Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Září žije vinobraním, vyberte si, kam vyrazíte za vínem a burčákem

  • 7
První vinobraní zahajuje 10. září 2010 ve Znojmě, maraton slavností vína končí 1. a 2. října ve Valticích.

Oslavte svátek lahodného moku na vinobraní, v září zaplaví republiku. Vinobraní už dávno není jen o požehnání vínu, ale i o radovánkách. Kromě tradičních kejklířů nebo žonglérů potěší malé i velké kolotoče a koncerty. Kam se jít bavit a ochutnávat burčák? Na podzim si vyberete. Vybrali jsme pro vás to nejlepší z jednotlivých akcí, seřazené podle času konání.

Znojmo

Na vědomost se dává, že 10. a 11. září léta páně 2010 král Jan Lucemburský s chotí do královského města Znojma zavítá, aby svátkům vína a všeobecného veselí požehnal a dvoudenní slavnost radosti podpořil. Taková je pozvánka na tradiční znojemské vinobraní. V městském průvodu půjdou nejen kejklíři, ale i třeba velbloud nebo koza. Na tribunách se vystřídají dobové tanečnice, divadelníci i známé kapely. Netradiční jsou třeba hádanky. Musíte projít celou stezku historického vinobraní a sbírat indicie. Vyzkoušet můžete také svoje degustátorské umění pod vedením odborníka.

Pálavské vinobraní

Mikulov

o vinobraní

Vinobraní je podzimní slavnost vína, kde najdeme mnoho oblíbených či méně známých druhů a chutí tohoto moku, který se vyrábí z plodů vinné révy a jeho tradice sahá do hluboké historie nejen u nás.

Oslavy vína se rozšířily v Čechách a na Moravě až v poválečném období, do té doby to byly pouze slavnosti pro majetné a vyšší vrstvy obyvatelstva. V současnosti se slaví ve všech větších a významnějších městech, které svými vinařskými zkušenostmi sahají do daleké historie. Známé vinařské slavnosti dnes najdeme zejména ve Znojmě, Praze a Mělníku. Největší podobu tradičního vinobraní si zachovává stále Morava, která je dodržováním tradic vyhlášená. V Čechách se z tradiční podoby mnoho neuchovalo, ovšem princip a důvod oslav zůstal stále stejný. Na vinobraní půjde vždy nejdříve o víno, pak až o vše ostatní.

Pálavské vinobraní je oslavou vína, na který jsou lidé v kraji náležitě hrdí. Letos mu mikulovští vzdají hold ve dnech od 10. do 12. září. Pálavské vinobraní není jen o víně, ale i o hvězdách české hudební scény (třeba Monkey Business, Lucie Bílá, Kryštof...). Na pódiu se ohlédnete do historie, v podhradí ochutnáte kulinářské speciality. Historický průvod městem projde v sobotu v pravé poledne, vévodit mu bude král Václav IV. Netradičně se budou návštěvníci moct proletět nad celou slávou vrtulníkem.

Kuks

Požehnání úrodě z vinohradu proběhne 11. září na Kuksu. Na znovuobnoveném vinařství se čeká teprve druhá úroda.

Máslovice

V městečku proslaveném muzeem másla se tentokrát oslaví i Máslovické posvícenecké vinobraní. Na východě středních Čech se 11. září potěšíte nejen ochutnávkou vín, ale i koláči a stloukáním másla.

Moravská Nová Ves (Břeclavsko)

Tradiční komorní jihomoravské vinobraní rozjásá snad každé srdce milovníka dobrého vína a místních specialit. Podle starých zvyků zdejších vinařů se slavnostně "otevře hora" a toto se slaví a slaví. Letos v sobotu 11. září.

Hukvaldy

Šerm, kejklíři a velkolepé hradní grilování, to vše čeká návštěvníky hradu Hukvaldy 11. a 12. září. Připijí si tuzemskými víny a ochutnají dobroty z velkolepého hradního grilování.

Lužice

V sobotu 11. září můžete vyrazit i na Hodonínsko na Lužické vinobraní. Slavnost začíná průvodem, na návštěvníky čeká třeba výstava hroznů.

Strážnice

Vinařská slavnost města s krojovaným průvodem, tradičním jarmarkem, folklorními vystoupeními a hudbou. Sudy dobrého vína a burčáku se vyvalí 11. září.

Vinobraní na Slovácku.

Bzenec

Tradiční krojované vinobraní v obci Bzenec na Hodonínsku proběhne 17. a 18. září. Návštěvníci se seznámí s historickými tradicemi předků, uvidí pestré kroje ze Slovácka. Ochutnat můžete i zahraniční vína.

Praha

I hlavní město má svoje vinobraní. Ve dnech 17. a 18. září 2010 ho pořádá druhá městská část. Vinobraní na Grébovce se tentokrát nese v duchu "Hříšní lidé města vinohradského". V pátek budou na náměstí Míru stylové trhy s dobovými stánky a flašinetářem a harmonikářem. V sobotu v parku Grébovka se představí rada Vacátko a jeho modrparta, kteří odstartují velkou detektivní soutěž. Na milovníky dobrého moku čekají šansony, retro kaskadérská show a historická střelnice. Potěší také dobový fotografický salon nebo přehlídka veteránů, četnický výcvik nebo otevírání trezoru na čas. Večer ukončí ohňostroj.

Další pražské vinobraní proběhne v Troji a to 19. září. Děti tentokrát nelákejte na zvířátka, ale na divadlo a malování. Ochutnávka vína proběhne v zahradách Trojského zámku.

Dnes začalo v Mikulově Pálavské vinobraní

Mělník

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy bude probíhat na hlavní, folk a country a historické scéně od pátku 17. září do neděle 19. září 2010. Návštěvníky přivítají fanfáry z balkonu radnice a zvony chrámu. Večer vystoupí legendy rockové scény jako Aleš Brichta, Visací zámek, Petr Kolář, Turbo, Kamil Střihavka nebo Olympic. Na milovníky country čeká bál se skupinou Trampoty. Během celého vinobraní bude probíhat staročeský jarmark. Městem projde dobrý voják Švejk s věrnou paní Müllerovou, jeho výsost Karel IV. pokyne poddaným. Sobotní veselici zakončí ohňostroj.

Roudnice

Letos připravili organizátoři Roudnického vinobraní dvě plnohodnotné scény: nádvoří Lobkowiczkého zámku a Přírodní divadlo v Zámeckých zahradách. Program proběhne 18. září. Páni kluci budou obdivovat výstavu historických vozidel a spanilou jízdu. Těšit se můžete na konzumaci vína z produkce Lobkowiczkého zámeckého vinařství. Z nádraží bude jezdit motoráčková třívozová "retro souprava", po vodě se bude plavit loď. Poslouchat budete kromě tradičních rytmů i skotskou hudbu. Na děti čekají výtvarné dílničky a divadlo.

Sovinec

Na příkaz císaře se bude konat 18. a 19. září vinobraní na hradě Sovinec na Bruntálsku. Gotický mumraj proběhne na středověké tvrzi, a to ve znamení rytířských turnajů a námluv.

Litoměřice

Hned na několika náměstích se bude popíjet burčák 24. a 25. září v Litoměřicích. Po celý den se návštěvníci budou kochat ukázkami historických řemesel, některé výrobky si mohou i koupit. Na pódiu se vystřídají moderní i dobové kapely. Městem projde průvod bubeníků a městské gardy, zkontroluje tržiště a vydá glejty. Zasednou i konšelé, otevřou lázně a přijede císař. Chybět nebude ani upalování čarodějnic. Děti pobaví loutkové divadlo, ty větší si užijí diskotéku.

Veverská Bitýška

Veverské hradní vinobraní na Brněnsku proběhne 25. září na státním hradě Veveří.

Vinobraní ve Velkých Pavlovicích.

Kadaň

Královské město Kadaň má nejen Císařův den, ale i Svatováclavské vinobraní. Slavnost konaná 25. září je spojena s bohoslužbou v klášteře. Netradiční bude výstava zaměřená na vinařství - uvidíte celý průběh zpracování hroznů: mletí, odzrnění, rmutování a lisování.

Plzeň

Teprve druhé plzeňské vinobraní si užijí 26. září obyvatelé i návštěvníci západočeského města. Na náměstích proběhnou tradiční řemeslné trhy, popíjet se bude burčák.

Valtice

Valtické vinobraní 1. a 2. října potěší svým komorním charakterem. Letošní hlavní program nese název "Roztančené náměstí". Zatančí mažoretky, dětské taneční a folklorní soubory. Doprovodný program se nese v duchu hesla Láska k vínu prochází žaludkem. Místní restaurace budou prodávat vinařské speciality. otevře se i gurmánský dvůr s dobrým jídlem.