 80 % všech objektů."

Jak ovšem Filová dodává, pozitivní je alespoň fakt, že lidé se o problematiku zabezpečení začínají alespoň aktivně zajímat. A to dokonce s podporou ministerstva vnitra, které podpořilo například projekt Bezpečná země, pomáhající lidem při nákupu zabezpečovací techniky.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Nezkracujte psům vycházky a nechejte je pořádně očichávat, radí vědkyně

Pro psy je čich nesmírně důležitý.

Psi čenichem zkoumají svět, využívají k tomu až miliardu receptorů. Umějí tak dokonale číst lidské emoce. Proto nechte...

Další z rubriky

Francouzi se rozhodli zachránit staré maďarské prasečí huňáče mangalica

V houfu vypadají neuvěřitelně, jako z kresleného filmu.

V době, kdy mnozí vedou válku proti tučnému jídlu, se slavné lyonské uzenářství Sibilia snaží ve Francii obnovit chov...

Brambory šetrně skladujte i zpracovávejte, je jich málo a zřejmě zdraží

Brambor se letos urodilo méně, kvůli suchu nenarostly.

Letošní horká a suchá sezona zrovna nenahrávala solidní úrodě brambor, podle bramborářů je sklizeň zhruba o 25 nižší...

Svatomartinská husa pečená na mřížce a při nízké teplotě. Nic jednoduššího

Husička po pěti hodinách pomalého pečení

Tradice pečení husy na svatého Martina se v posledních letech vrací. Kvůli tomu mnohé malé domácí chovy hlásí, že už...

Najdete na iDNES.cz