Soutěž Miss kompost vznikla před devíti lety na podporu domácího a komunitního kompostování (psali jsme o ní například zde včetně praktických rad, jak kompostovat) a je součástí osvětového projektu Kompostuj.cz.
Kompostéry pro inspiraci |
„Všechny, kteří kompostují, spojuje společná myšlenka předcházení vzniku odpadů. Šetří tak náklady na svoz a zpracování odpadů a zároveň si obohacují půdu o cenné živiny,“ uvedl Tomáš Hodek, manažer projektu a předseda spolku Ekodomov.
Za rok 2013 a 2014 bylo v soutěži Miss kompost právě oceněno osm majitelů kompostů, kteří od Ekodomova získávají dárkový poukaz na 400 korun na nákup v internetovém obchodě ekonákup. Oceněné komposty najdete ve fotogalerii. Ekodomov už shromáždil unikátní galerii 216 mnohdy velmi originálních řešení pro domácí i komunitní kompostování doma, ve školách i dalších organizacích.
Podívejte se, jak si lze snadno a levně vyrobit třeba domácí vermikompostér:
11. září 2014 |
Nově by měly speciální popelnice zajistit obce a města
K 1. lednu 2015 zavedla ministerská vyhláška povinnost vyhazovat rostlinné zbytky ze zahrad a domácností pouze do speciálních popelnic určených na bioodpad. Mělo by to ulevit skládkám směsného odpadu.
Kompostovat může každýMožnost kompostování zdaleka nemají jen majitelé zahrad a rodinných domů. Například vermikompostování můžete za dodržení určitých podmínek klidně provozovat i v bytě. Jeho zásady najdete popsané v článku zde, návod na výrobu kompostéru za pár korun z recyklovaných plastových nádob zde. Zajít můžete i na workshop, kde si takový kompostér sami vyrobíte. |
Dosud totiž ve směsném odpadu končil i rostlinný odpad, jako jsou slupky z ovoce a zeleniny nebo dokonce posekaná tráva, shrabané listí či ořezané větve. Do bioodpadu patří i kávová sedlina nebo čajové lístky. Povinnost zajistit třídění tohoto bioodpadu ukládá nově platná vyhláška obcím.
Podle Petry Roubíčkové z Ministerstva životního prostředí mají obce velkou volnost v tom, jakým způsobem chtějí rostlinný bioodpad třídit, a mají možnost si samy určit, která možnost je pro ně nejlevnější a nejefektivnější tak, aby vyšly vstříc nejen občanům, ale i místním podmínkám. „Těch možností je několik, buď skrze sběrné dvory, sběrné nádoby, svoz do bioplynových stanic, popřípadě pytlový sběr, nebo kompostárna,“ uvedla pro Rozhlas.
Díky třídění a kompostování ovšem vznikne kompost, který je také potřeba „někam uklidit“. Nejjednodušší řešení je vrátit ho zpět do půdy jako přírodní hnojivo, s čímž výhledově počítá i resort zemědělství. Záleží mimo jiné na tom, jaký bude ze strany zemědělců o získaný kompost zájem.