Ženšen pravý (Panax ginseng) - Ženšenový kořen tvarem připomíná lidské tělo (taktéž je to i u kořene mandragory). | foto: Profimedia.cz

Ženšen pravý (Panax ginseng)

  • 0
Můžete se také setkat s pojmenováním všehoj ženšenový.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Ženšen patří mezi nejstarší rostliny na světě. Jeho léčivé účinky byly známy již 4000 let př. n. l. Jeho jméno vychází z řeckého „pan“ a „akos“ to znamená všelék, odtuď i český název všehoj.

Popis:

Ženšen je vytrvalá rostlina z čeledi aralkovitých. Dorůstá 60-80 centimetrů. Pochází z oblasti Východní Asie, Sibiře a Severní Ameriky. Nejmohutnější částí rostliny je vřetenovitý kořen, který má světle nažloutlou až hnědou barvu a je výrazně aromatický. Ženšenový kořen tvarem připomíná lidské tělo (taktéž je to i u kořene mandragory). Lodyha vyrůstající z kořene je červeně skvrnitá. Listy dlanitě dělené. Růžové nebo žluté květy jsou uskupené do okolíků. Plodem jsou bobule, které po dozrání výrazně zčervenají.  

Stanoviště: Přirozeně roste ve smíšených lesích a částečně v horských oblastech Severní Koreji. Dále už je jen pěstován. Nejlépe se mu daří ve vlhčí půdě, vyhledává spíše polostín než přímé slunce. 

Výskyt: Pěstuje se na území Japonska, Koreji a Číny. 

Léčivé účinky: Ženšen má četné léčebné využití, především proto se mu již po několik let přezdívá „ zázračná rostlina“. Díky obsahu mnoha účinných látek je prospěšný k očistě organismu, zlepšuje nervovou soustavu, působí proti únavě a opotřebení organismu, snižuje hladinu cukru v krvi, napomáhá při stresu a psychickému vypětí. Dlouhodobě zvyšuje odolnost organismu a mozkovou aktivitu. Lze jej užít jako afrodiziakum. Na užívání ženšenu nebyly prokázány žádné vážnější vedlejší účinky, přesto by se neměla překračovat doporučená dávka 2 gramů prášku na den. 

Období květu: Kvete od května do června.

Ohrožení: Ženšen je na seznamu ohrožených druhů. K jeho přirozenému růstu jsou potřeba náročné podmínky, proto je v dnešní době především pěstován.