Na podzim potřebují zazimovat i květinové záhony, poctivá příprava na zimu se...

Na podzim potřebují zazimovat i květinové záhony, poctivá příprava na zimu se vyplatí. | foto: Profimedia.cz

Trávník lze sekat do konce listopadu, zahradu už připravujte na zimu

  • 5
Trávník ještě pořád roste, i když pomaleji, ale keře a ostatní dřeviny opadávají, letničky spalují první mrazíky a úroda už je sklizena a uskladněna. Je tedy čas naposledy v sezoně věnovat zahradě zvýšené úsilí a pečlivě ji připravit na zimu.

Jakkoliv se nám to nelíbí, během podzimu je stále nutné trávník pravidelně sekat, a to do té doby, dokud roste, obvykle do konce listopadu. To je při letošním teplém podzimním počasí velmi pravděpodobné. Jen při posledním sekání nastavte výšku trochu víc, trávník nejlépe přezimuje mírně obrostlý.

Posekanou trávu odkliďte, aby porost pod ní do jara posílil. Kvůli správnému růstu a dostatečnému přístupu vzduchu byste měli také provést vertikutaci, na menších plochách pomocí vertikutačních hrábí, na větších s použitím vertikutátoru. Spadané listí, větvičky a další nečistoty organického původu pečlivě shrabte a uložte na kompost.

Záhony vyčistěte, nechte odpočinout a pohnojte

Po sklizni záhony očistěte od zbytků rostlin a připravte je na zimní odpočinek, aby zregenerovaly. Těžší půdy zryjte pomocí rýče, u lehčích stačí prokypření speciálními rycími vidlemi (použít můžete i víceúčelový ploskořez, více zde). Nakypřením půdy zlepšíte její strukturu i přísun živin a také omezíte výskyt škůdců včetně španělských plzáků, kteří do půdy kladou vajíčka.

Po zrytí nechte záhony pár dní odpočinout, poté pomocí železných hrábí rozbijte hroudy a zeminu urovnejte. Stejně jako u trávníku se vyplatí záhony pohnojit.

Na uvolněná místa nezapomeňte vysadit česnek a zimní cibuli, vysít můžete rovněž špenát, šťovík či kozlíček polníček. Na zimu je dobré přikrýt záhon protimrazovou fólií, která rostliny ochrání i před větrem.

A co před zimou s okrasnou zahradou?

Z květinových záhonků odstraňte letničky, trvalky seřízněte a k choulostivějším rostlinám, jako jsou například růže, nakopčete zeminu. Později můžete přidat i přikrývku z chvojí (jak ideálně připravit růže na zimu, čtěte zde).

Hlíznaté rostliny, např. jiřiny, gladioly či frézie, vyryjte vidlemi, očistěte, nechte oschnout a uskladněte. Do země naopak patří cibuloviny, které mají kvést zjara. Vysaďte proto cibulky bledulí, modřenců, krokusů a dalších druhů, osázet můžete i nádoby s rostlinami k rychlení.

Z keřů a okrasných stromů odstraňte poškozené části. Druhům, které vyžadují zimní ochranu, přikryjte paty chvojím, zeminou, listím a podobně. Větší rostliny svažte, aby nehrozilo vylomení pod tíhou sněhu.

Před příchodem zimy také sestříhejte živé ploty, prázdná místa zaplňte sousedními větvičkami, které zapletete na poškozené místo a připevníte drátkem. Pokud živý plot chcete založit, je ta správná doba (jak ho vypěstovat, čtěte zde).

Před příchodem zimy také nesmíte zapomenout vypustit sudy a nádoby na dešťovou vodu, uzavřít venkovní rozvody vody a vypustit je, stejně jako čerpadla. Pod vlivem mrazu by vše mohlo popraskat, protože zmrzlá voda zvětšuje svůj objem. Stejně tak očistěte a uložte na suchém místě zahradní hadice.

Zahradní jezírko pravidelně zbavujte napadaných listů a dalších nečistot. Práci vám ulehčí, když nad hladinou natáhnete síť (další rady, jak ošetřit před zimou jezírko, najdete také zde).Vodní rostliny, které mohou zůstat během zimního období v jezírku, je vhodné přendat do místa s větší hloubkou, tropické druhy (a rostliny z mělkých jezírek, která promrzají) je nutné přenést do zimoviště ještě před příchodem mrazů.

Vypněte také filtrační systém, kompletně ho vyčistěte a zazimujte. Celý systém dokonale odvodněte, aby v zimě nedošlo k poškození technologie mrazem.