Hluk, zápach či nedovolený pobyt. Jak řešit prohřešky zvířat u sousedů

  • 7
Ne každý majitel rodinného domku je nadšený zahrádkář a chovatel. Někomu může vadit zápach z chlívku, jinému létající peří, dalšímu hlasité projevy drůbeže. Jak vyjít se sousedy, kteří nemají pochopení pro malochovatele, radí zkušená chovatelka ovcí z jižních Čech.

Sousedské vztahy nepodceňujte

Každý chov má svá úskalí, co se sousedských vztahů týká.

Chov slepic (více zde), králíků (o jejich chovu zde) či jiného domácího zvířectva může do sousedských vztahů zasahovat, aniž si to uvědomíte. Za souseda můžete mít klidně pěstitele s přísně střiženým, průmyslovým hnojivem obohacovaným a chemicky odplevelovaným trávníkem. A stejně, jako jste si ho za souseda nevybrali vy, tak on si za sousedy nevybral vás.

„Ukážete-li v případě nějakých komplikací vstřícnost a připravenost problém po dohodě řešit, pravděpodobně se setkáte s podobným přístupem i z druhé strany,“ radí Petra Rubášová, která svoje zkušenosti s chovem hospodářských zvířat i slepic, kachen, hus, psů shih-tzu, andulek či včel shrnula v knize Zvířata v zahradě pro radost i užitek. A sousedské vztahy jsou v tomto směru velice důležitá kapitola, kterou není radno podceňovat. Na co všechno si dát pozor?

Zvířata by se neměla dostat na cizí pozemek

Ani slepice by si neměly poletovat, kde je napadne. Pomoci by mělo zastřižení křídla.

Některá zvířata si mohou zvyknout navštěvovat sousední zahradu. „K nám chodívá s železnou pravidelností sousedův kocour vyhřívat se do skleníku a naše zakrslé slepičky občas zaběhnou posbírat brouky z trávníku sousedovi,“ uvádí Petra Rubášová. Obě strany v tomto případě ví, že si jejich zvířata občas udělají výlet, a nikomu to příliš nevadí. Pak je vše v pořádku.

Jinak je ale třeba zabezpečit svoje zvířecí svěřence tak, aby se nedostávali na cizí pozemek. V oplocení pozemku by tedy neměly být nežádoucí otvory, což je potřeba pravidelně kontrolovat. Pokud je plot vyplněn pletivem s velkými oky, nebo jsou v oplocení větší svislé mezery, použijte ze své strany navíc králičí pletivo nebo ohradníkovou síť.

Také nezapomínejte zavírat vchodovou branku a vjezdovou bránu pro auto, protože je třeba zamezit tomu, aby se vaše zvířata procházela po veřejných chodnících a komunikaci. Zraněno nebo přejeto může být vaše zvíře, stejně tak ale může nehodu s motorovým vozidlem, motocyklistou či cyklistou zavinit. Hodit se vám tedy může i pojištění odpovědnosti.

Drůbeži zastřihněte křídla, mlsné kozy hlídejte

I mlsné kozy, které utečou na cizí pozemek, vám mohou u sousedů způsobit značné problémy.

„Pokud drůbež přelétává přes plot, bude nutné použít spony na křídlo nebo alespoň nůžkami peří na jednom křídle zastřihnout. Pokud pouze zastřihnete peří na křídle, je třeba občas zkontrolovat, zda opět nedorostlo; a pokud tomu tak je, zastřihnout ho znova. Nezastřiháváme obě křídla, zastřižení jednoho stačí. Když pták vzlétne, začne se točit na jednu stranu a nikam neodlétne,“ radí Petra Rubášová.

Zamezíte tak přelétávání vaší drůbeže přes plot nebo vylétávání na střechy. Současně ale pamatujte na to, že se pak drůbež může hůře bránit predátorům, například potulujícím se kočkám nebo kunám či lasičkám.

Problém mohou způsobit i sousedovic sežrané stromky nebo okousané větvičky okrasných keřů, pokud se o tu spoušť na cizím pozemku zasloužily vaše ovce nebo kozy. Pokud už se to stane, postavte se k celé věci čelem: škodu sousedovi uhraďte. Nebo kupte nové stromky a keře a pomozte mu je zasadit.

Jak omezit obtěžování hlukem?

Housata se vždy drží mezi svými rodiči. A ty může být slyšet i stovky metrů daleko.

Kohoutci kokrhají nejen ráno, ale i přes den. Máte-li kohoutků více, projevují se ještě intenzivněji, protože i malý kohoutek vydává velmi hlasitý zvuk. Do jisté míry pomůže zavírat kohoutky se slepicemi na noc do kurníku a vypouštět je, až když vstáváte.

Kachny a kačeři často v noci „povídají“, a také se rádi v noci koupou. Cákání vody, které za běžného ruchu přes den ani nevnímáte, je v noci slyšet dost daleko. Pokud si někdo ze sousedů bude na zvuky cákající vody stěžovat, zavírejte kachny i s kačerem na noc do kachníku.

Husy jsou velmi hlučné a jejich hlasové projevy je slyšet i několik set metrů daleko. Husy si hlídají své teritorium podobně jako psi a zvukem ohlašují nejen každou nezvanou i zvanou návštěvu, ale i projíždějící auto nebo kolemjdoucí osoby. V noci je jejich křik pronikavý a dokážou probudit nejednoho spáče.

Zavřením hus do husníku jejich zvukový projev omezíte, ale i tam dokážou hlasitě křičet. „V době toku je obzvlášť houser velmi hlasitý. Jakmile husa zasedne na hnízdo, houser své hlasové projevy ztiší. Co se hluku týká, jsou husy asi nejvíc obtěžujícím zvířetem,“ konstatuje Petra Rubášová.

Hlukem umí rušit i ovečky a kozy

Vypadají nevinně, ale hlukem občas umí obtěžovat také.

Ovečky a kozy dokážou být hlasité. Většinou ovšem jen tehdy, když nastává čas krmení, nebo když komunikuje matka s mláďaty. „Choďte krmit pravidelně, vždy ve stejnou dobu, pokud možno ne před 6. hodinou ranní a po 22. večerní hodině, kdy je noční klid,“ zní rada zkušené chovatelky ovcí.

Obtěžování zápachem

Pokud chovatelské zařízení pravidelně čistíme, jeho velikost odpovídá počtu chovaných zvířat a zvířata jsou během dne puštěná po zahradě, neměl by být zápach výrazněji cítit.

Chov zvířat v zahradě

Výjimečně se může stát, že například v době letních horkých dnů přeci jen zaznamenáme nepříjemný odér. V takovém případě je dobré ihned vyčistit ubikaci, a pokud je na nějakém zvířaty oblíbeném místě v zahradě větší množství výkalů, buď je sebereme lopatou a odneseme na kompost. Na něm odkryjeme horní vrstvu, uložíme výkaly a přikryjeme je opět vrstvou kompostu. Nebo použijeme hadici s vodou a výkaly proudem vody rozmočíme a pomůžeme jejich vsáknutí do půdy.

Kurník, kachník ani jiný zvířecí příbytek nestavíme těsně na hranici pozemku, snažíme se vyvarovat i toho, abychom tuto stavbu umístili přímo vedle místa, kde má soused pergolu, terasu nebo oblíbené místo na grilování.

Vždy se snažíme volit umístění tak, aby východ zvířat z ubikace byl směrem do naší zahrady a ne směrem k sousedovi. Sousedi ocení, když mezi jejich terasou nebo místem posezení a našimi chlívky bude výsadba, ať již vyšších keřů nebo stříhaného živého plotu.

Omezte na minimum možné obtěžování mouchami

Kde je zvířectvo, tam jsou výkaly, a tedy i mouchy. Jejich největší výskyt je v červenci a srpnu. Pravidelné vyklízení podestýlky a pohyb zvířat na větším prostoru jejich množství samozřejmě omezí.

Pozor na sousedské války kvůli zvířatům

Vyplatí se tuto stránku věci nepodcenit, jak dokazuje příběh čtenářky, jejíž sousedé začali chovat prase, což jí změnilo život v peklo (čtěte zde). Více podobných příběhů najdete v seriálu rubriky Bydlení Sousedské války.

Vaše vodní drůbež v jezírku u sousedů

Indičtí běžci, jeden z populárních druhů vodní drůbeže.

Vodní ptáci dokážou překonat i velkou vzdálenost, aby našli vhodný zdroj vody ke koupání. „Naši indičtí běžci dokázali pochodovat asi sto metrů k sousedům na druhém konci ulice a nastěhovali se do jejich velkého koupacího a okrasného zahradního jezírka. Přes den si užívali luxusní velké vodní plochy a bohužel také ničili vysazené pobřežní a vodní rostliny. Na noc se spořádaně vraceli domů,“ vypráví Petra Rubešová.

Nezbylo jí, než se obrnit trpělivostí a čekat a hlídat, kudy se jim daří uniknout ze zahrady. „Zjistili jsme, že se dokázali protáhnout mezerou u plotového sloupku o šířce asi 8 cm. Otvor jsme vyplnili dřevěným hranolem a běžcům cestovatelům zabránili v dalším utíkání,“ popisuje řešení.

Obtěžovat může i poletující peří, srst i prach z popelení

Při chovu slepic pozor na to, aby se nepopelily tam, kdy by to mohlo sousedy obtěžovat.

Nejspíš se nesetkáte s tím, že by si někdo stěžoval na pírko, které mu zalétlo přes plot. Ale pokud máte ovce či kozy, mohou se o plot nebo plotové sloupky drbat a vypadaná srst potom zůstává v chuchvalcích na plotě. Srst posbírejte.

Prach z popelení také umí být nepříjemný, proto udělejte popeliště na místě, kde poletující prach nebude zasahovat k sousedovi. Prostě se vyhněte místu, kde má hned za plotem zaparkované auto nebo prosklenou verandu.

Co když je soused alergik?

Například při chovu králíků se bez manipulace se senem neobejdete.

Oznámí-li vám soused, že on nebo někdo z rodiny má alergii například na peří nebo seno, není to samo o sobě důvod, abyste zrušili svůj chov. Jen se snažte udělat maximum pro to, aby obtěžování souseda alergeny bylo minimální.

Například neskladujte balíky sena u hranice pozemku, nerozbalujte je a nepřenášejte seno na vidlích, právě když soused alergik sedí venku na terase. Také nenechávejte nesbalené seno v nepřikrytých kupkách na zahradě, vítr ho může roznést i do cizí zahrady.

Jak řešit problémy, když přijde stěžovatel

Způsobené škody, pokud k nim dojde, bez otálení nahraďte, snažte se vše vyřešit dohodou. Nikdo po vás nemůže chtít, abyste zrušili svůj drobnochov, ale udělejte maximum co můžete, abyste co nejméně obtěžovali ty, co pro chov drobných hospodářských zvířat u domu nemají pochopení.

„Zkuste použít drobné dárky. Někdy pár domácích vajíček od vašich slepic nebo pečené kachní stehno darované sousedovi k obědu prolomí ledy a sousedé budou na vaše zvířata nahlížet mnohem pozitivněji,“ radí zkušená chovatelka.

A buďte vstřícní: zeptejte se souseda, jak si představuje řešení, ukažte mu své zařízení a požádejte ho o dohodu. Nebojte se, vstřícnost neznamená, že musíte svůj chov omezit nebo úplně zrušit. Soudní nebo jiné občanskoprávní spory mezi sousedy jsou dlouhá, časově i finančně vyčerpávající záležitost a v případě zájmového chovu ve většině případů nebývá stěžovatel vítězem.


Sousedské války