Na nákup travního traktůrku si připravte plánek a tisíce otázek

aktualizováno 
Kupovat traktůrek jen podle papírových parametrů a vzhledu je rizikové. Vzhledem k výši investice je vhodnější podrobně se vyptat prodávajícího a zkonzultovat nejen velikost sekané plochy, ale i konkrétní terén zahrady.

Před koupí si ujasněte, zda budete v budoucnu připojovat i další příslušenství. | foto: Mountfield

Na internetu najdete desítky tabulek, které radí, jak velký záběr traktůrku je vhodný na jak velkou plochu a jaký výkon by měl mít motor. Jenže jsou to opravdu jen velmi hrubá a orientační doporučení. "Podobné tabulky berte s rezervou. Traktor by se měl vždy vybírat na základě analýzy celkového charakteru pozemku, na kterém budete sekat, tedy mluvit o svažitosti, členitosti či četnosti sečení," radí Tomáš Boukal ze společnosti Mountfield.

Podle něj je vhodné společně si sednout a v první řadě si povídat, aby prodejce mohl zjistit, jakým způsobem se bude stroj provozovat. Jiný stroj bude potřebovat majitel rovinatého pozemku pravidelného tvaru a jiný ten, kdo seká jen občas a navíc ve svahu. Prvnímu vystačí traktor s menším výkonem motoru, druhý by měl uvažovat o silném dvojválcovém stroji.

Fotogalerie

Od traktůrku každý očekává hlavně robustnost. Drnitý trávník dává stroji víc zabrat než vzorný, často sekaný trávníček. Takže zatímco na rovnou a dobře upravenou plochu o velikosti 1 500 m² byste se mohli pustit i s malým riderem, na stejně velkou, ale těžkou plochu byste potřebovali alespoň patnáct koní.

Před koupí si prohlédněte několik modelů a sledujte místa kolem výletového otvoru a porovnávejte. Hladkost a délka cesty od nožů až do koše je klíčová pro dobrý sběr trávy. Čím kratší a hladší bez výstupků a jiných překážek, tím lépe by měl stroj sbírat.

Uvědomte si také, jakým systémem sekáte. Hodně lidí sbírá trávu jen v nejbližším okolí domu a u větší části pozemku jim tolik nezáleží na kvalitě trávníku, spíš jim jde o to, aby nezarostli plevelem (podobně jako se upravuje veřejná zeleň). Pak by se jim mohlo hodit, aby traktor umožňoval mulčování.

Velmi často při rozhodování hraje roli rozdíl ceny mezi traktorem s manuální převodovkou  či hydrostatickou. Cenový rozdíl mezi totožnými modely, ale jiným zpřevodováním, bývá deset i více tisíc korun. "Hydrostat je uživatelsky vždy pohodlnější, obzvlášť v terénu s množstvím stromů, keřů a jiných překážek, na místech, kde je často třeba měnit směr dopředu a dozadu. U manuálu vidím jako hlavní výhodu cenu. Dobrá volba to však samozřejmě může být na pozemek bez většího množství překážek a bez nutnosti častého couvání," uvádí Boukal.

Výrobci traktůrků se často chlubí litinovou přední nápravou. Měla by být oproti oceli trvanlivější. "To je pravda, na druhou stranu je ovšem křehčí. Celkově ji lze doporučit, i když u traktorů, které sekají v běžných podmínkách, to může být zbytečné a do jisté míry marketingový tah," vysvětluje.

Co je však podle něj důležité, je uložení rejdových čepů v pouzdrech. "Ty se při opotřebení dají vyměnit. V případě, že nejsou, musí se měnit celá náprava, která není nejlevnější," upozorňuje.

Koupě traktůrku připomíná koupi automobilu. Záruční podmínky většinou bývají podmíněny každoroční garanční prohlídkou. Jenže traktor nenaložíte do auta jako sekačku. Stojí za to už při koupi vyřešit, jak bude servis v tomto případě postupovat a kdo odvoz do servisu bude platit.

Autor:Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Další z rubriky

Nové univerzitní centrum chce řešit adaptaci krajiny na sucho a povodně

Vyschlé Labe v Ústí nad Labem. V korytu řeky si hrají děti a lidé venčí psy.

Při České zemědělské univerzitě (ČZU) v Praze vzniklo Centrum pro vodu, půdu a krajinu, jehož cílem je vytvořit řešení...

Soutěžní zahrady jako přehlídka splněných snů a spousty radostné práce

Zahrada Soni Maškové rok po založení „na zelené louce“.

Ne každá zahrada je od jara do podzimu kvetoucím rájem plným barev a vůní. Každý má o její podobě jinou představu a...

Teď sázejte a na jaře vám zahrada může rozkvést do uklidňující bílé

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka...

Pokud toužíte po prosvětlené uklidňující zahradě, nalaďte ji do bílé. Zdaleka nejde jen o sněženky či bledule. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz