Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Děsiví velemloci z Čapkova románu od soboty naživo v pražské Troji

  16:16
Velemloci čínští, tedy největší obojživelníci světa označovaní jako živé fosilie, jsou kriticky ohrožení zhruba jako panda velká a jejich posledním útočištěm je několik málo míst v čínských horách. Od soboty budou k vidění ve Velemlokáriu pražské zoo, které přišlo na 23,6 milionu korun.

Vybudování nového, světově unikátního pavilonu pro velemloky bylo ambicí současného ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka už v okamžiku jeho nástupu do funkce v lednu 2010. Setkával se ovšem zpočátku spíše s rozpaky, a to i ze strany zkušeného kurátora plazů a obojživelníků Petra Velenského. Už proto, že žádný srovnatelný pavilon nikde ve světě neexistuje a jde sice o unikátní, ale noční a nepříliš vábně vyhlížející tvory (více o velemlocích a přípravách projektu zde).

Fotogalerie

Přesto byl před dvěma lety položen základní kámen Velemlokária. Od té doby rostlo ve spodní části pražské zoo, v těsném sousedství pavilonů velkých želv, goril a šelem. Veřejnosti se otevře v sobotu 31. května v 11 hodin, více k slavnostnímu programu najdete zde. Kromě možnosti sáhnout si přímo do nádrží s velemloky si návštěvníci vyslechnou od Jiřího Lábuse úryvek Čapkovy Války s Mloky - pro kterou byli velemloci čínští předlohou.

Velmi mladé a malé i mnohem starší a mnohem větší exempláře velemloků čínských obývají Velemlokárium již několik týdnů. K radosti kurátora Petra Velenského se všichni dobře adaptovali a změna prostředí je nijak nerozhodila. Novinářům na úterní tiskové konferenci představil tyto záhadné tvory a jejich jednotlivé zástupce s nakažlivým nadšením. I proto, že je reálná naděje, že se je zhruba v horizontu pěti let podaří v pražské zoo i rozmnožit, podobně jako to Velenského tým dokázal mimo jiné s varany komodskými (více zde).

Pavilon by měl být připraven na povodeň i odchov mláďat

Podmínky pro to mají. Na zoologické koncepci spolupracovali Miroslav Bobek s Petrem Velenským v podstatě v průběhu uplynulých tří let. Už proto, že velemloci jsou velice choulostivá zvířata, citlivá na sluneční světlo a náročná na čistotu vody a vysoký obsah kyslíku ve vodě.

Fakta o pavilonu

Nízkoenergetický pavilon zabudovaný částečně v podzemí má díky vrtu vlastní zdroj čisté vody, kterou čerpadla ženou přes složité filtrační systémy a chladí na 17 °C. V létě by mělo být v pavilonu příjemně chladno, v zimě bude vytápěn tepelným čerpadlem na 15 °C. Veškeré světelné zdroje mají podobu LED čipů. Provozní náklady sice prověří až běžný provoz, ale v zoo věří, že budou minimální. Stav zaměstnanců zoo Velemlokárium navýšilo pouze o jednoho.

Velemloci žijí jako samotáři, proto mají ve svém pavilonu k dispozici pět samostatných, ale vzájemně propojených bazénků, aby se dospělá zvířata mohla navzájem navštěvovat a zase opouštět. "Až budou mladí samci dospělí, začneme si hrát například s teplotou vody, abych jim nasimuloval ty nejlepší podmínky pro jejich rozmnožení a odchov mláďat," těší se Velenský. 

Architekt David Wittassek z ateliéru Qarta Architektura s.r.o. a jeho spolupracovníci museli vnímat veškeré připomínky kurátora v průběhu přípravy projektu i vlastní stavby. "Byla to pro nás práce naprosto výjimečná a specifická. Například jsme museli vyřešit, jak velemloky návštěvníkům přiblížit z čelního, horního i spodního pohledu," popsal architekt. Vyřešit museli i fakt, že pavilon leží v části reálně ohrožené záplavami, což si nanečisto vyzkoušeli už během výstavby loni v červnu (více zde).  

Velemloci rostou pomalu, ale dožívají se až šedesáti let

"Vybudovat Velemlokárium znamenalo vyřešit zdánlivě nekonečnou řadu problémů a současně jsme stáli před úkolem zajistit samotné velemloky. To nebylo vůbec jednoduché, protože Čína, kde žijí a kde jsou také chováni na farmách, se k jejich exportu staví podobně neochotně jako kdysi dávno k možnosti vývozu bourců morušových," přiblížil dlouhou cestu k zabydlení Velemlokária unikátními tvory Miroslav Bobek.

Před šestnácti měsíci se podařilo získat třicet mláďat velemloka čínského, která byla stará tři až čtyři roky a měřila od necelých dvaceti do třiceti centimetrů. Představovala sice v tu chvíli velkou naději do budoucna, ale představě největších obojživelníků planety příliš neodpovídala a nezbylo, než se začít rozhlížet po dospělých jedincích.

Velemloky představuje pražská zoo ve dvou světelných režimech „den“ a „noc“....
V poledne se přejde na noční režim. V modrém „nočním“ světle velemloci trochu...
Po návštěvní době se v pavilonu zapne „fyto“ režim, který je přízračný fialovou...
Zázemí pavilonu s technologiemi

Velemloky představí pražská zoo ve dvou světelných režimech: „den“ a „noc“. Vždy od devíti hodin ráno bude ve Velemlokáriu denní světelný režim, v poledne se přejde na noční režim. V modrém „nočním“ světle velemloci trochu ožijí. Po návštěvní době se v pavilonu zapne „fyto“ režim, který je přízračný fialovou barvou. Reflektory ze svítivých diod umožňují život rostlin. Na posledním snímku zázemí pavilonu s technologiemi.

O to pyšněji dnes v zoo představili zřejmě hlavní hvězdu Velemlokária, samce jménem Karlo, který se narodil koncem 70. let, měří 155 centimetrů a váží přes 26 kilogramů. Domov má v městském muzeu v německém Karlsruhe, odkud si ho Zoo Praha vypůjčila, než tam pro něj vybudují nové chovné zařízení.

Další dva dospělé velemloky čínské se pražské zoo podařilo získat natrvalo. Oba se narodili v roce 1995, žili naposled v Berlíně a ve Schmidingu a měří sto třicet čtyři a sto pět centimetrů. Jde o samce Nataliho a samici Šmícu.

Mezitím ovšem velmi povyrostla i některá z dovezených mláďat. "Dvě z nich jsou podle rychlejšího růstu a velikosti hlavy pravděpodobně samci, takže věřím, že by co do velikosti mohli předstihnout i Karla. Jeden už měří třiašedesát a druhý šedesát centimetrů," prozradil s neskrývanou radostí v hlase Petr Velenský. 

"Na počest Karla Čapka a jeho Války s Mloky jsme je pojmenovali Andy Jablonský a Boleslav Jablonský," představil je Miroslav Bobek. V tomto duchu také budou postupně pojmenováváni i další ze zatím malých velemloků Zoo Praha.  

Autor:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025