Vařený chřest s rozmarýnem a šunkou

Vařený chřest s rozmarýnem a šunkou | foto: Stockfood.cz

Začala sezona chřestu, ideální zeleniny pro dietu i zlepšení sexu

  • 21
Využijte toho, že chřest teď seženete v každé samoobsluze. Vyzkoušejte si náš recept na kombinaci s kozím sýrem a malinovou zálivkou.

Chřest se znovu zkouší vydobýt zašlou slávu. Za dob první republiky byl na našich stolech tradiční pochoutkou, v minulém režimu ale popularitu ztratil. V Evropě se ale stále hřeje na zeleninovém výsluní. A oprávněně - v sezoně, která právě začala, jde ze známého afrodiziaka a zároveň dietní pochoutky připravit řada specialit.

Perla jídelního lístku

V době, kdy zemědělci výhonky tahají z pole, tedy od konce dubna až do půlky června, je chřest ve spoustě zahraničních restaurací perlou jídelního lístku. Servíruje se jako předkrm, míchá se do salátů, podává se zapečený v koláčích i jako samostatný pokrm. Nechybí ani v lahodných krémových polévkách.

Vitaminy, dieta i sex

Chřest je díky svému obsahu vitaminů a minerálů považován za zeleninovou perlu. Protože obsahuje jen 90 kJ na 100 gramů a většinu jeho těla (až 93 %) tvoří voda, je ideálním pokrmem v době redukční diety. Zároveň pomáhá vylučovat z těla vodu a kyseliny, posiluje také imunitu. Vysoký obsah draslíku působí proti zvyšování krevního tlaku.

Už v antice byl chřest považován za silné afrodisiakum. Především kvůli svému vzhledu byl podle jedné z tradic podáván novomanželovi na svatbě, aby byl plodný. Naopak ho nesměly jíst jeptišky v klášterech.

Nejčastěji se ale na talíři objevuje s holandskou omáčkou nebo politý máslem s opečenou strouhankou.

Zařadit ho do jídelníčku zkouší v době sklizně ale i české restaurace. Například v pražské kavárně Slavia pro jarní sezonu připravili speciální menu, kde můžete ochutnat třeba marinovaný mladý chřest s třešňovými rajčátky a sýrem Fitaki, řeřichou, pestem z rokety a redukcí acetto balsamico nebo třeba grilovaný kuřecí filet na lůžku z pečených nových brambor ve slupce a mladého chřestu s bylinkovým máslem. "Jako sladkou tečku mohou hosté dopřát kandovaný mladý chřest na citrónovém sorbetu s kapkami 12letého balsamica," doporučili šéfkuchaři z legendárního podniku.

Chřest ale najdete i v nabídce dalších podniků, například pražská restaurace Argument nabídne chřest z Mělnicka se steakem nebo krémovou polévku.

Pokud si chcete doma zkusit další netradiční způsoby přípravy chřestu, můžete své znalosti zdokonalit ve specializovaných kuchařských kurzech pro běžnou veřejnost. Z chřestu se naučíte připravovat třeba i kapučíno nebo sladký dort.

V Ivančicích uspořádají slavnosti

V Česku mělo pěstování chřestu dlouholetou tradici, která byla komunistickým režimem narušena. Sklízel se nejen na Moravě, ale i v Polabí, například na Mělnicku. Slavná byla také pole v Ivančicích u Brna.

V Ivančicích se pěstoval chřest pod originálními hliněnými poklopy

V Ivančicích se pěstoval chřest pod originálními hliněnými poklopy

"Bohužel už se u nás chřest nepěstuje. Jako plodina je hodně náročný na brigádnickou výpomoc v období sklizně, takže družstva a zemědělci se ho trochu bojí," uvedl ředitel informačního centra v Ivančicích Aleš Tureček. "Snažíme se je ale přesvědčit, aby ho do svého repertoáru znovu zařadili," dodal.

Město se proto rozhodlo alespoň uspořádat na počest této surovině slavnosti. 21. a 22. května tam můžete s odborníky nejen diskutovat o vhodném výběru, skladování a pěstování, ale i ochutnávat nové odrůdy a zajímavé způsoby přípravy. Od vinařů okoukáte i snoubení chřestu s vínem.

Evropa v chřestovém opojení

V Evropě věnují lahodné zelenině, kterou znali už staří Egypťané a Římané, větší pozornost. Němci ho snědí absolutně nejvíce - okolo 1420 gramů na osobu (údaj pochází z roku 2003), zatímco průměrný Čech "schroustne" jen 100 gramů této polozapomenuté pochoutky.

Pěstování chřestu v zahraničí

Typický obrázek ze zahraničí

Chřestu, který se v sezoně sklízí každý den, se ročně na starém kontinentu vypěstuje okolo okolo 250 tisíc tun. "V Německu zabírají chřestová pole kolem 17 tisíc hektarů, nejvíce v oblastech Dolního Saska, Bavorska a Hessenska," uvádí německý server specializovaný na chřest. Celkový výnos z pěstování se pohybuje okolo 180 milionů eur. V zemi je jeho sklizeň doprovázená bouřlivými oslavami a slavnostmi.

Jak kupovat chřest

V obchodech najdete tři chřestové variace, které se liší barvou i chutí.

Bílý chřest, rostoucí pod hlínou v naprosté tmě, má jemnou chuť. Působením světla se z něj stává jemně fialový chřest. Zelený chřest, který nechávají farmáři vyrůst až nad zem, je nejchutnější a nejdražší. Sbírá se, když dosáhne délky asi 15 centimetrů.

Po stisknutí musí těla pod rukama jemně křupnout. Hlavičky nesmí být ulámané či otevřené, ani zvadlé. Čerstvý chřest poznáte i tak, že nejde ohnout. Skladujte ho maximálně tři dny, a to ve spodní části lednice zabalený v lehce namočené utěrce.

Chřest se k nám většinou dováží z Polska nebo Španělska, objevíte i plodiny z Maroka.

Jak chřest všeobecně připravovat?

proniknul i do přísloví

"Rychleji, než se uvaří chřest" - tak se císař Augustus dožadoval rychlého vykonání rozkazu. Ve Francii se zase vysokým lidem říká "přerostlý jako chřest", ve Španělsku posílají protivníky k čertu se slovy "jdi smažit chřest".

Chřest nejprve opláchněte, odřízněte spodní zdřevnatělou část - zhruba dva centimetry, a od hlavičky směrem dolů oloupejte škrabkou. Zelený a fialový stačí oloupat jen v dolní části, nahoře bývá šťavnatější a slupka je jemnější a měkčí než u bílého.

Pokud chřest budete dál připravovat (třeba ho dávat do slaných koláčů), stačí ho jen lehce povařit (zhruba 2 minuty). Pokud si na něj ukuchtíte jemnou holandskou omáčku, vařte ho asi 20 minut, až do jeho úplné změknutí. Na jeho vaření jde použít i speciální hrnec, oblíbený právě v "chřestovém" Německu

Po vyjmutí z vody ho zchlaďte ve studené vodě nebo v míse s ledem, zůstane mu krásně svěží barva.

chřest s kozím sýrem a malinovou zálivkou

Na předkrm budete potřebovat svazek chřestu (počítejte zhruba se třemi výhonky na jednu osobu), maliny, med, olivový olej, 2 bobkové listy, 200 ml bílého vína, 3 lžíce třtinového cukru, šťávu z půlku citronu, sůl a pepř. A samozřejmě kozí sýr.

Přilejte trochu olivového oleje.

Přilejte trochu olivového oleje.

Přidejte trochu citronové šťávy, dochuťte solí a lehce opepřete.

Přidejte trochu citronové šťávy, dochuťte solí a lehce opepřete.

Nejdříve si připravte zálivku - do misky propasírujte asi deset malin, smíchejte je s lžící citronové šťávy, lžící medu a lžící oleje. Lehce dosolte, případně jemně opepřete čerstvě namletým bílým pepřem. Směs vyšlehejte do jemné emulze.

Z chřestu odřízněte spodní dva centimetry.

Z chřestu odřízněte spodní dva centimetry.

Směrem dolů ho oloupejte.

Směrem dolů ho oloupejte.

Pak pokračujte s přípravou chřestu. Opláchněte ho a oloupejte.

Do vroucí vody ochucené vínem, bobkovým listem, solí, pepřem a citronovou šťávou dejte vařit chřest.

Do vroucí vody ochucené vínem, bobkovým listem, solí, pepřem a citronovou šťávou dejte vařit chřest.

Po povaření krátce zchlaďte chřest ve studené vodě.

Po povaření krátce zchlaďte chřest ve studené vodě.

Do zhruba 3/4 litru vody nalijte bílé víno, přidejte třtinový cukr, zbylou šťávu z citronu, bobkový list, osolte a opepřete. Přiveďte k varu, do vroucí vody vhoďte na zhruba dvě minuty chřest. Poté ho vyjměte do vody s ledem.

V konečné úpravě s omáčkou a kozím sýrem.

V konečné úpravě s omáčkou a kozím sýrem.

Na talíři naaranžujte chřest, kousky kozího sýra a celé lehce zakápněte malinovou zálivkou.