V jezírkách hlubokých kolem 1,5 metru bezpečně přezimují ryby, dbejte ovšem,...

V jezírkách hlubokých kolem 1,5 metru bezpečně přezimují ryby, dbejte ovšem, aby během zimy zcela nezamrzla vodní hladina. | foto: archiv zahradního atelieru Flora

Spadané listí nadělá neplechu v jezírku i bazénu. Obojí potřebuje péči

  • 1
Počasí už pěkných pár týdnů není na koupání, ale právě v tomto období bazén i jezírko potřebují vaše služby. Je nejvyšší čas odvděčit se vodním plochám v zahradě za jejich služby. Některé potřebují zazimovat, jiné alespoň vyčistit.

Mít v zahradě vodní plochu má několik výhod. Jednak dodává nenahraditelnou atmosféru, ale také slouží k osvěžení řadě živočichů, tlumí hluk z okolí a využívá se ke koupání v letních měsících a celoročně k ochlazení po sauně.

Ne vždy musí být vodní plocha náročná finančně i prostorově. „Lze zvolit třeba jen mísu z ocelové pásoviny, do které občas zaprší, nebo menší ochlazovací bazén,“ říká zahradní architekt Ferdinand Leffler z ateliéru Flera.

Jak připravit na zimu přírodní jezírko či bazén

Přírodní varianta vodní nádrže v zahradě může mít podobu jezírka, zvaného též biotop, a přitom se nemusí vždy tvářit jako malý rybník. Může mít také jednoduchý geometrický nebo až minimalistický strohý tvar. Taková přírodní vodní plocha sedne do menších nebo moderních zahrad mnohem lépe.

„Koupací jezero můžete na rozdíl od bazénu využívat celoročně,“ vysvětluje Ferdinand Leffler. „V létě ke koupání, v zimě coby ochlazovací bazének při saunování. A na jeho zamrzlé ploše se děti můžou naučit bruslit. Nevýhodou jezírek je, že se nedají přihřívat.“

Na podzim jezírko pravidelně zbavujte napadaných listů, aby ve vodě netlely. Práci vám může usnadnit natažení sítě přes celou vodní plochu. Rovněž odstraňujte staré listy a stvoly z rostlin v čisticích zónách.

Je-li nádrž mělká, a tudíž celá promrzá, vyjměte rostliny v nádobách a přeneste je na zimoviště. Z velkých jezírek je nutné odnést tropické druhy, ostatní rostliny pěstované v nádobách je vhodné přesunout do větší hloubky (50 až 70 cm). V jezírkách hlubokých kolem 1,5 metru bezpečně přezimují ryby, dbejte ovšem, aby během zimy zcela nezamrzla vodní hladina.

Nezapomeňte vypnout filtrační systém, odvodnit ho, vyčistit a zazimovat.

Podzim je také ideálním obdobím na zvelebení bezprostředního okolí jezírka. Podzimní výsadba se hodí pro okrasné listnaté dřeviny jako magnólie, sakury nebo okrasné jehličnaté dřeviny.

„Jezero je přínosné v tom, že pokud se rozhodneme vysázet více rostlin okolo něj, rázem začne přirozeně navazovat na stávající zahradu. Pohled na jezero osázené rostlinami bude těšit po celý rok a hlavně, když na tom nyní zapracujete, máte se na co těšit na jaře,“ radí zahradní architekt Ferdinand Leffler.

Máte-li na své zahradě bazén, je nutné přistoupit k jeho zazimování dříve, než noční teploty spadnou pod bod mrazu. Ideální je teplota kolem 10 °C. Pokud jste tak tedy ještě neučinili, máte nejvyšší čas.

Zastřešený bazén není nutné na zimu přikrývat, nicméně zazimovat ho potřebujete stejně.

Na práci lze povolat i firmu, ale samotná činnost není nijak náročná. Stačí se držet základních bodů:

  • 1) vyndání a očištění schůdků a světel
  • 2) absolutní vyčištění vody a dna, úprava pH vody (ideálně na 7,2 až 7,6)
  • 3) propláchnutí filtrace
  • 4) snížení hladiny vody 10 centimetrů pod sběrač nečistot
  • 5) zabránění tvorby souvislé ledové plochy vložením dilatačních plováků
  • 6) odpojení hadic, filtrací, případně tepelného čerpadla
  • 7) všechny odpojené komponenty zajistit proti mrazu
  • 8) nezastřešené bazény, ať už nadzemní či zapuštěné, je nutné přikrýt zimní krycí plachtou