Důkladně očistěte korpus sekačky.

Důkladně očistěte korpus sekačky. | foto: Marek Burza

Sedm tipů pro údržbu a zazimování zahradní techniky

  • 2
Aby zahradní technika dobře sloužila i příští sezonu, je třeba ji na zimu uskladnit na suchém a mrazuvzdorném místě. A také vyčistit, aby na strojích nezůstaly zbytky, které zadržují vlhkost. Ta je totiž první příčinou, že by mohlo docházet ke korozi.

Přes zimu je také více času na využití služby autorizovaného servisu, pokud vše nefunguje, jak by mělo.

„Sortiment zahradní techniky zahrnuje širokou škálu strojů, a přesto stačí dodržovat několik základních pravidel pro její údržbu k tomu, aby vždy odváděla perfektní práci a spolehlivě fungovala mnoho let. Je možné využít i služby servisních středisek, která během zimy mívají méně práce a nabízejí i kratší dodací lhůty. Navíc na opravu nemusíte spěchat,“ doporučuje Tomáš Nevečeřal ze společnosti Husqvarna.

1. Vypněte ze zásuvky, vytáhněte kabel svíčky

Základní pravidla bezpečnosti práce je třeba dodržovat jak při používání, tak i při čištění veškerých strojů. Údržbové práce je proto nutné provádět v klidu při vypnutém motoru a vytaženém síťovém kabelu či kabelu svíčky.

2. Čištění jako ochrana proti korozi

Při práci se zahradní stroje zašpiní, a tak by čištění mělo být samozřejmostí po každém použití. Nejde pouze o estetické hledisko, ale o ochranu proti korozi.

Některým částem strojů je před zazimováním potřeba věnovat větší pozornost – různým otvorům, záhybům a sekacím nožům. Na plastové součástky stačí použít navlhčený hadřík a po omytí stroj do sucha utřít. Pokud jsou na stroji mastná místa, snadno je vyčistíte benzinem.

„Pozor si dejte i na zbytky trávy nebo větviček. Zadržují vlhkost a látky, které obsahují, jsou korozivní. Proto se sekačky a zahradní nářadí musí čistit nejlépe hned po použití, dříve než nečistoty na stroji zaschnou,“ upozorňuje Nevečeřal. U motorových pil je nejjednodušší vyfoukat piliny kompresorem.

3. Základní prohlídka stroje a jeho částí

Po očištění stroje důkladně prohlédněte a zjistěte jejich opotřebení nebo eventuální poškození. U sekaček věnujte pozornost zapalovací svíčce a vzduchovému filtru. Vyčistěte je a případně vyměňte za nové.

U traktorů a riderů, pokud je nevyužijete i v zimě, dobře zkontrolujte skelet, nože a řemeny a ujistěte se, zda nejsou poškozené nebo opotřebené. U motorových pil věnujte pozornost opotřebení řezacích částí, které budou potřebovat nabrousit.

4. Palivo a mazání

„U zahradních strojů poháněných benzinem nebo jeho směsí s olejem, které neslouží celoročně jako ridery nebo traktory, před zazimováním nebo při delším odstavení nevyprazdňujte palivovou nádrž,“ tvrdí odborník. Reaguje tak na spory, které se často řeší: nechat nádrž prázdnou, nebo naopak doplnit až po víčko a nechat přes zimu.

„Jde o to, že když zůstane karburátor suchý, může se během zimy poškodit vysycháním. Takže je to vždy kompromis. Podle mě je ideální nechat nádrž poloprázdou, jako když skončíte poslední sekání. A pak na jaře ji vylít a doplnit čerstvý benzin,“ radí s tím, že na tento krok je však potřeba nezapomenout.

V nádrži nových strojů je také možné ponechat alkylátové palivo, například XP Power (dříve Aspen), který má delší stálost. Navíc ochrání palivový filtr stroje. „Je sice pravda, že je zhruba dvakrát dražší, ale při spotřebě pár litrů za rok to zahrádkáře nezruinuje a tyto problémy absolutně odpadají, protože vydrží klidně pět let,“ doporučuje.

Řetězové pily nebo obecně dvoutaktní motory, třeba v křovinořezech, pohání směs oleje smíchaného s benzinem, která se může časem měnit po stránce kvality. Maximální doba pro uchování namíchané směsi je 6 týdnů.

5. Promazání a impregnace

Nezapomeňte také všechny pohyblivé části zahradní techniky (ocelová lanka, ložiska a další) důkladně promazat olejem nebo plastickým mazivem. Kryt a nože sekačky je možné ošetřit a naimpregnovat antikorozním sprejem.

Řetěz motorové pily vyperte v olejové lázni, speciálně pokud používáte biologicky odbouratelný olej.

6. Pro řezací části strojů

Údržba řezacích částí zahradních strojů a nástrojů spočívá v jejich broušení. Tomu je třeba věnovat pozornost především u motorové pily, aby vždy byla ostrá jako břitva.

U strojů sekajících pomocí struny je profesionálním trikem strunu vyjmout a nechat ji den namočenou ve vodě. Tím si udrží pružnost, snese větší napětí a vydrží déle.

7. Uskladnění zahradní techniky

Zahradní techniku nejen přes zimu skladujte v suchých a dobře větraných prostorech. Proti prachu ji můžeme chránit speciálními prodyšnými plachtami. Startovací baterii u strojů, které ji mají, nabijeme a uložíme na místě, kde nemrzne. Totéž se týká i akumulátorových strojů.