Sucho klíšťata utlumilo, ale jsou. Do budoucna se rýsuje vakcína - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sucho klíšťata utlumilo, ale jsou. Do budoucna se rýsuje vakcína

Mírná zima a teplé jaro klíšťatům přály, současné sucho je zdánlivě drží na uzdě. Jenže „svět klíšťat“ je mnohem menší než ten náš, takže stále existují místa, kde mají podle parazitologa Jana Votýpky pořád dost velké pole působnosti. Navíc uvedl, že čeští vědci pracují na vývoji nové vakcíny.
Fotogalerie4

Takto, připravená na stéblech trav, klíšťata číhají na své oběti. Tedy i na nás. | foto: Profimedia.cz

Docent RNDr. Jan Votýpka z Katedry parazitologie PřF UK v Praze se přes léto hodně pohybuje přímo v terénu, takže jsme se ho poptali podrobněji. 

Jaká je tedy u nás momentálně situace, co se výskytu klíšťat týká? 
Je celkem obtížné odpovědět „plošně“. Ač se nám to občas nezdá, jsme přece jen dost velká země - v rámci Evropy jsme řazeni mezi ty střední, nikoli malé - a tak se podmínky výskytu klíšťat mohou místně značně lišit.

Obecně však lze říci, že průběh zimy i jarního období klíšťatům spíše přál, a tak je možné s jistou rezervou prohlásit, že letošek je pro klíšťata relativně příznivý. Současná horka v kombinaci se suchem jsou naopak pro klíšťata méně příznivá, nicméně situace se může rychle změnit.

Stačí i lokální deště, vzestup vzdušné vlhkosti a klíšťata radikálně zvýší svoji aktivitu. Navíc si musíme uvědomit, že „svět“ klíštěte je od toho „našeho“ o poznání menší, a tak i když se nám zdá, že je celkově sucho, na některých místech - v lese, kolem vody a podobně - je pro aktivitu klíšťat stále dostatečná vzdušná vlhkost.

Kde všude lze klíště chytit? Týká se to i městských parků a soukromých zahrad u rodinných domů?
Klíště lze „chytit“ téměř všude, snad s výjimkou polních monokultur či „golfových“ trávníků. A tak nejsme v bezpečí ani na zahradách či v lesních parcích. Pochopitelně je však větší šance na setkání s klíštětem v lesích, v okolí houštin a obecně v zarostlých lokalitách, které poskytují vhodné podmínky nejenom klíšťatům, ale i jejich hlavním hostitelům, tedy drobným i větším savcům a ptákům.

A jak je dostat třeba ze zahrady? Je možné je zlikvidovat tak, že vystříkám trávník repelentem? Někdo to ze zoufalství zkouší...
Repelent v zahradě moc nepomůže. Částečně by pomohl širokospektrální akaricid, tedy přípravek určený na hubení roztočů, ale to rozhodně nedoporučuji, protože tím poškodíte veškeré organismy, včetně sebe.

Mohou pomoci některé „zahradnické“ zásahy jako vykácení křoví, případně omezení vstupu drobných či větších savců na pozemek. Záleží však především na lokálních podmínkách a žádný univerzální recept neexistuje. (Rady, jak dostat klíšťata ze zahrady, čtěte zde.)

Lze se tedy klíšťatům vůbec nějak vyhnout?
Samozřejmě se lze vyhýbat místům se zvýšeným výskytem klíšťat, sledovat aktuální předpověď aktivity klíšťat, a pokud jdeme někam do přírody, tak dodržovat známá doporučení. Tzn. použít repelent, vyhnout se nejrizikovějším místům, nelehat a nesedat do porostů, neprodírat se křovinami a po návratu se prohlédnout. Ideální je mít oblek chránící celé tělo včetně „zastrčení“ kalhot do pevných bot. Nicméně uznávám, že v parných letních dnech je podobné doporučení poněkud „sadistické“.

Aktivitu klíšťat tlumí sucho

Že se - co se výskytu klíšťat týká - letošní rok nijak zvlášť neliší od těch předcházejících, potvrzuje i Miroslava Burýšková, která se věnuje diagnostice infekčnosti klíšťat. (Jak klíště vytahovat, čtěte zde.) „Lidé k nám od jara zasílají vytažená klíšťata opravdu zhruba ve stejné frekvenci. Až posledních pár týdnů, kdy je opravdu veliké sucho, jich chodí výrazně méně,“ konstatuje. Jenže stačí, aby pořádně zapršelo a všechno doženou.

Přivézt si je koneckonců lze i ze zahraniční dovolené, a to dokonce i z lokalit, kde byste to nečekali (kde lze na klíšťata narazit na dovolené v zahraničí).

Máte nějaký svůj vlastní osvědčený způsob, jak se jim bránit?
Nic speciálního. Pokud musím do lesa a „do houští“, vezmu si dlouhé kalhoty -  přičemž světlé jsou lepší, protože na nich lépe vidíte lezoucí klíšťata. K tomu pevné boty a repelent. Nic zvláštního.

Máte z klíšťat respekt, když o nich víte víc než ostatní?
Od klíštěte jsem dostal klíšťovou encefalitidu, se kterou jsem si nějakou dobu poležel na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce, takže ke klíšťatům nemám úplně vřelý vztah. Ale nemyslím, že bych je nějak speciálně neměl v lásce, jsou to organismy jako kterékoliv jiné a rozhodně mají i své kouzlo. Některá klíšťata, zejména ta tropická, jsou dokonce velmi krásná a dostala se i na poštovní známky, nebo je možné je použít na ozdobu jako náušnice.

Vášnivého parazitologa nezapřete... Nicméně rýsuje se ve vědeckém světě něco nového, jak by se dalo proti klíšťatům bránit?
Čeští vědci pracují na vývoji nové vakcíny, a to nikoli proti přenášeným patogenům, ale přímo proti klíšťatům.

Na jakém principu by měla pracovat?
Triviálně řečeno: jakmile se klíště na naočkovaného přisaje a cucne si, udělá se mu špatně a pustí se. Kolegy z Českých Budějovic pochopitelně čeká při vývoji této vakcíny ještě dlouhá cesta, ale je to rozhodně nadějný začátek.

23. července 2012

Miniaturní zabiják klíště se zavrtává do kůže | (3:35) | video: ulekare.cz
Autor:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30