Přístup k potenciálně nebezpečné vodní ploše majitelé kvůli dětem zkomplikovali...

Přístup k potenciálně nebezpečné vodní ploše majitelé kvůli dětem zkomplikovali nenápadnou zídkou s ještě méně nápadným oplocením. Krmení ryb umožňuje elegantní dřevěné molo na půdorysu velkého písmene T, levitující nad vodní hladinou. | foto: www.e-knihovnicka.cz

Zatopený lom nechtěli, teď užívají luxus soukromého jezera s rybami

  • 40
Ze zatopeného kamenolomu majitelé původně radost neměli, na zděděném pozemku jim vyloženě překážel. Architekt ale nový dům, bývalý kamenolom a nově budovanou zahradu okolo natolik citlivě zakomponoval do krajiny, že vše působí maximálně přirozeně.

Mít na vlastním stavebním pozemku - kde chci stavět pohodlný nový příbytek a budovat zahradu - zatopený kamenolom, kde se voda udrží i v době největšího sucha, to je v dnešní době terno. A přitom nechybělo mnoho a Danuta a Gustav Kotajní z Koňákova na Těšínsku by se o obdobný poklad zděděný po předcích sami připravili. Naštěstí potkali architekta, který jim otevřel oči.

Pozemek obklopený přírodou, to chce přírodní materiály

Manželé od počátku chtěli a chtějí ctít okolní přírodu i místo samotné. A respektují skutečnost, že mají k dispozici pozemek ve zvlněné krajině podhorského charakteru v nadmořské výšce 430 metrů.

"Tipovali jsme od samého začátku, že bychom tu uspěli s dřevěnicí, přesněji se srubem, ale masivní kulatina mi byla proti mysli. Jako technik mám přece jen raději čisté, nekomplikované tvary," prozradil Gustav Kotajný.

Navštívili tedy řadu podobných staveb v okolí, rozhodili sítě na internetu a nakonec se ve spolupráci s architektem Markem Danišem rozhodli pro finský systém, který se u nás začínal teprve prosazovat. Jejich dům byl tehdy teprve osmý postavený v Česku.  

Také se shodli, že dům by měl kombinovat pouze přírodní kámen a dřevo, a dali na návrh architekta, který hmotu budovy rozdělil do dvou na pohled samostatných, ale přece organicky propojených částí. Výsledkem je jakési dvojdomí, které přírodní kámen a dřevo efektně střídá. Citlivě je vyladěná i kombinace s šedými cementovými taškami na střeše.  

Většinou prosklených ploch, tedy oken a dveří, se dům otevírá do nitra parcely, tedy směrem k zatopenému kamenolomu s navazujícími travnatými plochami a výsadbami zeleně po obvodu. Vlastně se k této opravdu privátní zelené zóně doslova přiklání, protože je v polovině délky jakoby mírně zalomený. Zmíněný zlom opticky vyrovnává terasa podpíraná pilíři z kamene. 

V bývalém kamenolomu dnes majitel chová ryby

Dnes si tedy rodina užívá dům usazený na hřebeni ladné terénní vlny, který disponuje suterénem otevřeným směrem k terase přiléhající ke břehu bývalého kamenolomu. Zásluhou architekta jsou dávno pryč úvahy o tom, že ho nechají zavézt. Kamenitý kráter se naopak podařilo citlivě zakomponovat do konceptu blízkého i vzdáleného okolí domu a dokonce je nově doplněný o vodopád na protější stráni.

Přístup k potenciálně nebezpečné vodní ploše majitelé kvůli dětem zkomplikovali...
Okolí kamenolomu se v podstatě moc nezměnilo, majitelé pouze vymýtili spousty...
Dvojdomí je elegantně posazené na terénní vlně (pohled z dřevěného mola...

Jeho historie souvisí s osudy rodiny, protože se v něm za časů dědečka dnešního majitele těžil materiál, kterým se zpevňovaly cesty v blízkém Těšíně. Lom tehdy představoval zdroj důležitých, byť skromných příjmů. Posléze jámu zaplavila spodní voda a vzniklé jezero dnes dosahuje hloubky dvou metrů.

"Navrch jeho hladina téměř nekolísá a dokonce i v dobách největšího sucha klesne jen o 40 centimetrů," přibližuje majitel. "Vysadil jsem do něj tedy kapry, amury a pár štik. Ke koupání nám slouží krytý bazén na terase za domem."

Střídmá zahrada budovaná v souladu s přírodou

Domácí se s architektem shodli i na vzhledu okolí svého domu. "Opět jsme chtěli, aby zahrada navazovala na přírodu za plotem," říkají. I proto nejsou ve výsadbách situovaných především po obvodu pozemku k vidění výrazně dekorativní dřeviny.

Na drátěný plot navazuje umělecky ztvárněná kovaná brána i branka, vsazené mezi...
Širokou a přímou cestu k domu lemuje stromořadí okrasných třešní s ostrůvky...
Na druhé straně domu přechází terénní vlna do podoby svažitého údolí.

Kostru zeleně tvoří původní stromy a v podrostech se střídají spíše nenápadné keře, jež neruší ani v čase plného květu. Jedinou výjimku v tomto přírodním konceptu tvoří stromořadí sakur, tedy okrasných třešní, které vede kroky návštěvníků od vstupní branky téměř až k domu. A je pravda, že právě u nich domácí litují, že ve zdejším poněkud drsném prostředí vydrží naplno kvést jen pouhé dva týdny.

Tuto a další inspirativní zahrady najdete v aktuálním čísle měsíčníku Knihovnička Zahrada.