Jahody nemůžou chybět na žádné zahrádce.

Jahody nemůžou chybět na žádné zahrádce. | foto: Profimedia.cz

Čtyři minimalistické zásady pro maximální úrodu jahod

  • 10
Kdo ještě letos nezačal s jahodami, má nejvyšší čas. Na začátku léta vás pak může čekat sladká odměna, které se nevyrovnají ani ty nejdražší kupované jahody.

1. Pečujte o půdu

Pokud chcete ty nejsladší jahody, je nejprve třeba věnovat péči půdě, na které mají vaše jahody vyrůst. Proto se o půdu začněte starat včas.

Je dobré jahodník zkontrolovat a opatrně nakypřit půdu v záhonku. Je možné, že některé rostliny se mrazem povytáhly nahoru, tak je přitlačte zpět a zahrňte zeminou. To by mělo stačit.

2. Zbavte se starých listů

Po několika slunných dnech, kdy staré jahodníkové listy dostatečně proschnou, je třeba je dostat pryč – buď rukama, nebo košťátkem. Tak se můžou rozpadnout na prach a zmizet. Pokud byste totiž listy ručně neodstranili, samy zetlí a budou semeništěm chorob.

3. Dodejte živiny

Právě časně zjara potřebují jahody nejvíce dusíku, aby mohly regenerovat po zimě. Dusík podpoří tvorbu kořenů a listů a jahody se nastartují, proto jim nejvíce pomůžete, když je pohnojíte. Zvolte hnojivo speciálně určené na jahody, poradí vám v každém zahradnictví.

Jaké jahody vybrat

V první řadě se rozhodněte, zda potřebujete truhlíkovou odrůdu, nebo budete sázet do záhonu. U nás jsou nejčastější odrůdy Darselekt, Evie 2, Festival, Florence a Karmen, ale celkem je jich kolem padesáti. Existují jahody rané a polorané, pozdní i stáleplodící. Vybírejte hlavně podle odolnosti vůči chorobám.

Dusík stimuluje zdravý růst keřů i kvetení, tudíž bohatou plodnost. Jahodník je rovněž náročný na dodávky vápníku, hořčíku a železa, jehož nedostatek vyvolává žloutnutí listů. Když začnou jahodníkům rašit středová srdíčka, prospěje jim přihnojení. Pak je čas sáhnout po granulovaném hnojivu určeném pro hnojení jahod, jako je například Bopon na jahody.

Další hnojení během růstu je pro jahodník nezbytné. Jednak se na jednom místě pěstuje dva až tři roky, což živiny z půdy vydatně odčerpává, a za druhé tak pozitivně ovlivníte i sklizeň na příští rok.

4. Poctivě zavlažujte

Kromě vydatné výživy má jahodník vysoké nároky na zavlažování. Nejintenzivnější zásobování vodou a živinami by mělo probíhat mezi květem a dozráváním plodů.

Jahody nejsou přespříliš náročné na prostor, a proto se do jejich pěstování můžete pustit i na malé zahrádce nebo dokonce na balkoně v truhlíku. Cesta k tomuto výtečnému ovoci se tak otevírá skoro každému, i pokud máte třeba malý byt. 

Nezbývá než si (za pár týdnů) dopřát potěšení kombinace jahod se šlehačkou nebo skleničkou šampaňského. A co jahodové knedlíky? Nebo třeba jahodové tiramisu?