Ve spolupráci s www.uss.cz

Ve spolupráci s www.uss.cz | foto: www.uss.cz

Závod mezi vrtáním a lepením vyhrála lepidla. Nehodí se ale všude

  • 51
Moderní lepidla upevní předměty na stěnu stejně spolehlivě jako klasické hmoždinky, navíc podstatně rychleji. Jen je třeba rozmyslet se: budu je někdy potřebovat je odstranit? A navíc je třeba na každý povrch vybrat správné lepidlo.

Lepení vypadá oproti vrtání jako jednodušší, rychlejší a čistší metoda, odpadá úklid. Nanese se lepidlo, přitlačí se několik sekund a přilepený předmět může sloužit. Úplné vytvrzení pro ideální nosnost obvykle trvá do čtyřiadvaceti hodin. Na každém lepidle je napsáno, po jaké době snese plnou zátěž.

Na první pohled to vypadá ideálně, ale jen do té doby, kdy si uvědomíme, že někdy v budoucnu může nastat situace, kdy bude třeba předmět odstranit, proto trochu opatrně s nadšením.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

A když už se uchýlíme "k nevratnému" systému lepení, je třeba taky předem odhadnout, co na co se bude lepit, podle toho zvolit druh lepidla.

Uspořádali jsme si malou soutěž "hmoždinka versus lepidlo" u několika běžných předmětů. Upevňovali jsme poštovní schránku, věšák na šaty, stropní svítidlo a zrcadlo. Měřili jsme čas, než jsme je upevnili a kvalitu spoje.

V kategorii rychlosti rozhodně vyhrála lepidla. Ukázala se jako bezproblémová ve všech situacích, kdy je alespoň jeden ze spojů savý.

U lepení zrcadla na nesavou glazuru však běžná lepidla selhala. Pro tyto případy je třeba volit jiné metody. Výrobci nabízejí polymerová lepidla, která dokáží "obsloužit" i nesavé povrchy, vytvoří trvale pružný spoj.

Kdo by zmíněné zrcadlo chtěl lepit silikonem, měl by volit neutrální silikon, aby se nezničila vrstva pokovení. Často najdete přímo silikony označené pro lepení zrcadel.

Stropní svítidlo

Klasický případ s vysokými nároky na trvanlivost upevnění. Kdo chce mít jistotu, raději vrtá a spoléhá se na hmoždinky a šrouby. Chvíli to ale trvá. Lepení je podstatně rychlejší a už po 48 hodinách lze nasadit skleněné stínítko. Svítidlo drží, i když je lepicí plocha relativně malá a vede přes spáru. Protože jsme se báli o sklo, nasadili jsme ho raději až po úplném vytvrzení.

Lepení svítidlaVrtání hmoždinek pro svítidloPověšené svítidlo

Zleva lepení, hmoždinky, pověšené svítidlo

Věšák

V zimě na něm visí těžké kabáty, občas sportovní pytel nebo plná kabelka. Člověk proto věří spíš solidnímu ukotvení do zdi. V případě lepení drží věšák na stěně už za půl minuty a bez problémů si poradí se všemi odloženými svršky.

Upevněný věšákVrtání hmoždinek pro věšákLepení věšáku

Zleva: upevněný věšák, vrtání hmoždinek, lepení

Zrcadlo

V podstatě vzorový příklad pro montáž lepením. Ale šroubované držáky mají jednu výhodu - zrcadlo se v nich dá bez potíží vyměnit. V případě lepení běžným lepidlem zrcadlo drží jen na savých spárách mezi obkládačkami. U větších zrcadel by to nemuselo stačit, proto je vhodné použít silikonové nebo polymerové lepidlo.

Přilepené zrcadloVrtání hmoždinek pro zrcadloLepení zrcadla

Zleva: připevněné zrcadlo, zrcadlo v úchytech, lepení

Schránky na dopisy

Jasně, schránka se musí přišroubovat, jinak neudrží katalog a někdo by ji mohl ukrást! Celoplošně nalepenou schránku si ale také hned tak někdo neodnese a na savém povrchu drží přímo bombasticky. U těžších modelů je třeba pohlídat správnou polohu.

Pověšená schránkaVrtání hmoždinek pro poštovní schránkuLepení poštovní schránky

Zleva: připevněná schránka, vrtání, lepení

Závěr

Pokus nahradit vrtání lepením nás překvapil a přesvědčil. Samozřejmě to platí jen pro montáže s malou zátěží. Stokilové regály s knihami asi zůstanou i do budoucna doménou hmoždinek, šroubů a chemických kotev.

Všimli jsme si, že montáž lepením funguje skutečně dobře jen tehdy, pokud se přesně dodrží uvedená doba schnutí a alespoň jedna z lepených ploch je savá. Pokud budete chtít nesavé povrchy, nemůžete sáhnout po běžných lepidlech, ale volit polymerová, trvale pružná lepidla.

Další tipy pro kutily najdete v měsíčníku Udělej si sám 10/2010.