Zavlažování zahrady je jediný způsob, jak hlavně v suchých letech zajistit trvalou zeleň. | foto: Rain&Bird

Zazimování závlahového systému v sedmi krocích. Jen s kompresorem

  • 1
Teploty padají, někde sněží a brzy bude hůř. Kdo nechce riskovat, měl by se pomalu připravit na zazimování závlahového systému. Aby v něm nezmrzly zbytky vody, je nejlepší použít kompresor a vyfoukat je ven.

„Není potřeba propadat panice při prvním sněhu, protože půda je dost teplá a nezhrozí podzemním částem popraskání. Ale bylo by ideální, když bude do konce října závlaha vyfouknutá bez vody,“ radí expert na údržbu trávníků Tomáš Šena.

Závlahový systém je dosti velká investice, proto se vyplatí na zimování myslet. Nejde jen o to, že rozvody vody jsou samy nákladné, ale jsou položeny v zemi. Pokud systém mrazem popraská, znamená to rozkopat vzrostlou zahradu a v podstatě začít znovu.

Nicméně teď už se stejně zřejmě i vzhledem k počasí zavlažovat nebude, takže už se zazimováním lze začít. „Dokud jsou jenom ranní mrazíky, není se třeba ničeho obávat. Trubky bývají ve hloubce 35-40 centimetrů, takže to by muselo už stabilně mrznout. Ale teď je ideální čas na to, aby zájemce o odbornou pomoc nemusel dlouho čekat,“ říká Radek Přeslička ze společnosti Pangea trade, která se zabývá projekcí, montáží a servisem závlahových systémů.

Podzimní hnojení

Konec sezony znamená připravit si také podzimní hnojení. Kdo má trávník ve špatné kondici, měl by pohnojit již nyní a pak ještě na konci listopadu. Kdo má trávník v dobré kondici a hnojil pravidelně dle návodu, měl by hnojit zhruba za 14 dnů.

1. Pokud nemáte svého specialistu a troufnete si na zazimování sami, připravte si kompresor a najděte vypouštěcí ventil, ke kterému jej připojíte.

2. Pak zavřete hlavní ventil přívodu závlahové vody.

3. Při uzavřeném ventilu spusťte závlahový systém a počkejte, dokud nepoklesne tlak v systému na nulu.

4. Natlakujte kompresor na 3–3,5 barů a otevřete vypouštěcí ventil. Zároveň spusťte závlahový systém ve zkráceném režimu tak, aby se postupně spouštěly jednotlivé větve systému. Zpočátku ještě stříká voda, ale postupně už začne vycházet jenom vzduch.

5. Jednotlivé sekce můžete řídit i manuálně, obecně se doporučuje začít s nejvzdálenější větví.

6. Vyplatí se vyprázdnění systému dokončit i tím, že uzavřete vypouštěcí ventil, necháte zase dotlakovat kompresor a ventil otevřete. Tímto pulzním způsobem vyfouknete i poslední zbytky vody.

7. Z přívodu vody demontujte řídící jednotku, vytáhněte baterie. Zamezte i promrznutí hlavního ventilu. Je potřeba zavřít přívod vody na potrubí, otevřít ventilek vzduchu a nechat vodu vytéct.