Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zářijový deník chovatele goril

  13:35aktualizováno  13:35
Září začalo v pavilonu goril pračkou. Richard se poškorpil se Shindou, ta utrpěla otevřené zranění ruky.

Gorily - cirkusák | foto: iDNES.cz

27. září

Situace je zatím stabilizovaná – Richard a Moja nadále dohlížejí na prováděné práce, ostatním je ten rámus dost lhostejný. Zvýšili jsme dávku krmení, které rozhazujeme do expozice, protože režim krmení přes dveře je přece jen narušen. Kiburi už spořádá každý den celý banán, vždycky půlku ráno a půlku odpoledne.

21. září

Rekonstrukce gorilích ložnic začala. Gorilky se nejdřív nad tím rámusem trochu pozastavovaly, ale brzy převládla zvědavost a zvláště Richard a Moja jsou jako stavební dozor – neustále nakukují, zda jim řemeslníci dělají všechno dobře. Potíž je spíš s počasím, které je nevlídné, jenže se nedá nic dělat – na úklid zatím musejí všechny gorily jít ven.

Mezitím jsme zažili jiné vzrušení. Jako každý rok na podzim se začínají užovky podplamaté stěhovat od Vltavy, kde v létě loví, na zimoviště ve stráni v zoo. Trasa vede i přes pavilon goril, a tak tu jsme na ně docela zvyklí. Tentokrát se jedna užovka propracovala až do expozice, kde ji Richard objevil. Než ji stačil chytit, zmizela mu pod hromadou dřevitky. Chvíli se ji snažil objevit, neustále dřevitku přerovnával, ale pak ho to přestalo bavit a nechal Moju, aby zkusila toho proradného plaza najít sama. Jenže užovka už mezitím dávno zmizela.

16. září 2010

V gorilí rodině je klid. Shindě se rána velmi dobře hojí, ruka už ji zjevně nebolí, a tak je veselejší a nesnaží se neustále si zranění prohlížet.

Kiburi ochutnává všechno, na co přijde, a pilně posiluje – začíná lézt po mřížích a dnes jsme ho viděli i na lanové síti.

Od pondělí ale dojde k velké změně v zavedeném režimu, protože se budou upravovat gorilí ložnice. Potřebujeme jich víc, a tak nastoupí řemeslníci a gorily budou muset trávit čas jen ve vnitřní expozici nebo ve výběhu. Určitě jim to bude divné a pro nás všechny je to velký otazník.

Malé guerézy se prohánějí po větvích a hrají si pod dohledem dospělých.

5. září 2010

Situace se Shindou se nijak nezhoršuje. Je na ruku zjevně opatrnější, snaží se poranění stále čistit. Ostatní se přišli podívat, ale nenechala je přiblížit. Baští ale normálně.

Zprávy z ostatních částí pavilonu jsou příjemné. Malý pásovec už je velký téměř jako maminka. Malé guerézky se mají čile k světu, ta starší už pravidelně okusuje listí.

3. září 2010

Dnes se v ložnici strhla jedna z obvyklých gorilích rodinných šarvátek, tentokrát mezi Richardem a Shindou. Tentokrát se ale zřejmě Shinda natočila tak nešikovně, že došlo k poranění. Má otevřenou ránu na paži, ale nijak silně nekrvácí, tak necháváme vše v klidu.

Vyjádření veterinárního lékaře Romana Vodičky je jasné:

"Jedná se o poranění kůže a podkoží pravé paže nad loktem (oblast tricepsu), o délce asi 10 cm. Rána je suchá a čistá, pravděpodobně jí způsobil zub některé z goril, neboť ten den, kdy chovatelky poranění zjistily, byla pozorována i šarvátka ve skupině. Shinda si ránu čistí a kontroluje. Většinou se takové rány u goril hojí bez komplikací a pokud bychom provedli chirurgické ošetření a sešití rány, nemůžeme zaručit, že si gorila stehy sama předčasně nevytáhne. Po zvážení všech okolností (rozsah poranění a stav rány, riziko anestézie s nejistou pooperační kontrolou) jsme se rozhodli ránu pravidelně vizuálně kontrolovat. Teprve v případě jakýchkoliv komplikací bychom nasadili antibiotika či zvolili další postup."

1. září 2010

V uplynulých dnech se Kiburi naučil zcela pravidelně chodit pro dobroty k mřížovým dveřím, obvykle ráno a odpoledne. Někdy ho přivezou holky, jindy se přišourá sám.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Automatické okno svépomocí. Crowdfunding nepomohl, oni to přesto nevzdali

Mechanismus, který automaticky otevírá a zavírá okno

Před třemi lety jsme představili nápad českých vývojářů pokoušejících se vybrat peníze na rozjezd výroby prvku pro...

Další z rubriky

Gorilák Richard se neohroženě vydává na venkovní pastvu s celou rodinou

Když už gorily nedostávají čerstvé olistěné větve (jen mražené), je Richard...

Stříbrohřbetý, majestátní. Milující otec. Neoblomný strážce své rodiny, ovšem opatrný v případě čehokoliv neznámého. To...

VIDEO: V Pavilonu goril bývá veselo, řádí tu puberťáci i roční batole

Roční gorilák Ajabu jako malý provokatér.

Je vnímavý, pohotový a na svůj batolecí věk fyzicky velmi zdatný. Od svých starších bratrů odkoukává lumpárny a nebojí...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Najdete na iDNES.cz