Z plyšového zubřího telátka vyroste největší zvířecí obr v Evropě

  9:28aktualizováno  9:28
Majestátní samici zubra se po devítiměsíční březosti rodí jedno mládě, které má po narození kolem dvaceti kilogramů a máma na ně dává hodně velký pozor. Když je někdo vyruší, rozlobeně dupe a chrání svoje tele výpady ostrými rohy.

Pár zubrů, olizující své mládě | foto: Profimedia.cz

Ve volné přírodě už zubra evropského téměř nepotkáte, tento sudokopytník vymizel z evropské přírody v souvislosti s rozsáhlým kácením lesů zhruba před 110 lety. Do té doby byl ve střední Evropě poměrně hojně rozšířený.

Zubří samolepka

Stádo zubrů s mláďaty (Polsko)

Samolepka zubřího telátka s matkou vychází v dnešní MF DNES spolu se samolepkami mláděte jaguára, kozy a krocana. Chybí vám album? Získejte ho podle instrukcí zde.

Snahy o jeho návrat do volné přírody tu však jsou. Díky záchovnému programu, do kterého je zapojena i pražská zoo, žije dnes alespoň v rezervacích a oborách (například Bialowiežský les v Polsku nebo lesy bývalého vojenského prostoru u obory Židlov u Ralska v severních Čechách).

V listnatých a smíšených lesích spásají zubři trávu, listy stromů a keřů, pupeny i kůru, přes zimu se stáda přikrmují.

Dokud je sníh a mráz, dají se právě díky přikrmování sledovat zde v polském Bialowiežském lese přes webkameru (více informací v článku zde).

Ohrožený druh

Populaci zubra se podařilo zachránit díky zorganizování chovné skupiny dr. Ernou Mohrovou ze Zoologického muzea v Hamburgu, která měla v minulosti zásluhu na zařazení pražské zoo do chovného programu zubrů i koní Převalského.

Návrat zubrů do přírody, krůček po krůčku...

Zubr evropský je zařazen na listině ohrožených druhů IUCN, pražská zoo je zapojena do chovného programu EEP. Podívejte se na unikátní video z transportu čtvrtého a pátého zubra z pražské zoo do polského národního parku v září 2011:  

Zubr není žádný drobek, to je evidentní i z videa, na kterém máte srovnání velikosti zubra k člověku. Samec může měřit v kohoutku až dva metry, k tomu si přičtěte hmotnost zhruba od pěti metráků do tuny, samice je přibližně o polovinu menší. Pro lepší představu se na ně můžete zajít podívat do horní části pražské zoo.

Pokud byste měli štěstí, můžete zubry potkat i na výletě kolem Ralska, kde vznikla velká obora z části vojenského prostoru. Rozkládá se mezi Kuřívody, Mimoní a Bělou pod Bezdězem a žijí v ní také mufloni, jeleni a divoká prasata (více informací v předchozím článku zde).

Je ovšem lepší nepřibližovat se ke stádu na méně než sto metrů. Na psa by zubři dokonce mohli zaútočit, považují ho za vlka.   

Autor:

Nejčtenější

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Do Ostravy jela šéfová zbytečně. Dobře tu vařili, přesto zkrachovali

Přes svou závislost na alkoholu se Richard Konečný ukáže jako schopný kuchař,...

Restaurace uprostřed sídliště plného lidí má šanci na úspěch, o klientelu by nemusela mít nouzi. Jenže zkuste to v...

Zákaz srkaček, háku i míra na okouny. Nová pravidla při lovu ryb

Okoun má konečně míru.

Rybářský řád se každý rok nějakým způsobem mění. Většinou jsou to změny kosmetické a nejinak je to i v řádu pro revíry...

Čeští modeláři v Británii opět nezklamali. Přivezli 63 medailí

Jeden z exemplářů na výstavě ke stům letům československé aviatiky.

Čeští modeláři letos opět zabodovali na mezinárodním mistrovství v britském Telfordu. Na klání, které se konalo během...

Blesková večeře. Pohlreich uvařil polévku z kukuřice a papriky

Polévka z kukuřice s paprikou, jarní cibulkou a koriandrem

Zdeněk Pohlreich ve svém pořadu Teď vaří Šéf! zkouší převést na televizní obrazovku, jak se stravovat kvalitně a přitom...

Další z rubriky

Učí psy vyčmuchat slonovinu i luskouny, pomáhá chránit zvířata v Kongu

"Maliňák" Shon na hlídce v Odzale se svou psovodkou. K radosti Hanky Böhme se...

Před čtyřmi lety letěla do Konga poprvé, před pár dny se odtud vrátila už poosmé. Šťastná, že potomci feny Camy,...

VIDEO: Elektrická vedení mají na svědomí úhyn stovky tisíc ptáků ročně

Orlovec říční u nás nežije, jen přelétává naše území při cestě ze severu do...

Nezabezpečené elektrické vedení znamená pro ptáky doslova každodenní boj o život. Někdy na drátech nebo sloupech přímo...

Kouzlo hledání lanýžů. V Itálii na to mají psí univerzitu

Pro hledání lanýžů mohou psi absolvovat speciální univerzitu.

Giovanni Monchiero vede na severozápadě Itálie v městečku Roddi zvláštní univerzitu. Je určena pro výcvik psů, kteří se...

Najdete na iDNES.cz