Komár luční

Komár luční | foto: Axana-sk.sk

Začíná se s postřiky proti agresivním komárům. Přenos nemocí ale nehrozí

  • 2
Ve vlhkém počasí se dá očekávat větší množství komárů, zvláště v oblastech, kde po přívalových deštích zůstává stát voda. Podle hlavního hygienika ale nehrozí přenos nemocí.

"Ano, jsou nepříjemní, chraňte se běžnými repelenty, ale nemocí není třeba se obávat," tvrdí František Rettich ze Státního zdravotního ústavu.

V Česku se vyskytují dva nejběžnější druhy komárů, Aedes vexans - luční, Aedes sticticus - lesní. Situaci po celém území republiky monitoruje několik odborníků, kteří dle vývoje situace vydávají obcím doporučení stran možného zásahu. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta se u nás v současné době problémy s přemnožením komárů vyskytují jen lokálně.

Letos voda po záplavě odtekla

"V zásadě došlo ve všech zaplavených oblastech k rychlému odtoku vody, vyschnutí a tím pádem k úhynu larev komárů. Na několika místech Severomoravského kraje se objevily larvy komárů ve zbytcích stojaté vody, nicméně i zde došlo patrně vlivem teplého počasí k jejich uhynutí. Na některých místech Poodří došlo k vylíhnutí komárů, proti kterým byly nebo budou provedeny lokální zásahy na létající komáry," komentuje aktuální situaci Michael Vít.

V Jihomoravském kraji, v oblasti soutoku Moravy a Dyje (rezervace Soutok v lokalitě Lanžhot), je podle informací, které se shromažďují v kanceláři hlavního hygienika, zaznamenán zatím nejvyšší výskyt komárů (nálet až 100 komárů za minutu). Tato oblast však není trvale obývaná a nepředstavuje tudíž závažnější problém. K vyššímu výskytu by mohlo dojít i v Břeclavi, zatím je zde však podle dostupných informací situace klidná. Nebezpečí přenosu chorob komářím bodnutím je v současné době minimální.

Na severní Moravě se opravdu stříká

Postřik proti komárům

"V některých lokalitách opravdu aplikujeme postřiky," říká Jaromír Košťál z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. "Je to například ve Starém Jičíně, Bernarticích nebo Suchdole nad Odrou. Jde o to, aby se vyhubily samičky komárů dřív, než nakladou vajíčka. Komáři potřebují stojatou vodu, v bahnitých oblastech nebo místech s tekoucí vodou se jim daří hůře," popisuje. Stříkání probíhá ve večerních hodinách, aby se minimalizovalo nebezpečí zásahu užitečného hmyzu.

Fámy o přenášených nemocech

Přemnožení komáři vyvolávají u lidí otázku, zda nemohou přenášet nemoci. "Když srovnám nebezpečí přenosu nemocí od komára a třeba od klíštěte, je to jako kdybych srovnával zrnko písku s Mount Everestem," popisuje František Rettich ze Státního zdravotního ústavu, kde se zabývá problematikou komárů a možností přenosu nemocí.

"Jako vědec nemohu ale nebezpečí vyloučit na sto procent. V roce 2002 jsme například zaznamenali podezření na takzvanou Valtickou horečku u pěti dětí, zůstalo ale jen u příznaků, před tím pamatuji výskyt v roce 1970," vzpomíná s tím, že riziko je ale opravdu minimální. Upozorňuje ale, že mohou být jedinci se zvýšenou alergickou reakcí na bodnutí komárem, což se projeví například otokem.

I hlavní hygienik Michael Vít radí: "V oblastech se zvýšeným výskytem komárů doporučujeme, aby občané používali repelenty, v noci je pak možno použít elektrický odpařovač insekticidů."