Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zářijový deník chovatele goril

  13:35aktualizováno  13:35
Září začalo v pavilonu goril pračkou. Richard se poškorpil se Shindou, ta utrpěla otevřené zranění ruky.

Gorily - cirkusák | foto: iDNES.cz

27. září

Situace je zatím stabilizovaná – Richard a Moja nadále dohlížejí na prováděné práce, ostatním je ten rámus dost lhostejný. Zvýšili jsme dávku krmení, které rozhazujeme do expozice, protože režim krmení přes dveře je přece jen narušen. Kiburi už spořádá každý den celý banán, vždycky půlku ráno a půlku odpoledne.

21. září

Rekonstrukce gorilích ložnic začala. Gorilky se nejdřív nad tím rámusem trochu pozastavovaly, ale brzy převládla zvědavost a zvláště Richard a Moja jsou jako stavební dozor – neustále nakukují, zda jim řemeslníci dělají všechno dobře. Potíž je spíš s počasím, které je nevlídné, jenže se nedá nic dělat – na úklid zatím musejí všechny gorily jít ven.

Mezitím jsme zažili jiné vzrušení. Jako každý rok na podzim se začínají užovky podplamaté stěhovat od Vltavy, kde v létě loví, na zimoviště ve stráni v zoo. Trasa vede i přes pavilon goril, a tak tu jsme na ně docela zvyklí. Tentokrát se jedna užovka propracovala až do expozice, kde ji Richard objevil. Než ji stačil chytit, zmizela mu pod hromadou dřevitky. Chvíli se ji snažil objevit, neustále dřevitku přerovnával, ale pak ho to přestalo bavit a nechal Moju, aby zkusila toho proradného plaza najít sama. Jenže užovka už mezitím dávno zmizela.

16. září 2010

V gorilí rodině je klid. Shindě se rána velmi dobře hojí, ruka už ji zjevně nebolí, a tak je veselejší a nesnaží se neustále si zranění prohlížet.

Kiburi ochutnává všechno, na co přijde, a pilně posiluje – začíná lézt po mřížích a dnes jsme ho viděli i na lanové síti.

Od pondělí ale dojde k velké změně v zavedeném režimu, protože se budou upravovat gorilí ložnice. Potřebujeme jich víc, a tak nastoupí řemeslníci a gorily budou muset trávit čas jen ve vnitřní expozici nebo ve výběhu. Určitě jim to bude divné a pro nás všechny je to velký otazník.

Malé guerézy se prohánějí po větvích a hrají si pod dohledem dospělých.

5. září 2010

Situace se Shindou se nijak nezhoršuje. Je na ruku zjevně opatrnější, snaží se poranění stále čistit. Ostatní se přišli podívat, ale nenechala je přiblížit. Baští ale normálně.

Zprávy z ostatních částí pavilonu jsou příjemné. Malý pásovec už je velký téměř jako maminka. Malé guerézky se mají čile k světu, ta starší už pravidelně okusuje listí.

3. září 2010

Dnes se v ložnici strhla jedna z obvyklých gorilích rodinných šarvátek, tentokrát mezi Richardem a Shindou. Tentokrát se ale zřejmě Shinda natočila tak nešikovně, že došlo k poranění. Má otevřenou ránu na paži, ale nijak silně nekrvácí, tak necháváme vše v klidu.

Vyjádření veterinárního lékaře Romana Vodičky je jasné:

"Jedná se o poranění kůže a podkoží pravé paže nad loktem (oblast tricepsu), o délce asi 10 cm. Rána je suchá a čistá, pravděpodobně jí způsobil zub některé z goril, neboť ten den, kdy chovatelky poranění zjistily, byla pozorována i šarvátka ve skupině. Shinda si ránu čistí a kontroluje. Většinou se takové rány u goril hojí bez komplikací a pokud bychom provedli chirurgické ošetření a sešití rány, nemůžeme zaručit, že si gorila stehy sama předčasně nevytáhne. Po zvážení všech okolností (rozsah poranění a stav rány, riziko anestézie s nejistou pooperační kontrolou) jsme se rozhodli ránu pravidelně vizuálně kontrolovat. Teprve v případě jakýchkoliv komplikací bychom nasadili antibiotika či zvolili další postup."

1. září 2010

V uplynulých dnech se Kiburi naučil zcela pravidelně chodit pro dobroty k mřížovým dveřím, obvykle ráno a odpoledne. Někdy ho přivezou holky, jindy se přišourá sám.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz