Třezalka tečkovaná | foto: Profimedia.cz

Bylinkami proti podzimní depresi

  • 5
Během chladných a mlhavých podzimních dnů patří bolesti hlavy a celková únava k běžným obtížím. Změny počasí často vyvolávají stres a deprese. Mohl by vám pomoci třeba olej z třezalky, který za sychravého počasí zlepší náladu.

Použití meduňky

  • Pítí čaje: Čaj uklidňuje, podporuje trávení, působí na nemoci jater a žlučových cest, při obtížné menstruaci a zvyšuje chuť k jídlu.

  • V kuchyni: Není doporučováno bylinu jakkoli vařit nebo tepelně upravovat. Je dochucovadlem salátů, rýže, brambor, polévek a vaječných pokrmů.

  • Do koupele: Meduňková koupel je jedním z nejlepších prostředků na uklidnění revmatu a bolavých kloubů.

  • Kloktání: Při nachlazení, bolestech v krku a kašli je odvar z meduňky skvělým pomocníkem.

Třezalka tečkovaná ale není jediným favoritem. Deštivé a pochmurné listopadové dny pomáhají překonat i další užitečné bylinky.

Meduňka lékařská– královna mezi léčivkami 

Meduňku sice nepotkáme volně růst podél silnic, zato si ji ale můžeme doma vypěstovat a vytvořit si tak zásoby na celou zimu. Zejména oblíbený je pak meduňkový čaj, který je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Účinek má především uklidňující. Působí na deprese, bolesti hlavy, zapomnětlivost, migrény, ale i nespavost a nervozitu.

Na lehké deprese

Brutnák lékařský má celou řadu účinných látek. Zatímco dříve se používal zejména při horečkách, vředech a zánětech, dnes je znám spíše jako lehké antidepresivum. Pěstuje se na zahrádkách. Kromě uklidňujících účinků je také močopudný a pomáhá chránit sliznici.

Brutnák má mnoho využití, mezi něž patří například olej, příznivý při léčbě atopických ekzémů, alergií, lupénky, akné, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a napomáhá léčbě cukrovky. Dále také odvar z brutnáku při jarní očistné kůře, droga by se ale neměla užívat dlouhodobě.

Brutnákové semeno

V poslední době velmi oblíbeným lékem je brutnákové semeno. Užívá se buď přímo, 4krát denně na špičku nože, nebo v kapslích, které jsou k dostání v lékárnách. Nejznámější jsou jeho protizánětlivé účinky.

Bylina jako antidepresivum

Nejznámějším bylinným antidepresivem je třezalka tečkovaná. Již v historických herbářích je uváděna jako lék na nespavost a nervozitu. Rostlina je snadno zaměnitelná s třezalkou skvrnitou, větší obsah účinných látek má ale třezalka tečkovaná.

Třezalka je známa také tím, že při jejím používání se dostavují jen velmi malé vedlejší účinky a proto je také velice oblíbená. Bylina je snadno dostupná, ale neměla by se podávat současně s jinými léky. Rozhodně by ji neměly užívat těhotné ženy. Doporučovaná dávka třezalky je 900 mg dvakrát až třikrát denně.

Připravte si třezalkový olej

Ingredience:gal

  • 150 g čerstvé třezalkové natě
  • olivový olej

Postup:
Do průhledné lahve vložíme třezalkovou nať a zalijeme 0,5 l olivového oleje. Necháme asi čtyři dny odpočinou (nezavírat!). Pak ji uzavřeme a asi na 6 týdnů necháme v teplém slunném místě, nejlépe za oknem. To, že je olej hotový poznáte podle jeho jasně červené barvy. Poté obsah lahve přecedíme do jiné sklenice a uzavřeme. Používejte 1 – 3krát denně jednu čajovou lžičku.