Je to jako naschvál. Když chcete doma něco ukotvit do zdi, strefíte se do malty mezi cihly. Tak jako se to povedlo řemeslníkům v případě ukotvení domácího telefonu na našem videu. Zvedání a pokládání sluchátka vydržel sotva rok. Bylo to i tím, že byli líní ukotvit telefon do tří bodů. Nechali jen horní dva. Po necelém roce telefon vypadl ze zdi.
"Buď se můžete pokusit do otvoru natlouct hmoždinky o větším průměru a nahradit tak ty původní, anebo původní zasádrovat a vyvrtat nové díry v jiné výšce, abyste se strefili do cihly," doporučuje "manžel" ze stavební firmy Infinita, který nám ukázal, s jakými problémy se hodinový manžel v terénu může setkat.
Mimoto zmiňuje i další metody. "Můj dědeček by do otvoru zasádroval dřevěný špalíček a do něj zašrouboval vruty, ale neumím si představit, že by takto někdo dnes ještě postupoval," vypočítává.
A pak připomíná poslední metodu, která je sice moderní, ale tak trochu nadstandard. Do díry můžete natlačit chemickou kotvu, do ní stávající hmoždinku a do ní opět přístroj zašroubovat. "Už jenom proto, že chemická kotva je schopná udržet sto, sto padesát kilo, u telefonu, který nemá ani půl kila, mi to připadá jako zbytečný luxus," vysvětluje.
Je to proto, že chemické kotvy jsou sice úžasné, ale většinou se prodávají v množství od 160 ml, kdy se ceny za balení pohybují nad 200 korun. Toto množství zdaleka při opravě nevyužijete a skladování je bez zasychání v tubě problematické. Pokud toho máte k domácím opravám víc a dokážete spotřebovat celé balení, pak už se o kotvě vyplatí uvažovat jako o naprosto spolehlivém řešení. Jak se pracuje s chemickou kotvou, najdete zde.
V našem případě se ale ukázalo, že i když se "manžel" pokusil navrtat nové otvory blízko tak, aby šel do plné zdi, podařilo se i tak vyrobit "Macochu". Proto se rozhodl původní otvory zasádrovat. "Tak tato zeď je opravdu nestandardní," kroutil hlavou. Pokusil se proto začít znovu o řádný kus dál, ale tak, aby se podařilo tělem telefonu staré otvory stále ještě zakrýt.
Na druhý pokus se práce podařila, jakmile cítil, že zajel do cihly, ulevilo se mu a pak bylo šroubování hmoždinek už jen otázkou chvilky.
Podívejte se na video, jak pracuje hodinový manžel a podělte se se svými osvědčenými fígly.