Zázvorovník lékařský (Zingiber officinale)

Zázvorovník lékařský (Zingiber officinale) - Má dlouhé zelené a kopinaté listy, které se vytváří na lodyze vyrůstající z masivního oddenku, který je z hlediska využití nejvýznačnější. | foto: Profimedia.cz

Zázvorovník lékařský (Zingiber officinale)

  • 0
Čaj z kořene zázvoru je výborný pro své protizánětlivé účinky při chřipce a nachlazení. Nakládaný zázvor je neodmyslitelnou součástí pokrmu sushi, které je oblíbené po celém světě.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Zázvor má využití v celé řadě světových kuchyní. Užívá se do marinád, masitých pokrmů a tradičních indických jídel. Mimo jiné působí i jako účinné afrodiziakum.

Popis: Zázvorovník je vytrvalá tropická rostlina z čeledi zázvorovité. Dosahuje až 150 centimetrů výšky. Má dlouhé zelené a kopinaté listy, které se vytváří na lodyze vyrůstající z masivního oddenku, který je z hlediska využití nejvýznačnější. Oddenek je žlutohnědé barvy, článkovaný a hlízovitě ztloustlý. Po usušení se rozemele a vyrábí se z něj známé ostré koření, velmi oblíbené především v asijské kuchyni. Květy utvářené do hroznu mají zelené a později purpurové listy připomínající květy orchideje. Plodem je mnohosemenná tobolka, která se však vytváří jen zřídka. 

Stanoviště: Zázvorovník se pěstuje v nížinách, v humózních a vlhkých půdách. Upřednostňuje stinné polohy bez zásahu přímých slunečních paprsků. Množí se oddenky. 

Výskyt: Roste v tropických oblastech a to na Jamajce, v Indii a Číně. 

Léčivé účinky: Látky obsažené v zázvorovníku mají analgetické účinky, které napomáhají především v oblasti žaludeční stěny, působí proti žaludeční nevolnosti, zánětu žaludku, při potížích se slinivkou břišní, žlučníkem a omezuje zvracení. Zevně působí proti revmatismu. 

Období květu: Kvete od května do července. 

Ohrožení: V dnešní době se už planě rostoucí nevyskytuje. Pěstuje se už jen v uměle pěstovaných kulturách. 

Zázvorový čaj

Zázvorovník lékařský (Zingiber officinale)

Odřízněte asi dvoucentimetrový kousek zázvoru, který zbavte kůry škrabkou na brambory. Připravený kousek nastrouhejte na jemném struhadle nebo nakrájejte na slabé plátky a vhoďte jej přímo do konvice, kterou dolijte vařící vodou. Nechte asi 10 minut vylouhovat. Poté čaj přeceďte a dochuťte medem a citronem. Pokuď je čaj příliš ostrý, nařeďte jej vodou nebo použijte menší kousek zázvoru.