Úspěšný projekt šest let budované Ekoosady v obci Vrbovce na pomezí Moravy a Slovenska vedl k rozhodnutí jeho provoz rozšířit na takzvané Živé Ekomuzeum. Osada, kterou s minimálními náklady opravili a postavili dobrovolníci a studenti, nabízí na zkoušku možnost ubytování v přírodních domech a jejich prohlídky pro zájemce.
V experimentální osadě v současné době žije nastálo sedm mladých rodin, kde zájemcům nabízejí informace o starých řemeslech a technologiích a také o tom, jak se žije v jejich domovech. Pro velký zájem příchozích je osada samotná kapacitně pro nové zájemce nedostačující.
Sdružení Ekovesnice, která Ekoosadu založila, nyní zkouší renovovat starý objekt vzdálený asi devět kilometrů. Měl by mít kapacitu 40 lůžek a halu o 100 m². Objekt by chtěli rekonstruovat v přírodním duchu a s přírodními materiály, kdy jednotlivé místnosti budou tematicky pojaté z různých časových období, s ukázkou, jak se dříve žilo, jedlo a pracovalo.
„Věřím v nezávislé bydlení, které může být z místních přírodních materiálů. V Ekoosadě je dokonce několik našich domů, které jsou prakticky nezávislé na vnějších zdrojích energie. Určitě se nepovažuji za nějakého extrémistu, který by prosazoval jen hliněné nebo slaměné domy,“ tvrdí zakladatel sdružení Petr Skořepa.
Podle svých slov si našel příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravými materiály, technologií a moderním stavitelstvím. A tak u domečků z přírodních materiálů klidně najdete i fotovoltaické panely.
Nově zrekonstruované Ekomuzeum by mělo nabízet nejen ubytování a relaxaci, ale také informace o tom, jak si postavit zdravý domov. Pro zájemce bude připravovat i dílny tradičních řemesel, semináře osobního rozvoje a vzdělávání. Další část náplně by se měla týkat tématů o zdravém bydlení i žití, soběstačnosti, udržitelného rozvoje, permakultury, šetrného hospodaření a ekologie.
Chtějí tu propojovat tradici, konvenční a přírodní stavitelství, moderní technologie a vědomosti o způsobech, jak omezit plýtvání. Porovnat žití v historii s dneškem a ukázat možnou cestu do trvale udržitelné budoucnosti.
Ekovesnice se nyní snaží na českém Startovači shromáždit od podobně smýšlejících nadšenců částku 200 tisíc korun, kterou chce vynaložit do rekonstrukce objektu tak, aby mohl plnit jejich představy.