Mládě želvy pardálí vedle vajíčka s ještě nevylíhlým mládětem

Mládě želvy pardálí vedle vajíčka s ještě nevylíhlým mládětem | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Z vajíček hýčkaných ve vinotéce se na Silvestra líhly želvy pardálí

  • 0
Doslova kutilský zlepšovák vyzkoušeli chovatelé plazů v pražské zoo při péči o vajíčka želvy pardálí, druhé největší suchozemské želvy afrického kontinentu. Úspěšně k ní využili vinotéku.

Snesená vajíčka africké želvy, která v dospělém věku dorůstá až sedmdesáti centimetrů a může vážit až padesát kilogramů, umístili chovatelé na tři měsíce do vinotéky, pak se vyvíjela další tři měsíce v klasické líhni.

Tři želvičky se pak minulou sobotu vyklubaly na svět těsně před silvestrovskou půlnocí, další tři už za doprovodu novoročního ohňostroje. Želví přírůstek je již druhou generací želv pardálích vylíhlých v Zoo Praha. Od té předchozí se ale výrazně odlišuje právě způsobem, jakým se želvičky dostaly na svět. 

Proč mají ve sklepě vedle plazích líhní moderní vinotéku

"Do plazí líhně jsme pořídili vinotéku, která umožňuje udržovat ideální teplotu a vlhkost důležitou pro probuzení života ve vejcích plazů. Želví mláďata jsou prvními plody této nezvyklé metody," vysvětlil Petr Velenský, kurátor chovu plazů.

Želvičky pardálí a zoborožec

"U různých druhů plazů se stimulace vajíček nízkou teplotou běžně používá. Pak jsem navíc vyčetl, že želva pardálí snáší v Africe vajíčka před zimou. Není tím sice řečeno, že vajíčka zimu k úspěšnému vývoji potřebují, ale vyzkoušeli jsme to. A vyšlo to!" říká s nadšením v hlase Petr Velenský, jehož tým je první na světě, koho napadlo vinotéku právě takto nezvykle využít.

"Přitom je to logické. Víno je živý organismus, který zraje a nesnese otřesy, úplně stejně jako želví vajíčka. Když jsme svůj požadavek patřičně zdůvodnili řediteli, mohli jsme si vinotéku nastěhovat do pavilonu plazů. Zahraniční návštěvy sice často bývají překvapeny, že nám vedle líhní, ve kterých se udržují vysoké teploty, trůní vinotéka, ale vzápětí jim to je jasné," usmívá se Velenský. 

Poté celý postup ještě upřesnil. "Vejce byla třetí den po snesení umístěna do vinotéky a při 13 °C a 75% vlhkosti si tam pobyla 126 dní. Poté jsme je přenesli do líhně vyhřáté na 31 °C. V ní pak probíhala inkubace přesně tři měsíce."

Načasování líhnutí na silvestrovskou půlnoc je dílem náhody. "To by naplánovat ani nešlo," uzavírá Velenský s tím, že půvab to ale rozhodně má. Není divu, že chovatelé v opojení nápaditým zlepšovákem dokonce s úsměvem navrhovali, že by se mohly malé želvičky jmenovat podle oblíbených odrůd bílých vín.

Mláďata naděloval i Ježíšek

Vajíčka v zoo nepraskala jenom o Silvestru, ale i na Štědrý den, kdy se vylíhlo mládě zoborožce kaferského. Z vajíčka sneseného 16. listopadu se vyklubal doslova ptačí drobeček vážící pouhých 69 gramů.

Mládě zoborožce kaferského bezprostředně po vylíhnutí

Takto bude vypadat mládě zoborožce v šesti týdnech.

Zoborožec kaferský v dospělosti, v plné kráse

Navíc se vylíhl rodičovsky nezkušenému páru, takže bylo mládě pro jistotu ihned  vloženo do inkubátoru a krmeno uměle. Když po čtyřech dnech dostatečně zesílilo, opět se vrátilo k samici.

Ačkoli se jedná již o 18. mládě zoborožce kaferského vylíhnuté v pražské zoo, není jejich odchov ani zdaleka samozřejmostí. V evropských zahradách byl tento druh odchován poprvé až v roce 1994, a to právě v Zoo Praha.