Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zápisky z Kamerunu 6: Pytláky zastaví až turisté

Exkluzivně aktualizováno 
Česká expedice ze Zoo Praha konečně mohla nejen předat dary strážcům rezervace, ale i zaškolit je v používání vybavení. Cesta ale nebyla jednoduchá, začalo období dešťů a cesty jsou velmi nejisté.

Naděje pro Dja a pro gorily

Djoum, neděle 11. července 2010: "African dream is over, africký sen skončil," byla první slova, která jsem slyšel po příletu do Kamerunu. Ve fotbalovém mistrovství světa byl právě vyřazen poslední zástupce černého kontinentu.

Jsme však v zemi, kde fotbal je největším náboženstvím, a tak i dnešní "evropské" finále Kamerunce mimořádně zajímalo. Ovšem až na Stéphana. V televizi už hodný čas běžel přímý přenos zápasu mezi Nizozemím a Španělskem, ale Stéphane mu nevěnoval nejmenší pozornost a zapáleně vyprávěl o své práci a o Dja.

Madjaye Stéphane Marel, velitel djoumské jednotky ecoguards

Madjaye Stéphane Marel je velitelem djoumské jednotky ecoguards. Vysoký vyhublý chlapík, který spoustu času tráví v džungli, který ví, co a proč dělá, a který nepostrádá charisma. Myslím, že bez něj by ecoguards v Djoumu byli tak trochu jako zmatené hejno kuřat.

To hlavní, co jsme se od Stéphana dozvěděli, nebyly ani tak informace o hlídkování v lese nebo o zásazích proti pytlákům, nýbrž o jeho plánu přitáhnout do Djoumu a do pralesů Dja turisty.

Ti sem zatím nepřijíždějí nikoli proto, že ubytovna Tristar je příšerná a restaurant na náměstí ještě horší - koneckonců spousta jich vyhledává nevšední zážitky -, ale hlavně z toho důvodu, že se de facto nejde dostat do pralesa a spatřit zvířata, která v něm žijí.

Pozorovací plošina

Stéphane proto u mýtiny asi patnáct kilometrů od Djoumu, na niž denně vycházejí pralesní sloni, buvoli, antilopy bongo a další zvířata, nechal vybudovat pozorovací plošinu. Přišla na necelých dva tisíce euro, tedy nikterak horentní sumu. Dalším krokem bude vylepšení cesty k pozorovatelně. Na to už měl Stéphane přislíbené prostředky z projektu Ecofac financovaného Evropskou unií, jenže ukončení tohoto projektu v Kamerunu ho o ně připravilo. Stéphane se však nevzdává a snaží se je získat jinde.

Zní to možná jako bláhovost, ale v jiných částech Afriky něco podobného už dlouho a velmi úspěšně funguje.

První turisté, kteří se tady objeví a dají lidem v Djoumu vydělat, začnou měnit jejich pohled na svět. Místní hoteliéři, restauratéři, průvodci a obchodníci si postupně uvědomí, že cizinci přijíždějící za pozorováním zvířat a silnými zážitky mohou být jejich zlatým dolem. Začnou zlepšovat své služby a investovat, přičemž pytláci budou pro jejich podnikání nejhorší hrozbou a strážci přírody nejvýznamnějším spojencem. Pytlačení a konzumace bushmeatu se časem stanou společensky nepřijatelnými...

Ano, turisté jsou nadějí pro Dja i pro gorily. A Stéphane se svými plány i činorodostí je pro mne důkazem, že skutečně důležitý africký sen o soužití lidí a divoké přírody ještě může dojít naplnění.

První fotky od strážců

První fotografie od domorodých strážcůPrvní fotografie od domorodých strážcůPrvní fotografie od domorodých strážců

Jak pracovat s počítačem, s fotoaparátem, se satelitním telefonem a také jak postavit dva různé typy stanů. Odpolední rychloškolení pro strážce dokumentoval jeden z nich - Jean Paul Awono.

Na cestě do Yaoundé

Pondělí 12. července 2010: "Doufám, že cesty nejsou příliš rozbahněné," psala nám kolegyně během jedné z našich předchozích cest. To byla ovšem doba sucha a její obavy, zejména když jsme zrovna jeli po asfaltce z Doualy do Limbe, neměly opodstatnění.

To cestou z Djoumu na Yaoundé je to teď, v době dešťů, jiná káva...

Podívejte se na video, takto vypadala původně pohodlně sjízdná cesta.

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Štěnic se repelentem nezbavíte. A můžete mít doma jako v klícce

Štěnice postelní pod mikroskopem

Domácností, kde se řeší výskyt štěnic, je stále více. Může za to hlavně dostupnost cestování, takže ke štěnicím můžete...

VIDEO: I v bytě potřebuje kocour lovit a vybít energii. Proto kouše

Ferda je krásný, zdravý, jenom trochu víc tlustý kocour. Potřebuje pohyb.

Mohutný, téměř deset kilogramů vážící, pravděpodobně pětiletý mourovatý kocour Ferda žije u své majitelky v pražském...

Další z rubriky

Gorilákovi Nuruovi bude pět. Není nejbystřejší, ale lumpárny mu jdou

Nuruovi jsou tři a chovatelům dělá jen radost.

Narodil se o Vánocích, narozeniny bude slavit o Zlaté neděli, tedy 17. prosince. Čekají ho první půlkulatiny, stejně...

VIDEO: V Pavilonu goril bývá veselo, řádí tu puberťáci i roční batole

Roční gorilák Ajabu jako malý provokatér.

Je vnímavý, pohotový a na svůj batolecí věk fyzicky velmi zdatný. Od svých starších bratrů odkoukává lumpárny a nebojí...

VIDEO: Roční gorilí kluk Ajabu už se kamarádí s kojící tetou Kambou

Malý Ajabu s gorilí tetou Kambou

Za poslední měsíc se Kamba, nejstarší samice pražské gorilí skupiny, konečně více sbližuje s Ajabuem, ročním potomkem...

Najdete na iDNES.cz