Třicet nejčastějších otázek a odpovědí o topení v krbu a kamnech - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Třicet nejčastějších otázek a odpovědí o topení v krbu a kamnech

Druh, kvalita a stupeň vysušení dřeva na otop. Na tom při topení záleží nejvíc. A protože není právě levné, zajímají se lidé, čím vším je možné topit.
Romantika krbových kamen

Romantika krbových kamen | foto: www.uss.cz

Ne každý má s topením v krbu osobní zkušenosti. Přesto ho najdete v mnoha nových rodinných domcích. Po nastěhování do novostavby pak mnozí začátečníci tápou.

1. Jaký druh dřeva je pro krb a kamna nejlepší? Tvrdé, jako třeba dub, nebo měkké, jako například borovice?

Jak už to bývá, pravda je někde uprostřed. Nejvýhodnější je používat směs obou druhů. Měkčí dřevo, které hoří rychleji, se postará o kvalitnější rozhoření toho tvrdšího. Pokud se přiloží ještě kůrová briketa, je o dlouhotrvající teplo skvěle postaráno.

2. Je dobré kupovat kulatinu, tedy dlouhé dřevo?

Zpravidla se pod tímto názvem prodávají metrové kulány, které bývají k dostání za velmi výhodnou cenu. Při koupi je třeba se informovat, zda jsou to čerstvé kusy, které se musí ještě na jeden až dva roky uskladnit, nebo už dostatečně proschlé dřevo připravené k topení. V obou případech si kupující musí dřevo sám přiříznout, případně naštípat.

Kdo není líný a připraví si dřevo sám, může výrazně ušetřit.

3. Jsou pohodlnější polena a palivové dříví?

Tímto pojmem se označuje zboží předem upravené na stejně dlouhé kusy. Zpravidla mají univerzální délku 25 nebo 33 cm, takže jsou použitelné prakticky v každém krbu. Představují proto velmi pohodlnou alternativu.

4. Jsou polena vždy připravena k topení?

Nemusí to být pravidlem. Při nákupu je třeba rozlišovat mezi čerstvým dřevem a dřevem suchým, s obsahem vlhkosti pod 20 procent.

5. Vyplatí se dřevo ze sušicí komory?

Člověk si tak rozhodně ušetří čas na sušení, dokud dřevo nedosáhne optimální vlhkosti pod 15 %. Takto sušené dříví má ale samozřejmě svou cenu.

6. Kupují se třísky na podpal zvlášť?

Je to možné, ale člověk si připlatí za štípání. Výhodnější je nadělat si třísky svépomocí z polena odpovídající délky. Jednotlivé kousky by přitom neměly přesáhnout průměr 0,5 až 2,5 cm.

7. Proč se na podpal používá raději smrkové nebo jedlové dřevo?

Jedle a smrk rychle hoří, proto jsou na podpal ideální. Za tuto schopnost vděčí v neposlední řadě také vyššímu obsahu pryskyřice.

8. Dá se na podpal použít i nasbírané klestí?

Jistěže dá, ale plamenům trvá trochu déle, než proniknou do hladkého povrchu kulatých větviček. Lepší je větve pokud možno naštípat, aby se jim oheň rychleji dostal na kobylku. Nejlepším řešením zůstávají třísky ze smrkového nebo jedlového dřeva.

Dřevo skládejte tak, aby mohlo větrat.

Užitečný pomocník na štípání velkých špalků

9. Ohledně bezpečnosti: na co je třeba dát pozor, pokud mají být kamna blízko koberce?

Kamna i krb musí vždy stát na nehořlavém podkladu. Může to být skleněná nebo kovová deska, případně dlažba. Tato krytina by měla přesahovat půdorys krbu minimálně o 55 cm do stran. Vepředu, kam mohou odletovat jiskry, to musí být dokonce 110 cm.

10. Otevřený oheň je na pohled krásný. Na co je ale potřeba dát pozor?

Dřevo jako jedle, smrk a borovice má kvůli obsahu pryskyřice tendenci drobně prskat. Díky tomu hlasitě praská a může od něj i sem tam odletět nějaká ta jiskra. Tyto druhy dřeva je proto lepší používat jen ve směsi s dřevinami s menším obsahem pryskyřice. Není-li to možné, doporučujeme před ohniště postavit ochrannou mříž a dbát na to, aby krytina kolem krbu byla dokonale nehořlavá.

Majitel krbu by měl být vybavený kvalitní sekerou.

Ideální rozměry špalku

11. Musí se dodržovat ještě jiné zvláštní odstupy od krbu?

Sálajícím teplem se mohou vznítit nechráněné stavební díly nebo nábytek. Aby se tomu předešlo, je třeba dodržet odstup hořlavých materiálů, jako jsou závěsy, záclony nebo nábytkové vybavení, nejméně 80 cm. Zde platí raději dál než blíž.

12. Smí se na kamnech sušit prádlo?

Je to sice lákavé, ale rozhodně to nedoporučujeme. Hořlavé textilie se na kamnech snadno zapomenou, takže se mohou rázem ocitnout v plamenech.

13. A když už přece jen dojde k požáru?

Požár krbu a jeho okolí se nikdy nesmí hasit vodou. Vždy je třeba použít práškový hasicí přístroj a případně přivolat hasiče. Po uhašení nezapomeňte nechat krb zkontrolovat kominíkem.

14. Čím vším se smí v krbu topit?

Podle zákona o ochraně ovzduší se smí v domácích ohništích spalovat jen paliva s nízkou kouřivostí a suché dřevo v přírodním stavu. V žádném případě se nesmí spalovat lakované nebo chemicky ošetřené dřevo (například tlakově impregnované).

15. Může do kamen laťovka?

Ne, stejně jako dřevotříska obsahuje pojivo a klih, a proto do krbu nepatří.

16. Papír, lepenka a karton?

Ani tyto materiály do krbu nepatří. Spalování odpadu, kartonu, plastů nebo papíru v krbu nejen škodí životnímu prostředí, ale také zvyšuje riziko nebezpečného požáru.

17. Jak likvidovat popel?

I když už oheň dávno vyhasl, popel ještě dlouho žhne a smí se proto skladovat jen v nehořlavých nádobách. Do popelnice se smí vysypat, teprve až úplně vychladne.

18. Jak očistit dvířka začouzená od sazí?

Osvědčeným domácím prostředkem je kus vlhkého novinového papíru, který se ještě pokryje vychladlým popelem. Jednoduchý, ale účinný. Existují ale i speciální přípravky (viz předchozí článek).

19. Kde je nejlepší skladovat dříví v interiéru?

Jak už jsme zmiňovali, z hlediska bezpečnosti všechny hořlavé předměty musí mít odstup od krbu nejméně 80 cm. Platí to samozřejmě i pro skladování palivového dříví. Výjimka je možná, pokud je mezi dřevem a krbem nehořlavá stěna.

20. Může dřevo skladováním v interiéru přeschnout?

Přeschnout je možná nesprávné slovo, může ale silně proschnout. U důkladně odleželého dřeva z venkovního dřevníku to může být už po týdnu. To znamená, že dřevo pak shoří mnohem rychleji, než by si člověk přál.

21. Jak lze zabránit nežádoucímu proschnutí krbového dřeva?

Nejjednodušší je nenosit domů více dřeva, než kolik se spotřebuje během následujících tří dnů (samozřejmě za předpokladu, že bylo předtím venku řádně skladováno).

22. Jak se pozná, že už je dřevo správně proschlé?

Digitální vlhkoměr. Nejlevnější koupíte už od pěti stovek.

S citem nebo zkušeností to má jen málo společného. Nedá se ani říct, že rok skladování je málo a dva roky moc. Jediným spolehlivým ukazatelem je elektronický vlhkoměr.

23. Může se palivové dříví sušit ve sklepě?

Uskladnit čerstvě naštípané mokré dřevo ve sklepě znamená odsoudit je k téměř jistému zplesnivění nebo dokonce zpráchnivění. Ve sklepě lze uskladnit jen dřevo s minimální zbytkovou vlhkostí.

24. Jak nejlépe skladovat dříví venku?

Pro optimální venkovní uskladnění je nejlepší si pořídit nebo vybudovat dřevník. Pokud se umístí k jižně orientované straně domu, lze hovořit o ideálních podmínkách.

25. V jaké formě by se dřevo mělo skladovat?

V každém případě ve formě polen, tedy naštípané. Kulatina je méně výhodná, protože zpomaluje proces schnutí a v krbu chytá hůř než naštípané kusy s roztřepenými okraji.

26. Jak dřevo správně ukládat do dřevníku?

Alfou a omegou správného uložení je důkladné provětrávání. Mezi vrstvou dřeva v dřevníku a stěnou domu by měl být odstup zhruba 5 až 10 cm. Vzduch tak může cirkulovat i ze zadní strany. Jednotlivá polena by se také neměla klást na sebe příliš natěsno. Proto je dobré nechávat mezi nimi mezery, aby tudy mohlo protahovat.

27. Musí se uskladněné dříví chránit před deštěm?

Střecha, která ochrání před deštěm a zároveň nebrání cirkulaci, je jistě dobrá. Nikdy se ale dřevo nesmí zakrývat plastovou plachtou. Brání cirkulaci vzduchu a podněcuje vznik plísní a hniloby.

28. Co znamená, když prodejce prodává takzvaný pevný metr dřeva?

Pevný metr v podstatě znamená krychli srovnaného dřeva bez vzduchových mezer o rozměru 1×1×1 m.

29. Co potom znamená prostorový metr?

To je v obchodě s palivovým dřívím asi nejpoužívanější jednotka. Je to opět metrová krychle, ale tentokrát naplněnou naskládanými kulány a poleny, mezi nimiž jsou vzduchové mezery. Jeden pevný metr se rovná zhruba 1,6 prostorového metru.

30. A sypaný metr?

V tomto případě se hotová polena nasypou do nádoby o objemu jednoho krychlového metru a takto se odměří. Sypaný metr rovná se 0,7 prostorového metru a zhruba 0,4 pevného metru.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025