Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápisky z Kamerunu 6: Pytláky zastaví až turisté

Exkluzivně aktualizováno 
Česká expedice ze Zoo Praha konečně mohla nejen předat dary strážcům rezervace, ale i zaškolit je v používání vybavení. Cesta ale nebyla jednoduchá, začalo období dešťů a cesty jsou velmi nejisté.

Naděje pro Dja a pro gorily

Djoum, neděle 11. července 2010: "African dream is over, africký sen skončil," byla první slova, která jsem slyšel po příletu do Kamerunu. Ve fotbalovém mistrovství světa byl právě vyřazen poslední zástupce černého kontinentu.

Jsme však v zemi, kde fotbal je největším náboženstvím, a tak i dnešní "evropské" finále Kamerunce mimořádně zajímalo. Ovšem až na Stéphana. V televizi už hodný čas běžel přímý přenos zápasu mezi Nizozemím a Španělskem, ale Stéphane mu nevěnoval nejmenší pozornost a zapáleně vyprávěl o své práci a o Dja.

Madjaye Stéphane Marel, velitel djoumské jednotky ecoguards

Madjaye Stéphane Marel je velitelem djoumské jednotky ecoguards. Vysoký vyhublý chlapík, který spoustu času tráví v džungli, který ví, co a proč dělá, a který nepostrádá charisma. Myslím, že bez něj by ecoguards v Djoumu byli tak trochu jako zmatené hejno kuřat.

To hlavní, co jsme se od Stéphana dozvěděli, nebyly ani tak informace o hlídkování v lese nebo o zásazích proti pytlákům, nýbrž o jeho plánu přitáhnout do Djoumu a do pralesů Dja turisty.

Ti sem zatím nepřijíždějí nikoli proto, že ubytovna Tristar je příšerná a restaurant na náměstí ještě horší - koneckonců spousta jich vyhledává nevšední zážitky -, ale hlavně z toho důvodu, že se de facto nejde dostat do pralesa a spatřit zvířata, která v něm žijí.

Pozorovací plošina

Stéphane proto u mýtiny asi patnáct kilometrů od Djoumu, na niž denně vycházejí pralesní sloni, buvoli, antilopy bongo a další zvířata, nechal vybudovat pozorovací plošinu. Přišla na necelých dva tisíce euro, tedy nikterak horentní sumu. Dalším krokem bude vylepšení cesty k pozorovatelně. Na to už měl Stéphane přislíbené prostředky z projektu Ecofac financovaného Evropskou unií, jenže ukončení tohoto projektu v Kamerunu ho o ně připravilo. Stéphane se však nevzdává a snaží se je získat jinde.

Zní to možná jako bláhovost, ale v jiných částech Afriky něco podobného už dlouho a velmi úspěšně funguje.

První turisté, kteří se tady objeví a dají lidem v Djoumu vydělat, začnou měnit jejich pohled na svět. Místní hoteliéři, restauratéři, průvodci a obchodníci si postupně uvědomí, že cizinci přijíždějící za pozorováním zvířat a silnými zážitky mohou být jejich zlatým dolem. Začnou zlepšovat své služby a investovat, přičemž pytláci budou pro jejich podnikání nejhorší hrozbou a strážci přírody nejvýznamnějším spojencem. Pytlačení a konzumace bushmeatu se časem stanou společensky nepřijatelnými...

Ano, turisté jsou nadějí pro Dja i pro gorily. A Stéphane se svými plány i činorodostí je pro mne důkazem, že skutečně důležitý africký sen o soužití lidí a divoké přírody ještě může dojít naplnění.

První fotky od strážců

První fotografie od domorodých strážcůPrvní fotografie od domorodých strážcůPrvní fotografie od domorodých strážců

Jak pracovat s počítačem, s fotoaparátem, se satelitním telefonem a také jak postavit dva různé typy stanů. Odpolední rychloškolení pro strážce dokumentoval jeden z nich - Jean Paul Awono.

Na cestě do Yaoundé

Pondělí 12. července 2010: "Doufám, že cesty nejsou příliš rozbahněné," psala nám kolegyně během jedné z našich předchozích cest. To byla ovšem doba sucha a její obavy, zejména když jsme zrovna jeli po asfaltce z Doualy do Limbe, neměly opodstatnění.

To cestou z Djoumu na Yaoundé je to teď, v době dešťů, jiná káva...

Podívejte se na video, takto vypadala původně pohodlně sjízdná cesta.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Najdete na iDNES.cz