Jedenáct rad, jak zahradě ulevit od škůdců a chorob a připravit ji na zimu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jedenáct rad, jak zahradě ulevit od škůdců a chorob a připravit ji na zimu

  0:11
Právě teď máte šanci výrazně omezit výskyt škůdců a chorob na své zahradě v příští sezóně. Stačí neošidit podzimní práce. Pokud z nich nic nevynecháte, bude vám vaše zahrada hned od jara dělat samou radost. A uklizená bude navíc mnohem lépe vypadat i během zamračených podzimních a zimních dnů.
Od jara do podzimu je na zahradě spousta práce.

Od jara do podzimu je na zahradě spousta práce. | foto: shutterstock.com

1/ Důkladně shrabejte spadané listí

Podzimní slunečné dny jsou ideální pro sběr a úklid veškerého zahradního odpadu, od spadaného listí a větví až po staré květináče. Ve všem mohou být škůdci a zárodky chorob. Čtěte Nejsou hrábě jako hrábě, s listím si nejlépe poradí ty švédské. Pokud se nechcete trápit hrabáním listí, účinným pomocníkem je vysavač.

Shrabané listí zpracujte do kompostu, vyrobíte si kvalitní listovkuShrabejte či vysbírejte spadané listy nejen ze záhonů či trávníku, ale i z vodní nádrže, pokud jste už na ni nedali síť. Listy ponechané na záhonech vyhovují slimákům, listy tlející ve vodě jezírka zase uvolňují toxické plyny, které mohou uškodit rybám. Čtěte Pozor na spadané listí, pro zahradní jezírko je to zabiják.

2/ Dokončete sklizeň ovoce a zeleniny

Skliďte zbylé ovoce (zimní jablka, hrušky, plody rakytníku apod.) a zpracujte ho nebo uskladněte. Čtěte S ovocem pro uskladnění zacházejte jako v bavlnce, jinak nevydrží. Kořenovou zeleninu a brambory vykopejte a uskladněte na zimu. Než je uskladníte, nechte je pořádně oschnout, aby nezačaly plesnivět. Kořeny ponechané v zemi, například mrkev nebo hlízy brambor, snadno podléhají půdním škůdcům.

Skliďte i zbylé kuchyňské bylinky s křehkými listy. Kerblík a petržel by už stejně byly další sezónu slabé. Je lepší je vytáhnout ze země, půdu zrýt a nechat ji přes zimu neobdělanou odpočívat.

3/ Vysazujte jako o život

Podzim je ideální pro výsadbu stromů, ať už ovocných nebo třeba jehličnanů, ale i keřů, trvalek či skalniček. Při výsadbě je potřeba vyhloubit dostatečně velkou jámu. Vykopanou zeminu přitom můžete kompletně nebo částečně nahradit například zralým kompostem a stromek zasaďte na stejnou hloubku jako ve školce. Nikdy ne hlouběji, aby nedošlo k zakořenění odrůdy naroubované na podnoži! Po výsadbě stromek či jinou rostlinu vydatně zalijte. Dokud nezačne mrznout, zálivku ještě několikrát zopakujte, podpoříte tak ujmutí rostliny. Čtěte V říjnu se pusťte do sázení ovocných stromů a keřů, dobře se uchytí.

Při sázení a přesazování keřů dostávají pěkně zabrat záda.Pokud byl suchý konec léta, jako v letošním roce, je dobré ještě před zimou důkladně zalít všechny jehličnany, aby neuschly ani během zimy, ani na počátku jara. Na jaře, kdy se začnou probouzet, hrozí jejich uschnutí především.

4/ Připravte na zimu i trávník

Trávník můžete naposledy posekat, výšku nastavenou na sekačce si jen o něco zvyšte. Starý či zanedbaný trávník můžete ještě před zimou prořezat vertikutátorem. Čtěte Nemilosrdná podzimní vertikutace odhalí pravdu o vašem trávníku.Tak, jak trávník během sezóny houstl a rozrůstal se, zapojovaly se i sousední výsadby. Teď je tedy potřeba trávník také oříznout a od okolní výsadby oddělit rovným rýčem. Na jaře se vám trávník bude lépe sekat a v keřích neporoste vysoká tráva. Vytvoříte tím také čisté linie.

5/ Zazimujte závlahu

Jakmile přijdou mrazíky, odstavte z jezírka čerpadlo a vyčistěte filtry. Umělou cirkulaci vody rozběhnete zase na jaře Protože postřikovače a hadice vedoucí vodu většinou nejsou zapuštěny do nezámrzné hloubky, je třeba celý systém závlahy zbavit vody. Ta by během mrazů mohla hadice a plastové spojky poškodit. Odvodnění závlahového systému většinou provádí firma, která závlahu zakládala. Pokud máte jezírko, nezapomeňte na zimu uklidit čerpadlo.

6/ Postarejte se o záhony

Jestliže se přes veškerou vaši péči podařilo vyrůst plevelům v záhoně keřů či trvalek, je vhodné je před zimou odstranit. Při pletí záhonů současně upravte i trsy rozrůstajících se trvalek tak, aby nezarůstaly jedna v druhou. Všechny trvalky, které už nekvetou, můžete seříznout a staré lodyhy zlikvidovat. Některé stonky lze i ponechat na stanovišti jako pomocný zimní kryt méně odolných rostlin.

7/ Choulostivé rostliny chraňte před mrazem!

Choulostivé rostliny jako levandule nebo čerstvě zasazené rostliny potřebují na ochranu před silnými mrazy zakrýt. Stačí k tomu rohož, fólie nebo chvojí. Jakmile na jaře pomine nebezpečí mrazu, ochranné vrstvy z rostlin či ze záhonů včas odstraňte.

8/ Nezapomeňte na růže

Výhony popínavých růží můžete na podzim zkrátitRůže lze na podzim vysazovat i přesazovat. Nezapomeňte jim vyměnit půdu, pokud je přesazujete na místo, kde předtím rostly již jiné růže. Kultivary čajohybridů a floribud můžete částečně prořezat, abyste v zimě omezili jejich případné poškození způsobené těžkým sněhem. Výhony nyní zkraťte o třetinu, teprve na jaře řez dokončete. Růže dobře snášejí mírné mrazíky, proto nemusíte s jejich ochranou spěchat. Před příchodem skutečné zimy ale rostliny v místech očkování těsně nad kořenovým krčkem zahrňte zeminou, můžete je i přikrýt chvojím.

9/ Po opadu listí můžete prořezávat

Jakmile listnaté keře a stromy ztratí listí, odhalí svou stavbu a můžete se věnovat jejich údržbě. Snadno zjistíte, která větev je zlomená, nemocná, slabá nebo vadí ostatním a kde je vhodné dřevinu bez poškození zakrátit. U mladých stromů provádějte tzv. výchovný řez, při němž tvarujte koruny stromů tak, aby byly patřičně husté a bez zbytečných terminálních výhonů. Mladé keře také řežte výchovným řezem, donutíte je tím zhoustnout a držet přiměřený tvar a velikost.

10/ Je ideální čas na vysazování cibulovin

Cibuloviny a hlíznaté rostliny se pokuste ochránit tak, že je na podzim vysadíte do dírkovaných plastových košů.Cibuloviny vysazujte do nakypřené lehčí půdy obohacené kompostem, ideálně na slunné stanoviště, vždy růstovým vrcholem cibule vzhůru. Správně se cibuloviny mají vysazovat do 2 až 3 krát větší hloubky než je délka cibule. Mělkým vysazením cibulovinu vystavíte teplotním výkyvům a zabráníte jí v příjmu živin. Příliš hluboká výsadba naopak způsobí špatné kvetení. Navíc obecně platí, že cibulovinám svědčí výsadba do skupin.

11/ Vyčistěte a ukliďte nejen nářadí

Očistěte a osušte nejen všechno zahradní nářadí, ale i čerpadla, grily a zahradní nábytek. Na zimu je uložte na suchém místě. Pokud nemáte možnost skladovat nábytek pod střechou, překlopte lavici a stoly alespoň proti zdi, aby byly maximálně uchráněné kontaktu se zemí.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025