Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na nákup travního traktůrku si připravte plánek a tisíce otázek

aktualizováno 
Kupovat traktůrek jen podle papírových parametrů a vzhledu je rizikové. Vzhledem k výši investice je vhodnější podrobně se vyptat prodávajícího a zkonzultovat nejen velikost sekané plochy, ale i konkrétní terén zahrady.

Před koupí si ujasněte, zda budete v budoucnu připojovat i další příslušenství. | foto: Mountfield

Na internetu najdete desítky tabulek, které radí, jak velký záběr traktůrku je vhodný na jak velkou plochu a jaký výkon by měl mít motor. Jenže jsou to opravdu jen velmi hrubá a orientační doporučení. "Podobné tabulky berte s rezervou. Traktor by se měl vždy vybírat na základě analýzy celkového charakteru pozemku, na kterém budete sekat, tedy mluvit o svažitosti, členitosti či četnosti sečení," radí Tomáš Boukal ze společnosti Mountfield.

Podle něj je vhodné společně si sednout a v první řadě si povídat, aby prodejce mohl zjistit, jakým způsobem se bude stroj provozovat. Jiný stroj bude potřebovat majitel rovinatého pozemku pravidelného tvaru a jiný ten, kdo seká jen občas a navíc ve svahu. Prvnímu vystačí traktor s menším výkonem motoru, druhý by měl uvažovat o silném dvojválcovém stroji.

Fotogalerie

Od traktůrku každý očekává hlavně robustnost. Drnitý trávník dává stroji víc zabrat než vzorný, často sekaný trávníček. Takže zatímco na rovnou a dobře upravenou plochu o velikosti 1 500 m² byste se mohli pustit i s malým riderem, na stejně velkou, ale těžkou plochu byste potřebovali alespoň patnáct koní.

Před koupí si prohlédněte několik modelů a sledujte místa kolem výletového otvoru a porovnávejte. Hladkost a délka cesty od nožů až do koše je klíčová pro dobrý sběr trávy. Čím kratší a hladší bez výstupků a jiných překážek, tím lépe by měl stroj sbírat.

Uvědomte si také, jakým systémem sekáte. Hodně lidí sbírá trávu jen v nejbližším okolí domu a u větší části pozemku jim tolik nezáleží na kvalitě trávníku, spíš jim jde o to, aby nezarostli plevelem (podobně jako se upravuje veřejná zeleň). Pak by se jim mohlo hodit, aby traktor umožňoval mulčování.

Velmi často při rozhodování hraje roli rozdíl ceny mezi traktorem s manuální převodovkou  či hydrostatickou. Cenový rozdíl mezi totožnými modely, ale jiným zpřevodováním, bývá deset i více tisíc korun. "Hydrostat je uživatelsky vždy pohodlnější, obzvlášť v terénu s množstvím stromů, keřů a jiných překážek, na místech, kde je často třeba měnit směr dopředu a dozadu. U manuálu vidím jako hlavní výhodu cenu. Dobrá volba to však samozřejmě může být na pozemek bez většího množství překážek a bez nutnosti častého couvání," uvádí Boukal.

Výrobci traktůrků se často chlubí litinovou přední nápravou. Měla by být oproti oceli trvanlivější. "To je pravda, na druhou stranu je ovšem křehčí. Celkově ji lze doporučit, i když u traktorů, které sekají v běžných podmínkách, to může být zbytečné a do jisté míry marketingový tah," vysvětluje.

Co je však podle něj důležité, je uložení rejdových čepů v pouzdrech. "Ty se při opotřebení dají vyměnit. V případě, že nejsou, musí se měnit celá náprava, která není nejlevnější," upozorňuje.

Koupě traktůrku připomíná koupi automobilu. Záruční podmínky většinou bývají podmíněny každoroční garanční prohlídkou. Jenže traktor nenaložíte do auta jako sekačku. Stojí za to už při koupi vyřešit, jak bude servis v tomto případě postupovat a kdo odvoz do servisu bude platit.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Další z rubriky

Pavučinová hnízda žravých housenek mohou být i alergenní. Stromům nevadí

Housenky obalují stromy pavučinkami a okusují pod nimi listy.

Zhruba třicet centimetrů dlouhé, téměř hororově vypadající pavučinové zámotky visí z lipových stromů podél silnice z...

Z džungle ve svahu mají zahradu s vyhlídkou na město i okolní kopce

Z horních částí zahrady je nádherný výhled: na celou zahradu, na dům, na město,...

Čtyři roky dávali dohromady starší dům, pak se vrhli na zanedbaný pozemek ve svahu, který ho obklopoval. Od té doby...

Přírodní zahrada jako divočina, kde se odpočívá i myslí na ptactvo a žáby

Zahrada je ve svahu, nechybí na ní slunce ani stín, daří se tu tedy i kapradí,...

Unavená městským životem začala hledat zahradu, kde by mohla odpočívat, a přitom tam byla za chvilku, když půjde...

Najdete na iDNES.cz