Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo nemá gril, jako by nebyl. Jak vybrat ten správný a nespálit se

Táborák už je passé. Kdo nemá gril, platí za outsidera. Dokonce není výjimkou, že se lidé vracejí do obchodu pro druhý či třetí. V bytech je použití omezené, tam můžete s grilem maximálně na terasu. U grilu na zahradu ale stojí za to zvážit různé možnosti.
Fotogalerie3

Grilování na terase. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dřevěné uhlí zapálíte plynem či papírem zasunutým v podstavci. Pokrmy grilované na plynu ovoníte výpary z piva či vína. A do roštu s vyměnitelným středem můžete vložit pánev i kámen na pizzu. Grilování je čím dál tím populárnější, proto výrobci stále přicházejí s vylepšeními.

"Téměř vše se dá připravit na grilu v základním provedení, na roštu. Ale doplňky práci usnadňují," říká Radek Linhart z firmy Vladeko. Dobře poslouží i jednoduchý gril koupený v akci za 200 korun, když s ním umíte zacházet. Ale díky lepším grilům a pomůckám lze jídlo udělat rychleji, snáz, s lepší chutí i zdravěji. A jednodušší je i úklid.

Zapalování gelem

První kritérium pro výběr vybavení na barbecue je cena. Nejlevnější jsou grily na dřevěné uhlí, ty koupíte i za 200 korun či levněji. Chcete-li však, aby gril dlouho vydržel, lepší je investovat do kvalitnějšího v ceně kolem jednoho až dvou tisíc.

Čtěte ve středu

Odleželé namarinované steaky, osolené a opepřené, naložte na rozpálený gril.

Další rady, novinky a vychytávky, které se vám budou hodit při grilování. Na 7 stranách nechybí ani rady a recepty známých kuchařů a gurmetů.

Na tisíci korunách začínají ceny elektrických přístrojů, ty dobré pořídíte za tři až pět tisíc. Nejdražší jsou plynové grily s dolní hranicí dva tisíce korun, běžnější jsou částky 15 až 30 tisíc korun. Specialitou jsou vodní grily, které spíš fungují jako udírny a stojí 4,5 až 6,5 tisíce.

Důležité pro rozhodování je i místo určení. Na zahradu se hodí gril na uhlí či plynový, případně vodní, s elektrickým je to složitější kvůli přívodu elektřiny. Ta je naopak nejvhodnější do bytu s balkony a terasami, protože kouř z uhlí by obtěžoval sousedy a rizikové je i zacházení s popelem.

Lepší je to u uhlí s bambusovým základem zapalovaného gelem, který zabraňuje tvorbě kouře. Plyn zas muže být problémem kvůli požárním předpisům, omezená je i možnost skladování bomby.

Rychlé žhavení i úklid

Zásadní roli hrají i vlastnosti. Maso ugrilované na uhlí či briketách má nezaměnitelnou kouřovou chuť. Nevýhodou je dlouhá doba roztápění, většinou to trvá půl hodiny, u chytrých zařízení se však tato doba zkracuje.

"Příjemnou novinkou je rychlý start, při němž se uhlí rozžhaví do 10 minut, díky speciální konstrukci grilu a plynové kartuši," popisuje Michala Gregorová z obchodu Mall.cz. U jiných typů lze do nohy zasunout papír a zespodu ho zapálit. Při grilování nejde regulovat teplotu, takže jídlo snáze spálíte.

Škodlivému odkapávání tuku do ohně je dobré zabránit použitím hliníkového tácku. Po jídle se musíte zbavit uhlí, což je špinavá práce a vzniká riziko požáru i popálení. I na to však najdete vychytávky, jako je nádržka s vodou ve víku a druhá v podstavci. Voda uhasí uhlí a spláchne do spodní nádoby. Tu snadno vyprázdníte, třeba pohnojíte zahradu. Grily na uhlí se hodně špiní, takže se musí čas od času vydrhnout.

Elektrický přístroj je téměř bez práce, jen ho zastrčíte do zásuvky a můžete rožnit. Potom ho umyjete podobně jako pekáč z trouby. Maso má však chuť jen sebe sama a koření a silnější plátky se mohou hůře propékat.

Štěpky na plynu

U plynu musíte doplňovat bomby a správně je skladovat, třeba je nenechávat ve sklepě. Příprava jídla je však rychlá: otočíte hořákem, za několik minut rozžhavíte lávové kameny a maso či zelenina se začne opékat. Čištění roštu je snadné jako u elektřiny. "Díky teploměrům můžete sledovat teplotu uvnitř. Grilování je zdravé, ovšem bez chuti ohně," popisuje Barbora Zatočilová z firmy Mountfield.

To se dá částečně nahradit dřevěnými štěpky na roštu, nebo systémem s nádržkami. "Nerezové misky naplníte vínem, pivem či vodou s kořením. Z tekutin se uvolňuje aroma, které dodává všemu, co připravujete, lepší chuť a vůni," vysvětluje Barbora Zatočilová.

Další rozlišování už je mezi jednotlivými výrobky: některé grily na uhlí se samy zhasí, když se převrhnou. Jiné mají ventilační systém, díky němuž cirkulující vzduch zajišťuje ideální teplotu uhlíku 600 až 800 stupňů.

Lišit se mohou i rošty. "Zajímavý je speciální rošt s vyměnitelným středem, kdy můžete doprostřed dávat wok, litinovou pánev nebo kámen na pizzu," dává tip Michala Gregorová. Riziko zakoupení nekvalitního grilu snížíte, když se vyhnete nakupování v garážových e-shopech. Tam často nedostanete žádné rady k používání.

A rozdíly jsou i v uhlí. Hledejte to s většími kusy, které nepropadnou palivovým roštem. Ideální je průměr dva až osm centimetrů. "Také by mělo být uhlí co nejméně vlhké. Za deště je lepší ho kupovat v uzavřeném prostoru než u benzinových pump," doporučuje Barbora Zatočilová.

Teploměr na steaky

Steaky se snažte grilovat na jedno otočení.

Z návštěvy řady obchodů nebo čtení letáků můžete nabýt dojmu, že grilování je samostatný průmysl. Koupit lze desítky pomůcek a všechny se tváří, že jsou nezbytné, v základu si vystačíte jen s několika.

Při přípravě jídla se hodí poklop, jímž dosáhnete lepší chuti, a sada náčiní, což je obracečka, vidlička, kleště a štětec. Na čištění je nejlepší speciální kartáč. Ostatní je nadstandard a vyplatí se lidem, kteří grilují často a pokrmy obměňují. "Třeba držák na kuře drůbež ochutí, protože obsahuje misku na ingredience a zachytí šťávu. Pizza kámen se rozpálí, až napodobí pec v pizzerii," dává příklady Radek Linhart. Milovník steaku zas ocení teploměr na kontrolu vnitřku masa.

Na grilu připravíte nejen flank steak s chimichurri, ale i žitný chléb

Flank steak s chimichurri a hořčičnou omáčkou

Na Hobby začínáme nový seriál Hoď to na gril. Ve dvanácti epizodách předvedou excelentní kuchaři to...

Žádná mřížka ani pánev. Steak lze připravit přímo na rozpálených uhlících

Hovězí steak pečený přímo v uhlících

VIDEO V pořadu Česko na grilu na Primě se objevila neobvyklá výzva. Připravit hovězí steak přímo v ohni....

Toto musíte zkusit. Na grilu dostane svatomartinská husa další rozměr

Svatomartinská husa z grilu

VIDEO Dozlatova upečená svatomartinská husa s křupavou kůrčičkou a jemným, rozpadajícím se šťavnatým...

Grilovaný steak oživte jemnou smržovou omáčkou, radí Grilovací akademie

Před podáváním maso přelijte smržovou omáčkou.

Seriál Osolit rib eye neboli vysoký roštěnec ještě před tím, než ho dáme na gril, nebo až po ugrilování?...

Vepřová panenka se nikdy neomrzí. Zkuste ji na grilu s omáčkou v rytmu Asie

Nakrájená panenka je jemně růžová, není vysušená a je vždycky křehká.

VIDEO Objevte rozmanité chutě Asie. V dalším dílu Grilovací akademie si s našimi průvodci ugrilujeme...

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025