Floria je pryč, Věžky lákají zahrádkáře na konkurenční výstavu

  16:15aktualizováno  16:15
Dřív mířili zahrádkářští nadšenci na výstavu Floria do Věžek, od podzimu si budou moct vybrat. Poté, co organizátoři populární výstavu přestěhovali do moderního areálu v Kroměříži, se obec Věžky rozhodla pořádat konkurenční akci. Ta první se uskuteční na konci září.

Zámecký areál ve Věžkách po odstěhování Florie osiřel. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Letní premiéru sice Věžky kvůli špatnému počasí nestihly, na podzim už ovšem první prodejní výstava pro zahrádkáře po odchodu Florie určitě vypukne. Novou akci s názvem Zahrada Věžky - Podzim 2013 obec už ohlašuje na nových stránkách www.vystava-vezky.cz.

Ve dnech 25. až 29. září se tak ve Věžkách uskuteční první výstava tohoto druhu poté, co tamní výstaviště opustila společnost Textil Invest a vyhlášenou zahrádkářskou akci s dlouholetou tradicí přestěhovala do Kroměříže.

Starosta Bedřich Gardavský počítá s tím, že kvůli odchodu Florie a roční výstavní pauze bude obnovená akce zprvu menší. "Uzávěrka ještě není hotová, zájem vystavovatelů ale je. Dnes tady byli čtyři a další přicházejí. Odhaduji to zatím na padesát vystavovatelů," sdělil Gardavský.

Obec na provozování výstavy zřídila společnost s ručením omezeným TSO Věžky.

První akci zhatilo počasí

Zaměření výstavy na zahradu, dům a hobby zůstává stejné jako dřív, z areálu zchátralého zámku se ovšem přesune do čerstvě obnoveného parku. "S areálem Textil Investu, který je u zámku, to nebude mít nic společného," zdůraznil Gardavský.

První "letní" Zahrada Věžky se měla konat už od 1. do 5. května, nakonec z ní kvůli počasí sešlo. Obec totiž kvůli chystané výstavě prováděla úpravy parku, které se zadrhly. "Po Velikonocích napadlo dvacet centimetrů sněhu, plochy tedy ještě nemáme hotové. Jarní výstavu jsme proto museli odříct," vysvětlil tehdy starosta.

Místní lidé však zčásti vinili také pomalé tempo stavební firmy.

Konflikt mezi organizátory

Výstava Floria vznikla před 37 lety právě ve Věžkách a stala se součástí identity obce.

Když ji její provozovatel firma Textil Invest loni poprvé přenesl do nového výstaviště za 100 milionů korun v bývalých kroměřížských Rybalkových kasárnách, neviděli to místní rádi. Mezi obcí a Textil Investem tak vypukla menší obchodní válka.

"Měli jsme tu už i menší konflikt. Když jsem jedněm lidem vysvětlovala, že už tu výstava nebude, křičela na mě jedna místní paní, co to povídám, že tu výstava bude," říkala v květnu brigádnice v zelené vestě s logem Floria, která zbloudilé návštěvníky posílala z Věžek do Kroměříže.

Na poslední podzimní Florii ve Věžkách chodili mezi nakupujícími pracovníci kroměřížského výstaviště v oranžových vestách a zvali zahrádkáře na jarní Florii do Kroměříže s tím, že výstava ve Věžkách končí. Vzápětí se na výstavišti objevily barevné letáky, které zvaly na novou výstavu ve Věžkách.

První podzimní Florii v Kroměříži navštívilo před rokem 17 882 lidí, tu letní i přes vysoká vedra víc než dvacet tisíc lidí. Floria Podzim 2013 se tam bude konat od 10. do 13. října.

Kolik nakupujících přiláká obnovená výstava ve Věžkách, to ukáže až konec září.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Přes léto dala dohromady starou dřevěnou chatku. Díky barvám prokoukla

S minimálními náklady čtenářka proměnila i malinkou koupelnu.

Shodou náhod se čtenářka Kateřina dostala k opuštěné chatičce, kterou někdo používal naposledy před dvaceti lety. Stav...

Další z rubriky

Fíky na Moravě a „poklad Inků“ v Čechách. Změny klimatu promění česká pole

Za několik let možná na našich polích uvidíme i rostliny čiroku.

České zemědělství čekají podle některých odborníků v příštích dvaceti letech změny. Oteplování podnebí a dlouhá i suchá...

Čekejte na stálou teplotu pod osm stupňů. Pak je čas na sázení česneku

Když česnek, tak český (22. března 2012, Praha)

V půlce listopadu přichází ideální čas na sadbu česneku. Vypěstujte si kvalitní český paličák na celý příští rok, stačí...

Teď sázejte a na jaře vám zahrada může rozkvést do uklidňující bílé

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka...

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka nejde jen o sněženky či bledule. Z...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz