Na pražské výstavě orchidejí uvidíte pěstěné hybridy i plané orchideje z celého

Na pražské výstavě orchidejí uvidíte pěstěné hybridy i plané orchideje z celého světa. Na snímku Sobralia macrantha. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zimní chmury zažeňte na výstavě orchidejí v pražské botanické zahradě

  • 2
Prohlédnout si nádherné květy orchidejí a bromélií, dokonce je i nakoupit a získat cenné rady k pěstování můžete ve skleníku Fata Morgana botanické zahrady v pražské Troji. A to od pátku 17. února do neděle 4. března. Denně, kromě pondělí, a o víkendech i s průvodcem zdarma.

Návštěvnicky oblíbenou a tradiční výstavu orchidejí v tropickém skleníku v pražské Troji tentokrát doprovází výstava bromélií. A právě orchideje, bromélie a další zajímavé rostliny si budou moci návštěvníci i koupit v zásobním skleníku hned pod obřím tropickým skleníkem Fatou Morganou.

Květy orchidejí totiž nemusíte jen platonicky obdivovat na výstavách. Existují druhy, které zvládnete pěstovat i v paneláku. Viz předchozí článek Maceškovitá orchidej vám pokvete celé týdny i v paneláku.

Vystavují šlechtěné hybridy i plané druhy z celého světa

Vystavené exponáty jsou rozmístěné po celém skleníku. Bohatství a velikost šlechtěných hybridů přitom stejně jako v předchozích letech doplňuje něžná krása planých druhů z celého světa.

Tropické krásky orchideje

Rostliny jsou doplněny zhruba třiceti informačními cedulemi, ze kterých se lze dozvědět celou řadu zajímavostí: jak se orchidejím a broméliím žije ve volné přírodě, kolik druhů již bylo popsáno, jakými zvláštnostmi se vyznačují, jaká je jejich adaptace a mnohé další.

O víkendech v průběhu celé výstavy mají milovníci orchidejí možnost zdarma využít nabídku průvodcovské služby v každou celou hodinu od 10 do 16 hodin. S průvodcem budou mít jistotu, že žádnou tropickou krasavici nepřehlédnou a ještě k ní dostanou odborný komentář.

Rozkvést by měla i elegantní horská orchidej

"Během výstavy orchidejí se zcela jistě otevřou poupata jedné z nejelegantnějších orchidejí pražské botanické: horské orchideje Lycaste lassioglossa," slibuje autorka výstavy Romana Rybková.

Vzácná horská orchidej by měla v průběhu výstavy vykvést také.

Orchidej má květy široké až 14 cm s rozevřenými, většinou skořicově zbarvenými kališními plátky, drobnými žlutými korunními plátky a stejně barevným, hustými třásněmi porostlým pyskem.

Lycaste lassioglossa pochází ze Střední Ameriky, roste v horách jižního Mexika, Guatemaly, Salvádoru a Hondurasu. Je to terestrická orchidej - tedy rostoucí v zemi, nikoli na stromech jako epifyt. Jejím oblíbeným stanovištěm jsou mechové stráně v mlžných lesích ve stálém vlhku a v nadmořské výšce 1 400 až 1 800 metrů. Velké staré trsy se vztyčenými poupaty vyhlížejí jak pohádkový drak.

Poznáte i vzácného českého zahradníka

Část výstavy je věnována také milovníkovi orchidejí Benediktu Roezlovi (1824 až 1885): zahradníkovi, cestovateli a objeviteli v říši rostlin. V roce 1854 šel za svým snem a vydal se z Čech na americký kontinent, kde se na východním pobřeží Mexika usadil. Ve vesnici Santecomapan založil zahradnictví a vyrážel na cesty do vnitrozemí Mexika, odkud přivážel velké množství rostlin.

Benedikt Roezl (13. 8. 1824 Horoměřice - 14. 10. 1885 Praha), český zahradník a cestovatel, na dobových snímcích a ilustraci. Působil jako vrchní zahradník státního zahradnického ústavu v nizozemském Gentu, v Jižní i Severní Americe zase osobně mapoval výskyt orchidejí. Později spoluzakladatel časopisu Flora.

V roce 1868 si na vlastnoručně zkonstruovaném stroji na spřádání rostliny ramia nešťastnou náhodou amputoval levou ruku. Poté předal do té doby usedlý zahradník svůj majetek v Santecomapanu příbuzným, které pozval z Čech, a následujících sedm let putoval mnoha místy amerického kontinentu.

"Na koni, vlakem, lodí a pěšky prošel Spojené státy americké, Kolumbii, Peru, Mexiko a jeho sběry rostlin, semen či hlíz dosahovaly značných rozměrů. Mezi orchidejemi pojmenovanými na jeho počest jsou Selenipedium roezlii, Pescatorea roezlii či Sobralia roezlii," popsala zahradníka Roezla Rybková. Evidentně byli z orchidejí nadšeni už naši předkové.