Zachráněná klisna se vrátila na pastvinu. Teď může jít o život hříběti - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zachráněná klisna se vrátila na pastvinu. Teď může jít o život hříběti

  16:39aktualizováno  10. listopadu 0:49
Divoká klisna, kterou v sobotu našla etoložka na pastvinách u Milovic v kritickém stavu kvůli těžké kolice, je po dvou dnech intenzivní léčby na specializované klinice konečně ve stabilizovaném stavu. V pondělí v podvečer se vrátila i s hříbětem na pastvinu v Milovicích. Všichni doufají, že hřebec neohrozí život hříběte.
Klisna se po dvou dnech intenzivní veterinární péče vrací i s hříbětem na pastviny u Milovic. Teď budou potřebovat hlavně klid, proto odborníci prosí veřejnost, aby návštěvu u koní lidé odložili na později.

Klisna se po dvou dnech intenzivní veterinární péče vrací i s hříbětem na pastviny u Milovic. Teď budou potřebovat hlavně klid, proto odborníci prosí veřejnost, aby návštěvu u koní lidé odložili na později. | foto: Michal Köpping

Divocí koně, kteří přijeli do Milovic letos v lednu, si v novém prostředí velmi dobře zvykli a brzy se ukázalo, že i krajině jejich pobyt vyhovuje. Kvůli neukázněným návštěvníkům, kteří koně krmili pečivem, však o víkendu bojovala o život klisna, která před dvěma týdny přivedla na pastvinách na svět hříbě (více čtěte zde).

„Chtěl bych poděkovat všem lékařům, kteří se o klisnu po celou dobu intenzivně starali a zachránili tím život nejen jí, ale i hříběti, které je na ní zcela odkázané,“ ocenil pomoc veterinářů Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Neznamená to přitom, že je úplně vyhráno. „Podle lékařů existuje riziko, že se potíže u klisny mohou po prodělaných problémech opakovat. Proto musíme její zdravotní stav v terénu sledovat,“ dodal Dostál.

Divocí koně u Milovic

Veterinární lékaři se snažili pobyt obou koní na klinice maximálně zkrátit, protože především pro hříbě je z mnoha důvodů rizikový. V zařízení, kde se léčí zvířata s řadou chorob, mu hrozí nejrůznější infekce způsobené rezistentními bakteriemi odolávajícími dezinfekci. Při pobytu ve vyhřívaném interiéru by se navíc mohla snížit jeho odolnost po návratu do přírody a hůře by snášelo běžné výkyvy počasí.

Také pro jeho matku, klisnu Sgurr, je v současné době rizikovějším faktorem stres z odloučení od stáda, než doznívající následky zdravotních potíží. Zvíře, které se narodilo ve volné přírodě na skotských horách, nikdy nebylo oddělené od ostatních zvířat, ani nepobývalo pod střechou a v uzavřeném prostoru.

První kontakt se stádem - po pondělním návratu Sgurr s malou klisničkou na pastviny - naštěstí proběhl v klidu. A to přesto, že se ostatní klisny mohly pokusit využít oslabení Sgurr a snažit se ji přeskočit v hierarchii stáda. Rovněž hřebec nemusel hříbě po několika dnech přijmout zpět. „Zatím to vypadá, že návrat klisny s hříbětem zpět ke stádu nebude doprovázen zvýšenou agresivitou,“ uvedla Martina Komárková z Karlovy univerzity a Výzkumného ústavu živočišné výroby, která v Milovicích koordinuje etologický výzkum koní.

Hříběti mohou hrozit až fatální útoky ze strany hřebce

Návrat klisny s hříbětem do stáda divokých koní může být komplikovaný. „Koně mají výbornou paměť a jsou schopni se navzájem individuálně rozpoznávat. Dva dny odloučení by tedy neměly vyvolat dramatické změny v jejich hierarchii a chování vůči Sgurr a hříběti,“ vysvětluje Komárková.

„Hřebec Firestarter je nejrizikovějším faktorem, neboť by ho opětovná přítomnost nevlastního potomka mohla vyprovokovat k infanticidě, tedy usmrcení hříběte. Doposud však nevykazoval prakticky žádné agresivní interakce směrované vůči klisnám, včetně té nově narozené. Je tedy velice pravděpodobné, že oba navrátilce bude tolerovat,“ dodává Martina Komárková.

Léčba a péče o koně byla nesmírně nákladná. Veřejnost může pomoci uhradit tyto náklady zasláním finančního daru na transparentní účet číslo 2100540679/2010 nebo zasláním dárcovské zprávy DMS KRAJINA na číslo 87 777.

Vážné zdravotní problémy koní, které s největší pravděpodobností způsobily přikrmování pečivem ze strany neukázněných návštěvníků, vyvolaly vlnu solidarity u veřejnosti. Lidé se o jejich stav zajímali na sociálních sítích, psali e-maily a stovky jich také telefonovaly. „Chtěl bych všem moc poděkovat za podporu, bylo to pro nás nesmírně důležité a pomáhalo nám to zvládnout situaci, která ani pro nás nebyla jednoduchá,“ poděkoval Dostál veřejnosti.

„Velkou pomocí pro klisnu i hříbě teď bude, pokud budou mít potřebný klid. Proto bychom chtěli požádat veřejnost, aby jim nechala prvních několik dní na zotavení a začlenění do stáda a případnou návštěvu lidé odložili na později,“ vzkázal Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Pro větší bezpečnost divokých koní bude nyní důležité, aby se co nejdříve podařilo rozšířit pastvinu o plánovaných dalších padesát hektarů. Na větší ploše budou zvířata v menším kontaktu s neukázněnými návštěvníky.

Podívejte se, jak byly divoké klisny v březnu vypuštěny z aklimatizační ohrady:

21. března 2015

Nedaleko Milovic se prohánějí divocí koně | (1:01) | video: iDNES.cz

Utrpení klisny i hříběte bylo zbytečné, cizí zvířata se nekrmí!

Příčinou vážných zdravotních potíží, které klisnu málem stály život, bylo s největší pravděpodobností přikrmování pečivem od nedisciplinovaných návštěvníků (více zde). „Na tomto případu je vidět, jak složité je vrátit věci do původního stavu, pokud člověk nějakým nevhodným zásahem naruší přirozené procesy fungující v přírodě,“ upozornil Dalibor Dostál, že ohrožení života klisny ještě může přinést další, zatím netušené komplikace.

„Přitom by měla platit jednoduchá zásada slušného chování, že cizí zvířata se nekrmí. Nikdy a ničím, ani jablkem, ani zeleninou, ani trávou, ani půlkou rohlíku, které dítěti vypadne z kočárku. Opravdu ničím,“ apeluje na rozumné chování návštěvníků Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. „Je to jako krmit bez vědomí rodičů cizí děti,“ dodává.

Podle něj je porušování zákazu krmení zvířat fenoménem zejména ve střední Evropě, a v České republice zvlášť. „Kolem pastviny divokých koní v Milovicích pravidelně sbíráme obaly od různých cukrovinek, obložených baget s majonézou, sušenek, i umaštěné obaly od svačin. S hrůzou myslíme na to, kolik z těchto život ohrožujících ́laskomin ́ může skončit koním v žaludku.“

Se stejným problémem se potýkají tradičně i tuzemské zoologické zahrady. „Přitom jde o činnost ohrožující samotné návštěvníky. Koho někdy kousl nebo kopl kůň, nezapomene na to do smrti. Mnohdy si i odnese památku na celý život. Ani roztomile působící kůň není houpací koník a dokáže člověka či neukázněného psa zabít jediným kopnutím,“ varuje Jirků. Koně mají velmi masivní chrup a silné čelisti, jediným kousnutím mohou zmrzačit.

Zvířata přikrmovaná návštěvníky navíc ztrácejí z lidí respekt a mohou pak být nebezpečná. Odborníci z Británie, odkud tito koně přišli, nad chováním návštěvníků - kteří v Milovicích koně krmí - jen nechápavě vrtí hlavou. „Podobné neukázněné chování neznají ani v Holandsku, Švédsku či Polsku. Proto tam - na rozdíl od nás - mohou mít návštěvníci mnohdy volný vstup i přímo na pastviny,“ porovnává Jirků.

Autor:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025