Bazén byste správně před zimou měli zakrýt plachtou.

Bazén byste správně před zimou měli zakrýt plachtou. | foto: Profimedia.cz

Šest kroků k zazimování bazénu. Podle návodu to zvládne i amatér

  • 2
U menších a jednodušších bazénů zvládne zazimování i zkušený amatér, u větších bazénů se složitějším příslušenstvím je ale vhodné se obrátit na odborníka. Zazimování bazénu by mělo proběhnout v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu ještě nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody je mezi 10 až 15 °C. Podle současného počasí by to mohlo být právě teď.

1. Vyčistit a ošetřit chemií

Vyčistěte bazén a ošetřete vodu. Správně zazimovat bazén se podaří jen tehdy, když je voda v bazénu náležitě čistá. Nejprve je tedy potřeba ze dna odstranit všechny nečistoty. Nejsnadněji to půjde pomocí bazénového vysavače. Pokud zůstanou nějaké nečistoty také plavat na hladině, musí pryč. Nejlépe si s nimi poradíte pomocí ruční teleskopické síťky.

Po důkladné očistě vody od mechanických nečistot se budeme věnovat jejímu správnému složení. K zjištění hodnot využijte testery bazénové vody. Úpravu úrovně pH, tvrdosti vody a chlóru pak proveďte pomocí bazénové chemie. Pak zapněte filtraci a nechte ji běžet tak dlouho, než se voda v bazénu dobře promíchá.

2. Upravte výšku hladiny vody

Následně odpusťte z bazénu vodu na úroveň asi deseti centimetrů pod skimmer. Na místo hlavy vratné trysky našroubujte zátku vratné trysky. Pokud tuto zátku nepoužíváte, odpusťte vodu pod úroveň vratné trysky, hlavu vratné trysky demontujte i s kroužkem a oba díly uskladněte.

3. Očistěte bazén

Stěny bazénu pod i nad hladinou dobře očistěte speciálních čisticím přípravkem. Odpojte hadice a vylijte z nich veškerou vodu. Pomoci si můžete například vysavačem na mokré vysávání.

4. Aplikujte zazimovací přípravek

Do vody, která zůstala po částečném odpuštění bazénu, vmíchejte podle návodu na obalu zazimovací přípravek. Ten svým speciálním složením bude během zimy účinně bránit růstu řas a vzniku zákalů. V ČR je nejrozšířenější AquaMar Zazimovač nebo Azuro Zima.

5. Postarejte se o výbavu bazénu

Náležitou péči musíte věnovat také pískové filtraci a další výbavě bazénu, jako je teplené čerpadlo nebo solární ohřev.

Pískovou náplň filtrace propláchněte. Pokud je už dvě sezony používaná, raději ji vyměňte za novou. Dá se koupit ve specializovaných obchodech a obvykle se prodává v balení po 25 kg.

Z filtrace pak demontujte čerpadlo i hadice a také z nich vylijte zbylou vodu. Vodu vypusťte rovněž z filtrační nádoby.

Pokud máte bazén vybavený solárním ohřevem, odpojte jeho panely, vysajte z nich vodu a uložte je na místo, kde nemrzne.

Pokud máte tepelné čerpadlo, odpojte ho od elektrické sítě a uzavřete obtokové ventily. Z čerpadla vypusťte vodu a tu, co zbyla ve výměníku čerpadla, pečlivě vysajte.

Přes zimu by v bazénu neměly zůstat bazénové schůdky, proto je vyjměte z vody a očistěte je.

Všechny odpojené a demontované části příslušenství bazénu uložte na místo, které je suché a kam nemůže mráz.

6. Bazén zakryjte

Na závěr zakryjte bazén krycí plachtou, která bazén i vodu ochrání během zimních měsíců před padajícími nečistotami (například listím a jehličím).

"Pro zakrytí zapuštěného bazénu použijte speciální zazimovací plachtu typu kris-kros. Pokud v zimě napadá vyšší vrstva sněhu, je vhodné ji z plachty odstranit, aby se příliš nepřetěžovala, doporučuje Michal Dluhoš ze společnosti Mountfield.

Po splnění výše uvedených kroků bude váš bazén dobře připraven na přezimování a jeho opětovné uvedení do provozu na jaře bude rychlé a bezproblémové.

Na závěr zakryjte bazén krycí plachtou, která bazén i vodu ochrání během zimních měsíců před padajícími nečistotami (např. listím a jehličím).

Službu zazimování pro lidi, kteří si na to netroufnou nebo nemají čas, nabízejí prakticky všechny bazénářské firmy. V období, kdy budou chtít všichni zazimovat, se však může stát, že budete muset trpělivěji hledat odborníka s volným termínem. Může nastat situace, kterou jsme popisovali letos na jaře, kdy se dlouho čekalo naopak na odzimování (více zde).