Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zastřešení bazénu: koupačka od jara do podzimu

aktualizováno 
Zastřešení bazénu ocení ti, kteří výrazně touží po prodloužení koupací sezony. Je prakticky bezúdržbové, jen majitelé extra plochých zastřešení si musejí dávat pozor na silnou a těžkou sněhovou pokrývku, aby jim zastřešení nepoškodila.

Vybrat si můžete, zda chcete čelní nebo boční vchod. Záleží na tom, kde máte schůdky. | foto: Mountfield

Proč se vlastně zastřešení bazénu doporučuje? Nejčastěji se mluví o tom, že se můžete koupat už poměrně brzy na jaře a končíte sezonu až pozdě na podzim. "Jenže to jsou jen vnější znaky. V zakrytém bazénu jsou podstatně nižší úniky tepla z vody, pokud vodu přihříváte, výrazně se ušetří na energii. Do bazénu nepadají nečistoty, takže se ušetří na údržbě a do vody se nemusí dávat tolik chemie. Zabraňuje se nebezpečí pádu do vody, ať už zvířat, nebo dokonce nezvané návštěvě cizích lidí," vypočítává Jaroslav Pištěk ze společnosti Mountfield.

Fotogalerie

Zastřešení však není jen půloblouk vyklenutý nad bazénem. Je to i lamelové plovoucí zastřešení, které se z rolny odvine po hladině bazénu.

To plní bezpečnostní úlohu, po lamelách přejde i stokilový chlap, zabraňuje únikům tepla, do vody nepadá listí či hmyz.

A majitelé malých nadzemních bazénů mohou využít zase přenosného zastřešení, které je tak lehké, že ho můžete ve dvou přenést a udělat si z něj na zahradě malý party stan.

Stavební podmínky

Podle bazénářů si zhruba polovina lidí pořizuje bazény už rovnou se zastřešením, ale ani dodatečná obestavba není překážkou. Jen je třeba předem s tím počítat. Klasické obdélníkové zastřešení se hodí na více jak 90 % bazénů, jen u individuálně tvarovaných bazénů (například bazén do tvaru písmene L), které jsou extrémně široké, budete v situaci, kdy standardizovaný typ zastřešení nepůjde použít a případné zastřešení budete muset konzultovat se specialisty na tento typ zastřešení.

Doporučujeme

Zastřešte svůj bazén ještě nyní na podzim. Zastřešení a instalaci poptejte zdarma na AAAPOPTAVKA.CZ a ušetřete až 30% z ceny.  

Zabudovaný bazén je ideální opatřit na vnějších okrajích dlažbou, samozřejmě v rovině, a na zadní stěně je ideální vydlážděnou plochu "vytáhnout" až za bazén tak, aby po složení střecha nebránila výhledu ven z bazénu. Na pevný podklad se totiž šroubují pochozí kolejnice, po kterých se celý systém jednotlivých segmentů pohybuje a zasouvá se do sebe.

Materiály

Jako zasklení se nejčastěji používají dutinkové polykarbonáty, které mají dobré izolační vlastnosti, nabízejí se v různých odstínech, například kouřových, nejvíce decentně však na zahradě působí neutrální světle poloprůhledná barva.

Stejně tak se jako materiál na rám zastřešení používá eloxovaný hliník. Je sice možné objednat i barevné lakované kombinace, ale hliník působí nejdecentněji. Navíc – když se poškrábe, není to vidět, kdežto lakem by prosvítal vryp.

Jak na zimu

Běžný způsob provozu bývá takový, že v sezoně se zastřešení zavírá většinou na noc a v době, kdy není nikdo doma, dvířka se dají i zamykat. Teprve v období, kdy například po létě  by bylo třeba vodu přitápět, je výhodnější nechat bazén zakrytý – jako skleník. A i když už se nekoupete, je výhodné nechat ho zavřený až do jara.

Jedinou výjimku představují extra nízké zastřešující systémy, které se však pro naše klimatické podmínky moc nehodí. Nemají takovou nosnost, ale někteří lidé si je pořizují, aby klasický půlkulatý systém na zahradě příliš nerušil.

V tom případě se doporučuje segmenty shrnout a kolíky podepřít, aby se celá konstrukce zpevnila. Je vhodné konstrukci ometat od sněhu, aby se zastřešení ulehčilo. To ostatně platí při prudkém a silném sněžení i u klasické konstrukce. Těžký sníh je lepší odmetat, i když po půlkulaté kopuli má přece jen tendenci "stékat". Prostě je třeba starat se o zastřešení stejně, jako když horalé běžně odmetají těžký sníh ze střech.

Opravy jsou  totiž velmi drahé a někdy dokonce hrozí, že výrobce není už schopen konstrukci narovnat tak, aby zase "chodila" jako na začátku. Pak nezbývá, než poškozenou část vyměnit.

Autor:Nejčtenější

Za předražené „květákové steaky“ si britský řetězec vysloužil posměch

Květák běžně koupíte v zelenině nebo na trhu celý a nezabalený. Je kompaktní,...

Řetězec Marks & Spencer se minulý týden ocitl pod palbou kritiky poté, co začal v Británii prodávat takzvaný květákový...

Naši největší a nejkrásnější kočku musí dobrovolníci bránit před pytláky

Rys ostrovid, největší kočkovitá šelma naší přírody, u nás byla zhruba před sto...

Rys ostrovid byl u nás doma jako největší kočkovitá šelma až do přelomu 19. a 20. století, kdy ho člověk vyhubil....Vaněk: Co Čech, to food bloger. A za českou kuchyni jako bychom se styděli

Doménou Romana Vaňka jsou tradiční recepty. V jeho kuchařkách nenajdete jediný,...

Kulinář Roman Vaněk svou urputností připomíná národního buditele. Křísí české jazyky, a to doslova. Učí nás znovu...

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější...

Produkty ze zvířecích střev platíme zlatem. A s chutí konzumujeme

V útrobách vorvaňů, mořských savců, vzniká ambra - významná součást parfémů....

Co mají společného cibetková káva, ambra a mana, která podle Starého zákona zachránila Izraelity prchající z Egypta...

Další z rubriky

První česká akumulátorová vřetenová sekačka, která nebude rušit sousedy

Jediný řemen, který je v sekačce použitý, je pohon vřetene, válec se pohání...

Společnost Swardman představuje první sekačku na světě poháněnou dvěma elektromotory. Model Electra je také nejtišší...

Šest kroků k zazimování zahrady, aby se na jaře probudila odpočatá

Listí dejte na kompost, příští rok budete mít perfektní humus.

Aby byla zahrada příští rok zase plná života a barev, je nutné ji důkladně uklidit a zazimovat. Vhodnou péčí předejdete...

Zrýt, odplevelit, sehnat koňský hnůj, dotáhnout. Příprava skleníku na zimu

Hotové dílo po smontování

Skleník je poklad, který dovoluje při pěstování na zahradě daleko více se rozmáchnout. Před zimou je však třeba mu dát...

Najdete na iDNES.cz