Rostlinky k výsadbě předpěstujete i za oknem. Skleník není nutný. | foto: Profimedia.cz

Zajistěte si pořádnou domácí zeleninu. Na výsev je nejvyšší čas

  • 4
Pokud si sami vysejete zeleninová semínka, na rostlinkách k sadbě nejen ušetříte, ale pohlídáte si materiál pro výsadbu správně narostlý. Není to tak těžké a přitom jeho kvalitou ovlivníte nejen dobu sklizně, ale i množství úrody.

Rajčata, papriky, okurky, zelí, kedlubny, květák, celer. Pro každý druh zeleniny platí trochu jiná pravidla pro předpěstováni i pro to, jak by měla ideální sadba ve výsledku vypadat. A polovina března je hranicí, kdy má výsev ještě smysl.

Základní postup je ale pro zeleninu i pro okrasné letničky stejný. Poměrně vyčerpávající informace k výsevu najdete v předchozím článku Vysévejte letničky, uděláte si radost a ještě ušetříte.

Správně předpěstovaná sadba salátu - každá rostlinka má svůj kořenový bal.

Takto vypadá ideální sadba zelí, kedluben, květáku - tedy brukvovité zeleniny.

Salát můžete předpěstovat i v truhlíku - a při výsadbě jednotlivé rostlinky rozdělíte.

Podívejte se na video, kde zahradnice radí, jaké vybrat letničky :

21. února 2009

Chuť rajčat či paprik ze zahrádky nebo od farmářů najednou opět umíme ocenit. Zřejmě jsme si potřebovali zažít zkušenost s plody pocházejícími z doslova průmyslových plantáží. Viz článek Proč jsou rajčata z obchodu jako malovaná, ale chutnají jako amarouny.

Není tedy divu, že se ve městech ujaly takzvané "bedýnky" (Svého dodavatele bedýnek s čerstvou zeleninou si najděte na internetu) a farmářům můžeme kvůli vońavé zelenině na trzích téměř utrhat ruce (Sedm tipů jak nakupovat na farmářském trhu a vyhnout se frontám). Brambory těžko, ale například svoje vlastní cherry rajčátka si přitom můžete vypěstovat i na balkóně paneláku.

Rajčata vypěstujete i v paneláku: sadbu za oknem, plody následně na balkóně.

TIP: Sterilní prostředí pro semínka vytvoří perlit

Zahrádkářům se osvědčil výsev semínek do hrubého perlitu, který je naprosto sterilní, takže při jeho použití nehrozí padání klíčících rostlinek. V zahrádkářských prodejnách se prodává jako agroperlit, částice by měl mít velké okolo 3 milimetrů.

Perlit nasypete do květináčku či truhlíku, semínka rozprostřete na jeho povrch a vše přikryjete savým papírem. Do podmisky pak průběžně dolévejte vodu, aby stále dosahovala zhruba výše jednoho centimetru. Savý papír na povrchu roste, případně můžete nádobu překrýt i igelitem. Jakmile semínka vzklíčí natolik, že se objeví děložní lístky, můžete savý papír odstranit.

Jednotlivé sazeničky dostatečně povyrostou, z perlitu je lehce a bez poškození vyjmete a rozsadíte do květináčků. Z těch už je pak na stanoviště rozsadíte i s kořenovým balem.

Každou misku si pečlivě označte, ať víte, kam jste zaseli jaká semínka.

Jakého výsledku se potřebujete dopracovat

Správně předpěstovaná rajčata by neměla být vyšší než nějakých 25 centimetrů. Stonky musí mít silné a rovné, s děložními lístky a nejméně sedmi listy, za kterými už mohou vyrážet květenství a první kvítky.

Ideální sadba paprik by měla být maximálně 20 centimetrů vysoká, s pevným stonkem, alespoň s pěti zdravě zelenými listy a rozvíjejícími se květy. Pořád by ještě na rostlině měly být děložní lístky. 

Okurky mají mít dva děložní a čtyři a více pravých listů bez poškození a skvrn. Stonky musí být rovné, maximálně by měly být 20 cm dlouhé. 

Salát správně narostlý pro výsadbu by měl mít 4 až 6 pevných listů, vysokých maximálně 10 centimetrů – nesmíte ho nechat vytáhnout (třeba z nedostatku světla). Nesmí mít také zaschlé okraje a povadlé spodní lístky. Podobně mají vypadat i sazenice čínského zelí.

Zelí, kapusta, květák, brokolice i kedlubny musí mít pevný nevytáhlý stonek se zelenými děložními lístky a nejméně pěti silnými a zdravými listy; to znamená nesmí se stáčet, ani mít nažloutlé skvrny či okraje.

Ani celer pro výsadbu by neměl mít vytáhlé stonky (max 15 cm) a zavadlé lístky, zato by měl být dostatečně hustý - se šesti až osmi lístky.

Sazenice pórku má být štíhlá a rovná jako tužka, se zelenými špičatými lístky bez skvrnek a zahnědlých špiček.

Výše uvedené platí nejen pro rostlinky, které si sami vypipláte. Umět rozpoznat kvalitní sadbu se vám vyplatí i při nákupu v zahradnictví či hobbymarketu. Jen s takovou se - při správném dalším pěstování - dočkáte výborné zeleniny z vlastního záhonu. Nebo v případě letniček zdravých a silných rostlin se záplavou květů.