Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zimní malta pomůže zachránit stavbu, ale nepodceňujte předpověď počasí

V běžných podmínkách by se stavební práce neměly provádět při teplotách pod 5 °C. V případě mírné zimy je však možné pokračovat až do minus pěti stupňů pomocí zimní malty nebo takzvané systémové zdicí pěny. Po zdění však nesmí čtrnáct dnů klesnout teplota pod tuto hranici, takže sledujte předpověď počasí.
Pokud je zima mírná, není třeba skončit se stavbou.

Pokud je zima mírná, není třeba skončit se stavbou. | foto: Heluz

Zdění cihel na cementové malty má být prováděno při teplotě nad +5 °C a naopak za teplot nižších než -5 °C je zakázáno. Ale co dělat v mírné zimě, kdy lze očekávat průměrné teploty mezi nulou a +5 °C? 

Pro zdění v zimním období (to je zpravidla mezi 1. listopadem a 31. březnem) nabízí mnoho výrobců takzvané zimní malty. Jsou to zimní varianty všech maltových směsí, ať už je to tenkovrstvá celoplošná malta, malta zakládací, nebo i klasické zdicí malty. 

Pytle s maltou se zimní úpravou se dodávají ve stejném obalu jako běžné malty, jen na boku mají jehličkovým tiskem kromě data výroby vytištěný ještě jeden řádek s textem „zimní do -5 °C“. Mezi výrobce patří Cemix, Heluz, Ytong, KM Beta a další. „Kouzelné“ vlastnosti maltě dodává přísada Betodur F, která umožňuje tvrdnutí malt i za velmi nízkých tepot. Tento přípravek umožňuje tvrdnutí až do teploty -5 °C.

Další možností je využít v zimním období zdění na systémovou zdicí pěnu, při které nedochází k přenášení vlhkosti z pojiva do cihel, neboť na rozdíl od klasických vápenocementových malt pěna neobsahuje vodu. Zdivo vyzděné na PUR pěnu dosahuje menších pevností zdiva, proto nelze bez konzultace s projektantem zaměnit tenkovrstvé malty za pěnu.

V uzavřené stavbě lze pokračovat uvnitř

„Pokud je to na stavbách jen trochu možné, doporučujeme počkat se zednickými pracemi, jako je zdění obvodových stěn, vnější omítky nebo betonování stropu až na jaro. Pracovat lze na stavbách, které jsou temperované,“ doporučuje Zuzana Hejlová, autorizovaná statička ze společnosti Heluz.

Ti, kdo si staví svépomocí, mohou „zimní ušetřený čas“ věnovat přípravě (tvorbě prováděcí dokumentace, která dořeší návaznosti konstrukcí a harmonogram jednotlivých profesí), čímž se následně na stavbě bude předcházet chybám a v konečném důsledku se ušetří čas, nervy, materiál a peníze.

„Je-li stavba na zimu již uzavřená, to znamená, že jsou vyzděné obvodové stěny, je hotový strop a jsou zakryté stavební otvory, pak teplota uvnitř objektu zpravidla neklesá pod 8 °C, a lze tudíž pokračovat ve stavebních pracích uvnitř objektu. Ze zednických prací lze provádět například zdění příček, vnitřní omítky apod.,“ dodává Hejlová.

Při zdění v zimním období je nutné dodržet tyto zásady:

1. Materiál se musí chránit proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Rozbalené palety cihel, jednotlivé výrobky komínů a pytle s maltou musí být uskladněny v suchu za teploty nad -5 °C, to znamená v krytých skladech. 

Zdicí pěna se musí skladovat alespoň v temperované stavební buňce, neboť teplota samotné dózy s pěnou musí být nad 10 °C (ale zároveň méně než +30 °C).

2. Při zdění nesmějí být na cihlách zbytky námrazy nebo sněhu ani nesmějí být zaprášené či jinak znečištěné. Veškerý zdicí materiál musí být suchý a při zdění se cihly nesmějí namáčet (cihly se doporučuje namáčet od teploty 10 °C).

3. Teplota vzduchu v průběhu zpracování a tuhnutí malty nesmí klesnout pod -5 °C. Pokud se zimní malty zpracovávají při teplotách nad 0 °C, není nutné záměsovou vodu předehřívat, při zdění pod bodem mrazu (tzn. od 0 °C do -5 °C) musí být pro přípravu zimních malt ohřátá i záměsová voda na cca 30 °C. Zároveň platí u zimních malt omezení, že je lze zpracovávat do teploty +15 °C (na tzv. zimní malty není možné zase zdít v létě).

4. Čerstvě vyzděné zdivo musí být chráněno před povětrnostními vlivy (deštěm, sněžením) nepromokavou fólií a teplota nesmí klesnout v průběhu 14 dnů po vyzdění pod -5 °C. Pokud se pod ochrannou fólii naskládá beze spár kolem celé zdi polystyrén v minimální tloušťce 5 cm, může teplota krátkodobě klesnout až na -10 °C. 

Z toho vyplývá, že při očekávaných nižších teplotách než -5 °C se již nemá vyzdívat zdivo na cementové malty a je třeba počkat na příznivější předpověď.

5. Období teplot pod 5 °C se nezapočítává do nutné technologické přestávky před statickým zatížením zdiva nebo před omítáním (čili o tuto dobu se musí prodloužit technologická přestávka).

6. Pokud je stavba na zimu již „uzavřená“, to znamená, že jsou vyzděné obvodové stěny, je hotový strop a zakryté stavební otvory, pak teplota uvnitř objektu zpravidla neklesá pod 8 °C, a lze tudíž pokračovat ve stavebních pracích uvnitř objektu. Ze zednických prací lze provádět např. zdění příček, vnitřní omítky apod.

7. Jakékoliv podcenění zimních teplot může vést k dodatečným vícenákladům. Při práci v zimě nejenže jde práce pomaleji, ale je také obtížnější dodržet kvalitu stavebních prací a i to má dopad na finální velikost deformace konstrukcí vlivem objemových změn (jako je smršťování, roztažnost, dotvarování).

Zvláště pro vznik vad v důsledku změn teploty je rozhodující počáteční teplota při vlastním provádění zdiva nebo stropu. Čím je teplota při provádění nižší, tím se zvyšuje pravděpodobnost vzniku nějakých trhlin, ať už potom v omítkách, nebo i v samotné nosné konstrukci.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...