Víceprvkové žací hlavy zakázala kvůli bezpečnosti Evropská unie. | foto: Brogio

Řetězové žací hlavy zakázala EU, vesele se prodávají dál

  • 105
Loni kvůli řetězové žací hlavě zemřel člověk. Evropská komise proto kvůli vysoké nebezpečnosti zakázala jejich používání. Hrozí u nich, že se kvůli opotřebení některých částí odlomí kus kovové součástky a poraní obsluhu stroje nebo lidi, kteří se pohybují poblíž.

Oznámení se objevilo na stránkách prodejce zahradní a lesní techniky Stihl. "Z loňského roku je znám případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, kdy pracovník v údržbě zeleně takto zranil svého kolegu. Z tohoto důvodu Evropská komise přijala dne 19. ledna 2012 rozhodnutí, kterým se zakazuje uvádět na trh víceprvkové kovové řezné nástroje pro křovinořezy a vyžínače ve všech členských státech EU," píše se v upozornění.

Místo běžné hlavy se strunami nebo kovovým kotoučem se používá hlava, na kterou jsou navěšené řetízky nebo otočné segmenty, které jsou v boji se zarostlým terénem účinnější.

Ukázky provedení víceprvkových žacích hlav

"Rozhodnutí komise vítáme, řešili jsme tento problém už od roku 2008, kdy se podobné pomůcky začaly u nás prodávat. Ihned jsme informovali všechny prodejce, že už podle Nařízení vlády č. 28/2002 Sb., konkrétně v jeho Příloze, kapitola I, odst. 1, bod b. nesmí uživatel křovinořezu používat nástroje, které výrobce neschválil," říká vedoucí technik Stihl Miroslav Kosička.

Nařízení Evropské komise najdete zde. Její viceprezident Antonio Vajani 12. ledna 2012 přikazuje členským státům EU, aby tomuto nařízení přizpůsobily svoji legislativu (což v ČR platí už od roku 2002 – viz o odstavec výše), a to do konce dubna letošního roku.

Víceprvkové hlavy se však nerušeně prodávají dál. Zástupce italské firmy Brogio, který u nás výrobky prodává, nemá o zákazu tušení. "Nic takového, že by bylo něco zakázané, nevím, nikde jsem nic nedohledal a ani nás nikdo nevaroval. Firma Stihl samozřejmě nechce, aby bylo na jejich výrobcích použito jakékoliv jiné zařízení či značky. Vlastně žádná firma nechce konkurenci," napsal redakci prodejce Robert Matyáš. Stejně tak stále funguje i internetový obchod výrobce v Itálii.

Na možnost koupě podobných žacích hlav nás zhruba před třemi lety upozornil profesionál v oblasti úpravy městské zeleně. "Vyzkoušel jsem to napřed ze zvědavosti," říká specialista. Často totiž seču v nepřehledném terénu, kde se dlouhá polehlá tráva míchá například s ostružiním a nálety. Doteď jsem to dělal tak, že jsem strunou posekal trávu, pak jsem musel vzít nůž a bojovat s křovím a na silné větve a pařízky vzít motorovou pilu. Teď, po čtrnácti dnech testování, bych řekl, že řetěz šetří čas," hodnotí práci s novinkou.

Už tehdy ale upozorňoval na nutnost kontrolovat stupeň opotřebení řetězových součástí a hlavně před kutilstvím, které by originální kalené části svádělo nahradit obyčejným řetězem (více informací zde).

Podívejte se na archivní video, jak se pracuje (či pracovalo) s řetězovou žací hlavou.

3. září 2009