Materiál, ze kterého je skleník postaven, přizpůsobte pěstovaným rostlinám.

Materiál, ze kterého je skleník postaven, přizpůsobte pěstovaným rostlinám. Zelenině se daří pod polykarbonátem nebo fólií, květinám pod klasickým sklem. | foto: Profimedia.cz

Zelenině svědčí skleník z polykarbonátu, na květiny je lepší sklo

  • 9
Jestliže skleník vytápíte, vyplatí se spíše polykarbonátový. Díky tomu ušetříte až polovinu nákladů. Počítejte ale s tím, že tento materiál nemá takovou životnost jako klasické sklo, které je odolnější proti chemickým vlivům a vydrží proto déle jako nové.

Na podzim je ideální čas postavit skleník. Nepřijdete totiž o část sezony a hned na začátku jara můžete vysazovat rostliny. Kromě skla se hojně využívají i plastové desky, konkrétně z polykarbonátu (lexan, makrolon) nebo polymetylakrylátu. Tvoří je komory – tedy dutiny, které rovnoměrně rozptýlí světlo a tepelně izolují lépe než sklo.

Plastové desky: úspora při vytápění, ale vyšší cena

Polykarbonát

+ skvěle izoluje teplo, při vytápění šetří náklady
+ rozptyluje světlo, takže nespálí rostliny
+ je ohebný a vydrží relativně tvrdý náraz
- má kratší životnost, UV záření ničí materiál
- časem nevypadá esteticky, voda v komorách zčerná

"Pokud uvažujete o výstavbě vytápěných skleníků, pak jednoznačně vítězí polykarbonát. Tepelná úspora je opravdu velká a i ceny šly tak dolů, že jsou v podstatě srovnatelné se sklem. Je ale praktický i u nevytápěných skleníků. V jarním a podzimním období se uvnitř déle udrží příznivá teplota," říká Pavel Beran ze Subtropického zahradnictví Kruh.

Na druhou stranu počítejte s tím, že budete během horkého léta víc větrat.

Tloušťka plastu začíná stejně jako u skla na čtyřech milimetrech. Zahradníci a zahrádkáři se přou, jestli jsou plastové desky nerozbitné. Polykarbonát zpravidla neponičíte tak snadno, vydrží bez problémů i kroupy. Mohutné krupobití, které zničilo například loňské léto úrodu i kapoty aut, ale nezastaví ani sklo, ani plast.

Při koupi dbejte na to, aby byly desky opatřeny ochrannou vrstvou proti UV záření. Prodlužuje životnost materiálu. "Taky pozor na tenké desky z polykarbonátu bez komůrek. Jsou velmi lehké a to nedělá dobrotu ve větru," radí Tomáš Březinský z pražského hobbymarketu Bauhaus.

Skleník z polykarbonátových desek šetří náklady na vytápění.

Rostliny s citlivějšími listy jsou ve skleníku náchylné ke spálení. Proto je potřeba přistínit je clonami.

Materiál vybírejte podle pěstovaných rostlin

Sklo

+ propustí spoustu světla
+ je odolné vůči chemickým vlivům
- hůře izoluje teplo
- snadno se rozbije
- uvnitř se kondenzuje vlhkost

Nerozmýšlejte se jen na základě doporučení. Spíše zvažte, který materiál skutečně využijete. "Záleží na kultuře, kterou pěstujeme. Pro květiny je podle mého názoru nejvhodnější sklo, které zajišťuje během roku velmi dobré světelné podmínky," radí Magda Lebišová ze zahradnictví Rozkvetlý domov ve Žďáru nad Sázavou.

Fólie

+ je nejlevnější
+ rozptyluje sklo
+ tzv. nafukovací fólie izoluje lépe než sklo
- musí se časem vyměnit
- nevydrží větší krupobití
- lehce se protrhne

Zelenině vyhovují skleníky z plastových desek, ale také z fólie. Právě fóliové skleníky jsou nejlevnější variantou. Hodí se i pro zahradníky, kteří nemají se skleníky zkušenost a chtějí si ověřit, jestli je využijí. Fólie rozptyluje světlo lépe než sklo a dvojitá vrstva, takzvaná nafukovací fólie, dobře izoluje teplo.