Pokud se příliš rozmnoží řasy, začnou utlačovat i vodní rostliny. | foto: Vodnář

Zase se má oteplit, hrozí tvorba řas v zahradním jezírku

  • 3
Zahradní jezírko je skvělým vodním prvkem na zahradě. Ale když je teplo, hrozí tvorba řas, které mohou ohrozit rybky, ale i vodní rostliny.

Bohužel platí, že zahradní jezírka a vůbec všechny malé vodní plochy mají jako uzavřené biotopy minimální schopnost samy se čistit. Ubránit se řasám nelze, respektive je to nikdy nekončící boj.

Je však třeba zdůraznit, že vodní řasy jako takové nejsou nepřítelem. V určitém množství je jejich přítomnost v jezírku užitečná a žádoucí, protože dokážou snižovat obsah škodlivin a tím zlepšují kvalitu vody a dodávají jí kyslík. Navíc jsou skvělou potravou pro ryby, drobné živočichy a organismy.

Jenže čeho je moc, toho je příliš, a to platí i pro řasy. To pak kromě vody v jezírku zezelenají i kameny, na hladině se objeví zelená pěna a plovoucí zelené chomáče, pod hladinou pak zelené „koberce”. 

Je pravda, že tohle všechno vadí hlavně z estetických důvodů. Ale kromě toho přemnožené řasy utlačují také ostatní vodní rostliny, jejichž přítomnost je pro rovnováhu v jezírku velmi důležitá.

„I když existuje více než 17 tisíc druhů řas, v zahradním jezírku dělají neplechu nejčastěji dvě formy: jednobuněčné mikroskopické řasy, které mají na svědomí zbarvení vody dozelena až dohněda a zbavují ji průhlednosti. Jejich přemnožení s sebou nese zápach a dokonce může usmrtit ryby v jezírku. Vláknité řasy zase mají na svědomí ony zelené chomáče a zarostlé kameny, a dokážou vytvořit celý podvodní les, který brání v pohybu rybám i vám, máte-li koupací jezírko,“ tvrdí Pavel Míča, odborník české značky Vodnář, specializující se na péči o jezírka.

Jak je poznat

Co dělat, když už řasy začaly okupovat vaše jezírko? Pokud vezmete do ruky vzorek řasy a na dlani vám zůstane ležet zelený chuchvalec, pokuste se zjednat nápravu nejdříve mechanickou cestou. Použijte například přípravek typu Na řasy – kontakt. 

Do vody se u těchto typů přípravků uvolňuje peroxidový kyslík. Ten přednostně oxiduje organické zbytky a nečistoty, proto nedochází k rapidnímu poklesu rozpuštěného kyslíku ve vodě a nehrozí kyslíkový deficit, jež by mohl mít hlavně v teplých měsících fatální následky pro ryby.

Rozprašte ho na místě výskytu a řasy do několika minut vyplavou na hladinu, odkud je odstraníte pomocí síťky nebo skimmeru. Ryby v jezírku jsou mimo ohrožení, protože přípravek zablokováním fotosyntézy zničí řasy a současně uvolní do vody kyslík. 

Následně aplikujte přípravek Systém, který vytvoří pro řasy nepříjemné prostředí a zamezí jejich dalšímu růstu. Z preventivních důvodů se doporučuje opakovat tento postup každý měsíc. Po dvou až pěti dnech se pak doporučuje použijte ještě bakteriální přípravek, který nejlépe splní svůj účel, když ho umístíte do filtrace nebo u přítoku, kde dochází k cirkulaci veškeré vody v jezírku.

V případě mikroskopické řasy použijte vločkovací přípravek, pracuje podobně jako přípravky, které se používají v klasických bazénech, kde nárazově vyvločkují nečistoty ve formě roztoku. Během usazování nabalí nečistoty z vody včetně jednobuněčných řas a sinic a současně odstraní z vody fosfáty vytvářející živnou půdu pro bujení řas. 

Vzniklý kal je třeba odstranit filtrací nebo jezírkovým vysavačem. Poté je opět na místě použít „přátelské bakterie“, aby se rozložily i poslední zbytky usazených nečistot.

Nejúčinnější je prevence

Podobné uvedené postupy jsou velmi účinné. Přesto odborníci radí nespoléhat na ně jako na všelék a v rámci prevence si pohlídat okolnosti, ovlivňující vznik a množení řas.

Problém s řasami obvykle způsobuje nadbytek výživných látek v jezírku. Postupem času se v něm hromadí živiny vyplavené z okolní půdy například při dešti, spad z ovzduší, krmení pro ryby, zbytky hnojiva z okolní půdy, ostatky rostlin, nejrůznější substance z vody, kterou jezírko dopouštíme. 

Chcete-li řasy udržet v takovém množství, aby jezírku prospívaly, nikoliv škodily, potom:

1. Nebudujte jezírko na slunci

Jezírko nepatří na místo, na které celý den praží slunce, protože teplá voda řasy neodolatelně láká. Lepší je zvolit stín, nebo alespoň polostín. Co se týče teploty vody v jezírku, podstatná je i rozumná hloubka jezírka, která by neměla být menší než metr.

2. Pořiďte si kvalitní filtr

Filtr pro použití v jezírku musí obsahovat mechanickou i biologickou složku. Mechanická část polapí nečistoty, biologická slouží k množení startovacích bakterií, jež je nutné pravidelně doplňovat. Filtr je třeba pravidelně čistit.

3. Dejte pozor na kvalitu vody na dopouštění

Pokud máte na vybranou, sáhněte raději po té z vodovodního řadu než ze studny, protože studniční obvykle obsahuje zbytky hnojiv, splašků z povrchu. A také bývá tvrdá, což rovněž podporuje růst řas či odpar.

4. Udržujte čistou hladinu

Odstraňujte z hladiny jezírka zbytky rostlin a další nečistoty, ideálně pomocí skimmeru, který lze připojit na čerpadlo filtrace.

5. Hlídejte čistotu dna

Usazeniny, kal a výměšky ryb na dně jezírka odstraníte pomocí jezírkového vysavače. Můžete také vypustit a znovu napustit celé jezírko, ale tímto postupem riskujete ztrátu těžce nabyté biologické rovnováhy.

6. Pěstujte vodní rostliny

Vodní rostliny okysličují vodu a odebírají z ní živiny – pomáhají tak udržet vodu v jezírku čistou. V případě malých jezírek by měly pokrývat až 70 procent plochy, u větších alespoň polovinu.

7. Vodu pořádně provzdušňujte

Řasy nesnášejí cirkulující a dobře okysličenou vodu. Kromě provzdušňovačů, které můžete běžně koupit v obchodě, opět dobře poslouží vodní rostliny (různé druhy trav, kosatce, rákos).

8. Nepřekrmujte ryby

Zahradní jezírka, v nichž plavou ryby, jsou v porovnání s těmi bez ryb náchylnější na problémy s řasami. Řasy milují přebytek živin, a tedy i nespotřebované krmivo a rybí výkaly. 

Proto dopřejte rybám, aby si samy našly potravu, a dokrmujte jen minimálně. Problém může být rovněž v příliš velkém množství ryb. Jezírkové filtrace mají určitou filtrační kapacitu a té také musíte přizpůsobit počet ryb.