Odmontujte zahradní čerpadla, která nejsou ponorná.

Odmontujte zahradní čerpadla, která nejsou ponorná. | foto: Gardena

Závlahový systém zazimujte už před prvními mrazíky

  • 1
Automatický podzemní závlahový systém je komfortním a inteligentním nástrojem k bezstarostné péči o zahradu. S koncem sezony byste však neměli zapomínat na jeho zazimování.

Včasné a důkladné zazimování je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují jeho životnost. Jakmile se rtuť teploměru začne pohybovat kolem několika stupňů nad nulou, je potřeba se do zazimování pustit. Nečekejte do prvních mrazíků, kritickou hranicí jsou v tomto případě 4 °C, radí Bohdan Drobný, produktový specialista značky Gardena.

Zazimování spočívá v důkladném odvodnění všech součástí zavlažovacího systému, ve kterých by mohla zmrznout voda. Pokud byste vodu ze závlahového systému nevypustili, dojde kvůli rozpínavosti ledu ke zničení elektromagnetických ventilů a koncových elementů, jako jsou výsuvné zadešťovače, trysky, kapače a podobně.

Všude, kde by mohla zamrznout voda

V první řadě je závlahový systém třeba uzavřít a odpojit od hlavního přívodu vody. Pokud využíváte jako zdroj vody čerpadlo instalované mimo podzemní nádrž na vodu nebo studnu, je nutné ho odpojit od elektrické sítě i závlahového systému a následně ho pomocí výpustného ventilu odvodnit. Na zimu ho uschovejte do nemrznoucích prostor.

Máte-li čerpadlo ponorné, tedy instalované přímo ve studni či nádrži, můžete ho ponechat zapojené na svém místě, protože vám zde voda nezamrzne, je však nutné odpojit veškerá zařízení, která máte na čerpadlo napojená.

Pomocí odvodňovacích ventilů, nebo kompresorem

Dalším krokem je vypuštění zbytkové vody ze samotného podzemního zavlažovacího systému. Existují dva způsoby odvodňování. V případě, že váš závlahový systém není opatřen automatickými odvodňovacími ventily, je důležité vytlačit zbytkovou vodu manuálně, pomocí tlaku vzduchu.

V místě, kudy se přivádí do závlahového systému voda, je nutné napojit kompresor a uvést ho do provozu. Následně manuálně otevírejte přívod vzduchu do jednotlivých větví. Správně odvodněné potrubí poznáte podle toho, že vám skrz výsuvné zavlažovače či trysky prochází již jen stlačený vzduch.

Síla kompresoru se odvíjí od délky a složitosti podzemních rozvodů, kompresor by však měl být vybaven vzdušníkem, neboli nádrží, ve které je vzduch stlačen do určitého objemu. Obyčejný kompaktní kompresor na takový úkol nestačí.

O poznání jednodušší postup nastává tehdy, pokud je váš závlahový systém opatřen automatickými odvodňovacími ventily. V takovém případě je pouze potřeba manuálně otevřít ovládací ventily jednotlivých větví a nechat vodu samospádem vytéct skrz automatické odvodňovací ventily.

Ty se otevírají automaticky při poklesu tlaku, který je zapříčiněn právě odpojením od vodního zdroje. Veškeré regulační a uzavírací ventily ponechte přes zimu otevřené.

Choulostivé části zavlažovacího systému odpojit

Po sezoně je nutné odpojit a ochránit před mrazem také některé citlivé součásti závlahového systému. Veškerá přídatná zařízení demontujte vždy až po odvodnění celého systému.

Pokud máte závlahu řízenou pomocí elektromagnetických ventilů umístěných ve ventilové šachtě, a hrozilo by tak poškození mrazem, je nutné tyto ventily demontovat a uschovat do nemrznoucích prostor. Na začátku nové závlahové sezony, při opětovné montáži elektromagnetických ventilů, se doporučuje všechny těsnící kroužky na ventilu i na přípojných šroubeních ve ventilovém boxu namazat. K tomu můžete využít jakékoliv silikonové mazadlo.

Pokud využíváte závlahu řízenou počítačem, který je instalovaný na místě, kde by ho mohl poškodit déšť či vlhkost, odpojte jej a uložte na místo chráněné před mrazem. Vždy z něj nezapomeňte vyjmout baterii, která by mohla v důsledku delší nečinnosti vytéct a počítač poškodit.

Jestliže používáte ke spouštění závlahy průtokové zavlažovací hodiny namontované na zdroji vody, je nutné je před prvními mrazíky také demontovat a uschovat na nemrznoucím místě. Po jejich demontáži je vhodné hodiny manuálně otevřít a zbytkovou vodu, která zůstala uvnitř elektromagnetického ventilu počítače, vytřepat ven. Opět je důležité z hodin vyjmout baterie. Stejný postup platí i při péči o čidla půdní vlhkosti, dešťová čidla a podobně.

Péče o zavlažovače

Veškeré koncové elementy, jako jsou trysky, kapače a zadešťovače, jsou po odvodnění mrazuvzdorné, můžete je tak bez obav přes zimu nechat připojené a opět je uvést do provozu na začátku nové sezony.

Pokud využíváte k automatickému zavlažování vašich záhonů reduktor tlaku, odpojte ho a uschovejte do nemrznoucích prostor. Po odpojení reduktoru tlaku ucpěte volný prostor v rozvodných hadicích pomocí plastového sáčku, látky, či speciálními ucpávkami, které přes zimu chrání rozvody před průnikem nežádoucích nečistot či hmyzu.