Vášniví zahrádkáři nemohou nic ošidit, náročnější zahrada vyžaduje náročnější

Vášniví zahrádkáři nemohou nic ošidit, náročnější zahrada vyžaduje náročnější péči. | foto: Profimedia.cz

Náročná zahrada chce kypřit a bojovat s plevelem bez geotextilií

  • 1
Vášniví pěstitelé toužící po pořádné zahradě se svými oblíbenými a často náročnými rostlinami nesmí podcenit přípravu. Rostliny neošidíte, ty náročnější už vůbec ne. Koneckonců zelenina i rekreační trávník také chtějí své.

Základem je perfektní příprava: kdo ji ošidí, musí ustoupit z nároků na konečnou podobu zahrady a vydat se cestou k přírodnějšímu typu zahrady (článek Jak si vytvořit zahradu pro pohodáře čtěte zde).

Jak na boj s plevelem, s chemií i přírodními prostředky

Pokud chcete pěstovat náročnější keře, květiny, zeleninu i rekreační trávník, musíte půdu hluboko zkypřit. Když je jílovitá, tak nejméně do 40 cm hloubky, v písčitých oblastech většinou naopak stačí půdu lehce prohrábnout. Pokud budujete zahradu u nového domu, nezapomeňte, že při stavbě se na pozemku pohybovala těžká technika a půda je zhutnělá, neprodyšná a voda se nemůže vsakovat.

Dalším problémem je plevel: když do půdy nebo substrátu plného semen plevelů zasadíte rostliny, budete ze zahrady dost nešťastní. Nejčastějším způsobem řešení bývá aplikace totálního herbicidu jako je například Roundup na pořádně narostlý plevel. Pak ale musíte pár týdnů počkat, než zabere a jeho rezidua se v půdě rozpadnou.

Chcete-li se vyhnout chemii, můžete zkusit pozemek na jaře osít jednoletou kulturou, třeba jílkem mnohokvětým nebo ovsem. Tato monokultura plevel potlačí, v létě porost posekáte a můžete pokračovat v budování.

V boji proti plevelům varuji před rozšířeným používáním netkané textilie nebo ještě horší fólie na povrch záhonu, kdy  následuje výsadba do otvorů a pokrytí mulčem. Je to akceptovatelné třeba u dálnice, kde se o výsadby nikdo nestará, ale v rodinné zahradě ne. Takto pokrytá půda a kořeny v ní hůř dýchají, rostliny se nemohou dobře rozrůstat, geotextilie velmi často "vyleze" na povrch. Pokud na dobře upravený záhon rozprostřete slušnou vrstvu mulče a výsadba bude mít správnou hustotu, boj s plevelem zvládnete i bez netkaných textilií a fólií.

Jak vybírat rostliny a kde je nakupovat

Dalším důležitým krokem je správný výběr rostlin. V tomto případě máte napůl vyhráno, když ho přizpůsobíte místním podmínkám. Zakládá-li vám zahradu zahradnická firma, nakoupí pro vás i rostliny, vy se ale ptejte, kde je budou nakupovat. V běžných velikostech se dají pořídit sazenice českého původu, vzrostlé stromy a keře nebo určité zvláštnosti budou z dovozu.

Milujete-li růže, doporučuji například odrůdy německých šlechtitelů Kordes, Tantau a dalších. Soustředí se na odolnost proti chorobám, letnímu úpalu i dešťům. Mnohé z nich jsou "samočisticí", to znamená že květy po odkvětu samy opadají. Podobně důležité je dobře si vybrat hortenzie a třeba odrůdy od šlechtitele Hovaria se k nám vozí také.

Usnadněte si práci, ať se nedřete zbytečně

Práci vám šetří i další triky. Zeleninu můžete pěstovat na vyvýšených záhonech, které jednak snadno naplníte živným kompostem a navíc se do nich o něco hůř dostanou slimáci. (Více tipů pro boj se slimáky najdete zde.)

Rozhraní mezi záhony a trávníkem nebo cestičkami mechanicky oddělte. Obrubník buď musí být ozdobný, například z cihel, nebo keramický, případně "neviditelný".

V tomto případě vám na léta poslouží ocelová pásovina upevněná do země roxory, tedy pomocí takzvané ocelové výztuže, která rychle zrezne a v půdě není vidět. Na rozdíl od hliníkových nebo pozinkovaných profilů. Problematické jsou některé plastové obrubníky, které ze země vylézají a lámou se. Tomu je potřeba se vyhnout. Zahrada má být funkční, ale především musí být krásná.