Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mravenci od vás rádi vypadnou, když zaútočíte na jejich citlivý čich

  2:00
Na mravence v domě platí nejvíce prevence. Dobře utěsněná okna, čistota a správně uskladněné potraviny. A pozor přitom i na truhlíky s květinami za okny.
Nezabalené jídlo nebo zbytky, to je pro mravence úplný ráj. Cítí ho na dálku,...

Nezabalené jídlo nebo zbytky, to je pro mravence úplný ráj. Cítí ho na dálku, protože mají neuvěřitelně vyvinutý čich. | foto: shutterstock.com

Je jedno, jestli jde o mravence domácí, obecné, případně drnové. „To jsou asi nejčastější druhy, z té více než stovky u nás žijících, které se do lidského obydlí obvykle zatoulají. Nehledejte v tom úmysl, jen si prostě vybírají ideální podmínky k životu,“ vysvětluje Milan Daďourek, odborný garant Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) přes problematiku mravenců.

Přečtěte si

Obvykle se mravenci do lidského obydlí zatoulají z hnízda na zahradě, při svých výpravách za potravou. Když zjistí, že za vaším oknem je nejen teplo (nejčastěji brzy zjara), ale i dostatek potravy, nedělá jim žádný problém přestěhovat se k vám s celým hnízdem.

„Většinou při lezení po fasádě či parapetu nejprve zjistí, že máte za okny pohodlný květináč. To je vynikající bydlení a nastěhovat se do něj je pro mravence dílem okamžiku,“ popisuje obvyklý vzorec postupného nastěhování se do lidského obydlí Milan Daďourek.

„Svým vynikajícím čichem posléze zjistí, že se u vás najde i něco dobrého. Pak není důvod váš příbytek opouštět. A naopak. Pokud jim pobyt u vás pořádně znepříjemníte, pak si své hnízdo opět lehce přestěhují jinam.“

Prevence je základ

Základní rada zní: „Hlídejte si utěsnění oken a nelákejte mravence dovnitř.“ Utěsnění oken je zrovna v jarních a letních dnech trošku problém, protože se naopak snažíme co nejvíce větrat.

Takže zbývá prevence v podobě permanentního úklidu všeho, co by mravence mohlo lákat jako potrava. Osvědčilo se i správné skladování potravin. Cukr, mouku, med a podobné pochutiny, které jsou vděčným cílem mravenců, uchovávejte v uzavíratelných dózách.

Mravenci nemají šanci dostat se do uzavřených skleněných dóz, zatímco papírové pytlíky snadno prokoušou. Šťávy a sladké pití mějte raději v uzavřených PET lahvích. Mravenec se ale dobře nažere i na kuchyňské lince, kde zůstávají drobečky od pečiva či rozsypaný cukr.

Zkuste babské rady

„Praktické babské rady mi v boji s mravenci už několikrát pomohly,“ tvrdí Jana Pirklová z Liberce a vypočítává: „Vím, že jim je nepříjemná skořice, majoránka a bazalka, máta a prášek do pečiva.“ Pokud jste hodně zoufalí, je prý také dobré nakreslit na zem čáru bílou křídou, mravenci ji údajně nepřekročí.

„Pokud do mravenčích cestiček nasypete pepř, kuchyňskou sůl nebo pálivou papriku, můžete si být téměř jisti, že se u vás již neobjeví,“ radí zase Evženie Ježková z Jablonce nad Nisou. „Podél dveří, oken a parapetů můžete sypat i sodu. Do vašeho obydlí poté ani nevkročí,“ dodává.

Bytostně prý mravenci nesnášejí také hřebíček. Když jich pár rozmístíte po bytě, jak si přičichnou, už se nevrátí. Podobně má paní Mirka Janů z Prahy vyzkoušenou zubní pastu, kterou potře rámy oken nebo s ní přeruší mravenčí cestičky. Doporučuje se také celý být vytírat octovou vodou.

„Osvědčené domácí prostředky můžete využít i jako účinnou prevenci. Většinou mají reální základ, protože mravenec má skutečně čich velmi citlivý. Takže nelze-li v sezóně okna utěsnit, posypte parapety, případně i okenice něčím, co mravencům nevoní zrovna příjemně a raději se vám vyhnou,“ radí i Milan Daďourek. „Pokud vám nalezou do květináčů, někdy stačí nějaký čas výrazněji zalévat a vyžene je věčně podmáčená zemina.“

Chemie až naposled

Pokud osvědčené domácí rady nepomohou, existuje několik chemických přípravků, které s mravenci většinou zatočí. V nabídce najdete gely, prášky, spreje i jiné nástrahy.

Například gel vytlačíte do mravenčích cestiček a rohů místností. Chutná jim, a tak je velice rychle zahubí. Účinné jsou i povrchové spreje k hubení mravenců. A velmi účinné jsou takzvané biolitové pastičky, které vypadají jako malý domeček. Do nich mravenci sami zalezou a otráví se. Mají tu výhodu, že by neměly ohrozit domácí zvířata.

Pokud doma máte nějaké ty domácí mazlíčky nebo dokonce malé děti, buďte při použití chemických prostředků ostražití. Stejně si přes léto většinou pomůžete jen na chvilku, důležitější je prevence.

Odborníci na hubení

„Mravenci se objevují v několika vlnách. Na podzim se do bytů a domů chodí ohřívat faraoni, tedy červení nebo nažloutlí mravenci, na jaře se v obydlích objevují většinou malí, černí mravenci. Shlukují se ve skupinkách podél oken, dveří, pod fasádou a postupně se snaží migrovat až do domu. Tam se vyskytují poblíž topení, stoupaček a parapetů, vlézt dovnitř mohou i digestoří,“ popisuje problém Hanuš Wágner z Hygienické a technické správy objektů WSi, s.r.o.

Dezinsekční firmy dobře vědí, že zbavit se v letní sezóně mravenců lezoucích do bytu ze zahrady není jednoduché. „Důležité je udělat dvě bariéry: mechanickou a chemickou,“ vysvětluje Wágner. „Nejprve mechanicky zabráníme přístupu mravenců do obydlí a poté chemicky vyhubíme ty uvnitř. Stříkají se fasády, okna, dveře, parapety i praskliny v omítce.“

Při hubení letních mravenčích návštěvníků se používá dezinsekční gel nebo postřik. Takto ošetřená bytová jednotka přitom přijde zhruba na 1800 až 2000 korun. V případě faraonů je nejúčinnější jednorázový zásah v podobě speciální požerové nástrahy, za který zaplatíte 600 až 750 Kč za bytovou jednotku.

Radikální řez mrazem vás osvobodí

A osvědčená rada od specialisty na mravence Milana Daďourka? Pokud vás mravenci sužují opravdu dlouhodobě, počkejte si na mrazivou zimu. Pak alespoň na dva týdny někam odjeďte a nechte byt či dům pořádně vymrznout. Od mravenců budete mít definitivní pokoj.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025