Tak kterou? Tu klasickou matnou od září určitě už ne! | foto: shutterstock.com

Žárovky končí, Češi protestují a nakupují je do zásoby

  • 1008
Evropský zákaz klasických žárovek mnoha lidem nesedí, proto je vykupují ve velkém a dělají si zásoby. Je to i tím, že zkušenosti s úsporkami bývají někdy rozporuplné - mnohdy nesplňují to, co se od nich očekávalo, tedy že budou rovnocennou náhradou klasiky.

Uplatňování zákazu prodeje bude v několika fázích. Už 1. září skončí žárovky s příkonem nad 80 W a všechny matné žárovky. Výrobě žárovek se definitivně zastaví v roce 2016 a nahradí je především úsporné zářivky.

Ty se u nás zatím velké oblibě zrovna netěší. Lidé spíš vykupují starou známou klasiku do zásoby a úsporkám se zarytě brání. Přestože lze jejich používáním ušetřit 4/5 energie, mají mnohdy špatné zkušenosti s kvalitou.

Některé úsporky nejenže nesplňují dobu životnosti, ale příliš dlouho "nabíhají", jejich svítivost příliš brzy s životností klesá. Výsledkem je pocit, že se vyšší investice do jejich nákupu nevyplatí. Vinu na tomto pocitu mají hlavně nekvalitní neznačkové výrobky. Jinak by nebylo možné, aby mimo nespokojenců žila i početná skupina lidí, která úsporné žárovky denně spokojeně a bez problémů používá.

Spočítejte si úsporu

Úsporné zářivky spoří až 80 procent energie a jejich životnost je až 15x vyšší. Obvykle je to cca 12 tisíc provozních hodin. I přes vyšší pořizovací cenu (stojí obvykle 130 - 200 Kč podle provedení, značky a příkonu) by se vám měla investice brzy vrátit díky ušetřené energii. Kolik za rok ve své domácnosti uspoříte, si můžete spočítat na kalkulačce na portálu společnosti ČEZ.

Konec klasických žárovek v EU

Zadáte jen údaje, zda je použijete v domácnosti nebo ve firmě, výkon a počet běžných žárovek a dobu svícení. Pokud určíte i náklady na nákup úsporky a její udávanou životnost, jediný klik vám ukáže úsporu.

Co bylo, už neplatí

Za poslední roky se vlastnosti zářivek značně zdokonalily. Dřív se čekalo několik minut, než se úplně rozsvítily. Nyní už mají téměř všechny druhy 80procentní náběh světla ihned a většina se naplno rozsvítí do minuty. Stejně tak neplatí, že častým vypínáním se zkracuje životnost žárovek. Toto ale platí jen pro nejnovější modely. Například společnost Osram chystá podzimní řadu Quick Light, která by měla zcela eliminovat náběh svítivosti, pro místa, kde se často rozsvěcí, je zase určena řada Facility. Lze předpokládat, že tyto novinky nebudou spadat (alespoň ze začátku) do nejlevnější kategorie.

Jak se vyrábí žárovky, které už si brzy nekoupíte

Fotoreportáž

Kvalitní výrobky renomovaných značek vydrží 100 až 500 tisíc cyklů a jejich životnost tedy počet zapnutí prakticky neomezuje. Stejně tak už neplatí, že tyto žárovky mají největší spotřebu při zapnutí a je tedy lepší nechat je svítit bez zhasínání. "Neexistuje žádný důvod, proč nechávat kompaktní integrované zářivky rozsvícené déle než běžné žárovky. Při rozsvěcení nespotřebovávají velké množství energie a velmi efektivně fungují již po dvou nebo třech vteřinách," tvrdí Antonín Melč, produktový manažer společnosti Philips.

Harmonogram ukončení prodeje klasických žárovek
Fáze Termín Následující žárovky se již nebudou dávat do oběhu:
1 1. 9. 2009 všechny matné žárovky se závitem E27 a dále čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 80 W
2 1. 9. 2010 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 65 W
3 1. 9. 2011 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 45 W
4 1. 9. 2012 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 7 W
5 1. 9. 2013 zvyšování nároků na kvalitu
6 1. 9. 2016 všechny žárovky energetické třídy C

Která je ta pravá?

V obchodě se na krabičce příliš informací nedočtete. Doporučuje se proto vybírat známé značky a typy s delší životností (bývá 6-8 let). Žárovky mají dvouletou záruční lhůtu, můžete si tak při případné poruše dojít pro novou.

Úsporka v nejklasičtějším tvaru

U značkových žárovek nemusíte mít strach zhasínat a rozsvěcet víckrát za sebou. Můžete je tak nainstalovat i klidně do koupelny nebo toaletu. Na krabičce se udává výkon ve wattech, například 100wattovou žárovku nahrazuje 21wattová úsporka.

Důležitá je i barva světla - komu nesedí chladná barva typická pro zářivky, měl by na krabici hledat označení "teplá bílá". To by mělo charakterizovat číselné označení 827, studená bílá barva, která imituje bělejší denní barvu světla, se značí 840 nebo 860. Všímejte si také energetického štítku - úsporky bývají v kategorii A nebo B. To by mělo vyjadřovat, jaký světelný tok jsou schopny emitovat z udávaného příkonu (podobně jako se označuje účinnost ostatních elektrických spotřebičů).

Jak dopadl test úsporek?

MF Dnes společně se společností PRE udělalo test úsporek vybraných z běžné distribuční sítě. Ukázalo se, že některé úsporky vůbec neodpovídají parametrům, které slibovaly. Velmi se lišila doba, po kterou se rozsvěcovaly do maximálního výkonu, také pokles účinnosti v době končící životnosti byl velmi rozdílný. Při sledování výsledků se zaměřte také na parametr "měrný výkon", který sleduje efektivitu, s jakou přemění zářivka 1 watt energie na světlo - čím vyšší hodnota, tím lépe. Některé modely test "nepřežily", shořely ještě před termínem. Kdo nakoupil podobné úsporky, má právo na jejich kritiku, neměl by ale všechny strkat do jednoho pytle.