Pečlivě myjte zeleninu, vynechte syrové maso. Ať nesníte toxoplazmu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pečlivě myjte zeleninu, vynechte syrové maso. Ať nesníte toxoplazmu

Cysty toxoplazmy, která dokáže ovlivňovat chování člověka, mohou ulpívat na špatně omyté zelenině i ovoci, dostanou se i do vepřového, hovězího či kuřecího masa. Podle vědců už má v sobě tohoto parazita dokonce třetina z nás.
Cysty toxoplazmy přežívají v půdě hodně dlouho, proto je nutné syrovou zeleninu

Cysty toxoplazmy přežívají v půdě hodně dlouho, proto je nutné syrovou zeleninu pečlivě omývat. | foto: Profimedia.cz

Když se řekne toxoplazmóza, téměř každému se vybaví, že jde o nemoc, co můžeme chytit od koček, a že těhotné přitom mohou i potratit. To je obvyklé povědomí vedoucí k tomu, že těhotné mladé ženy se okamžitě zbavují kočičího mazlíčka, který s nimi sdílel domácnost často i několik let. Což je zbytečné, v takovém případě jim nic nehrozí.

"Přímo od kočky se nenakazíte, od dospělé už vůbec ne," vysvětluje profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty UK, který se výzkumu parazita Toxopasma gondii věnuje už dvacet let a sám má doma jak dvě kočky, tak děti. Bez koček by bylo podle profesora Flegra na světě smutno, sám je považuje za nejlepší přátele člověka.

Říká, že stačí nebýt čuně a od vašich kočičích miláčků vám nic nehrozí. Dobře ví, že parazit se sice pohlavně rozmnožuje výhradně v trávicím ústrojí kočky, ale kočky samotné nepředstavují pro člověka významnější zdroj nákazy.

Pokud kočka nechodí ven a nežere syrové maso, toxoplazmóza jí nehrozí: nikdy se nemůže nakazit, protože s možnými zdroji infekce nepřijde do kontaktu. "Pokud chodí ven a občas slupne nějakou tu myš, i tak produkuje cysty parazita obvykle jen jednou za život, a to pouze přechodně," uklidňuje Flegr.

Zdroje infekce

- Cysty Toxoplasma gondii, kterými se člověk může nakazit, vylučuje kočka s trusem jen jednou či dvakrát za život v průběhu zhruba 10 dní, a to jenom jako kotě. Aby byly cysty infekční, musí být nějakou dobu na vzduchu. Nakazit se tedy můžete, jen když kočičí záchod neuklízíte. Když ho pravidelně čistíte, nenakazíte se.  
- Infekční cysty vydrží v půdě i několik let, proto se lze nakazit ze špatně omyté zeleniny, případně ovoce, ze záhonku.
- Děti se mohou nakazit, když "ochutnávají bábovičky" na pískovišti nebo hlínu, což je pro děti celkem běžná činnost.
- Toxoplazma může být obsažena i v syrovém mase (v kuřecím, hovězím i vepřovém, nejvíce v játrech), pozor tedy například na ochutnávání syrových masových směsí a při práci se syrovým masem v kuchyni. (Rady pro bezpečnou manipulaci ZDE.)

Donedávna si i vědci a lékaři mysleli, že nákaza toxoplazmou znamená akutní nebezpečí jen pro těhotné. To stále platí: pokud žena toxoplazmu nemá a nakazí se až po otěhotnění, hrozí poškození plodu, případně potrat. Pokud se ale nakazila už před otěhotněním, dítěti nic nehrozí, na plod se parazit nepřenese. 

Má váš život ve svých rukou toxoplazma?

Jinak podle profesora Flegra platí, že toxoplazma může dost podstatně ovlivnit život kohokoliv. Akutně se nákaza většinou projeví jako chřipka nebo jiné běžné virové či bakteriální onemocnění a rychle odezní.

Jenže kdo se jednou nakazí, má v sobě toxoplazmu už napořád, lék neexistuje. A poslední výzkumy ukázaly, že toxoplazma si umí svého hostitele pěkně "vychovat".

Toxoplazma nerozlišuje, jestli se dostala do těla hlodavce, hospodářského zvířete nebo člověka. Propracuje se až do mozku a dělá všechno proto, aby si "svoji myš" naprogramovala jako co nejsnáze ulovitelnou: zpomalí její reakce, ale přitom zrychlí její pohyb, aby byla pro kočku atraktivnější kořistí.

Dokonce zařídí, aby myš přitahoval pach kočičí moči a ruší tak její vrozený strach z predátora. Chce se totiž za každou cenu dostat do těla kočky, kde jedině se může pohlavně rozmnožit.

A už na začátku devadesátých let přišel profesor Flegr během svých výzkumů (na studentech fakulty i na sobě) s přelomovým zjištěním, že úplně stejně si toxoplazma umí naprogramovat i nakaženého člověka. Například zpomalí jeho reakce natolik, že zvýší pravděpodobnost zavinění dopravní nehody. "Nejhorší je riziko nehody tak do dvou let po nákaze, pak se to postupně zlepší."

Parazitolog Jaroslav Flegr

Navíc profesor Flegr zjistil, že toxoplazmu má odhadem každý třetí člověk u nás, ve Francii dokonce každý druhý: "Důvodem pravděpodobně budou jiné stravovací návyky, Francouzi konzumují víc syrové zeleniny, například v podobě salátů. Jak dlouho vydrží cysty v půdě infekční, v tom hraje roli i podnebí."

Ohroženější jsou přitom více lidé s faktorem Rh negativním, protože u nich následky nákazy nastupují rychleji. "Člověk s pozitivním Rh faktorem má větší šanci si na svoje zpomalené reakce zvyknout a naučit se s nimi žít," říká profesor, který se toxoplazmou nakazil zřejmě ze syrového masa někdy na konci 80. let. 

Ví o sobě, že má reakce o něco pomalejší, ale zase se zbytečně neleká a nepanikaří. Například pro řidiče však může mít nákaza fatální následky: odhaduje se, že toxoplazma může za miliony mrtvých při dopravních nehodách či pracovních úrazech.   

Výzkumy pokračují, ještě se pravděpodobně budeme divit

Na výzkumech toxoplazmy se stále pokračuje, přesto závěry profesora z Prahy v posledních měsících a týdnech doslova hýbou Amerikou i Evropou. Řadě vědců vadí, že výsledky jeho výzkumů vlastně zpochybňují svobodnou lidskou vůli. Přitom profesorův poctivě vedený výzkum respektují, dokonce jeho výsledky začaly svými důkazy doplňovat další nezávislé studie na vědeckých pracovištích ve světě.   

Pokud vás zajímá, jak člověk změní po nákaze toxoplazmou své chování (muži o sebe například přestávají pečovat a ženy se naopak více fintí) či informace o  možné souvislosti nákazy s řadou duševních chorob, najdete odpověď v poslední knize profesora Flegra Pozor, Toxo! (2011). 
U nás psal o výzkumech profesora Flegra opakovaně časopis Týden. A renomovaný americký měsíčník
The Atlantic v posledním vydání své čtenáře ujišťuje, že „Jaroslav Flegr není blázen".  

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025