Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Živý plot z jehličnanů: túje nejsou jediné, nebojte se smrku ani jedle

Pokud chcete mít neprůhledný plot po celý rok, jehličnany jsou ideálním řešením a hodí se všude. Podle dendrologa navíc vytvářejí i chráněnou zástěnu na zahradě pro choulostivější druhy a tmavé pozadí působí esteticky pro předsazené kvetoucí keře. Přitom potřebují jen trochu pravidelné péče.
Pravidelně stříhaná stěna ze smrků ztepilých. Vybudujete ji zhruba za šest let,...

Pravidelně stříhaná stěna ze smrků ztepilých. Vybudujete ji zhruba za šest let, nutný je pravidelný střih v srpnu a kónický tvar, aby stromky ve spodní části nevylysaly. | foto: Tomáš Vencálek

Efektu plotu dosáhnete třeba u obyčejného smrku ztepilého, který se do české krajiny skvěle hodí, už po šesti letech pravidelného srpnového řezu. Podobné je to s jedlovcem, tisem nebo jedlí. Přestože nejčastěji používané túje někdy vyvolávají pocit, že neexistuje jiný jehličnan vhodný na živý plot.

I túje ale chtějí své, aby vypadaly pěkně, neprosychaly a byly odolné vůči škůdcům (o možných příčinách, když se tújím nedaří, čtěte zde).

„K tújím bývá velká averze, ale pokud se použijí rozumně a v malé míře, tak například ke kultivaru Smaragd nic nemám. Rychle roste a snadno se udržuje. Ale opravdu omezeně na pár metrech,“ přimlouvá se i Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma z Botanické zahrady hl. m. Prahy, za rozumnou míru využití tújí.

Není ovšem nad citlivou kombinaci s dalšími dřevinami. „Nebojte se kombinovat pár metrů jehličnanů a pár metrů listnáčů, třeba habr nebo buk, aby vaše zahrada nevypadala jako tenisový kurt,“ radí odborník.

Smrky, jedle, tisy. Všechno jde, jen na smrk pichlavý zapomeňte

„Ve vyšších polohách bych se přikláněl ke stylově pěknému smrku ztepilému (Picea abies). Pokud ho jako běžný jehličnatý plot pravidelně v srpnu tvarujete, zhruba po šesti letech už se dostaví efekt plotu,“ vybírá Tomáš Vencálek jehličnany vhodné na živý plot. Ani jedle kavkazská (Abies normaniana) podle jeho zkušeností vůbec nevypadá špatně.

Na smrk pichlavý zapomeňte

Smrk pichlavý (Picea pungens) také býval pěkný v živých plotech, ovšem jen do doby, než se v ČR objevily choroby, které ho ohrožují (více v článku zde). „Teď ho rozhodně nesázejte,“ radí Tomáš Vencálek z Botanické zahrady hl. m. Prahy.

V nižších polohách lze podle něj vybírat téměř z čehokoliv: „Vyzdvihl bych jedlovec kanadský (Tsuga canadensis), nebo tis (Taxus baccata), který vypadá moc pěkně a dobře regeneruje. “Tedy pokud doma nemáte malé děti a pozor i na domácí zvířata, protože tis je jedovatý (více o jedovatých dřevinách v zahradách a parcích čtěte zde).

„Pokud vybíráte podle stanoviště, tak do stínu je právě tis asi nejvhodnější; i když zvládne i jižní stanoviště, dokonce i úpal, pokud má pravidelnou zálivku. Do lehkého přístinu, ale i na plné slunce pak volte klidně jedlovec (Tsuga), smrk ztepilý, případně i túje, pokud na nich trváte,“ radí dendrolog.

A co zkusit plot z habrů?

Působivé jsou habrové ploty, které se dají krásně tvarovat, pěkně obrůstají a na zimu na nich zůstane suché listí. Toho se keře zbaví až s pučením nových svěže zelených lístků na jaře. A při správné údržbě vydrží takový plot krásný řadu let, jako zde.

Miroslav Krča s láskou buduje zahrádku u rodinného domu ve Žďáru nad Sázavou.
Vchod do užitkové části zahrady a na louku je vybudovaný v živém habrovém plotu.

Habrový plot lemující zahradu našeho čtenáře ze Žďáru je krásný i po pětadvaceti letech.

Ze stromových druhů může být kromě habru další alternativou za jehličnany babyka, ve vyšších polohách případně i buk.

Použít lze i jiné smrky, pokud vám nevadí, že efektu plotu docílíte až za delší dobu. Například Picea orientalis nebo Picea omorika (ten ale není kompaktní). Jen smrk pichlavý ne.

Kombinací mezi jednotlivými jehličnany se raději vyvarujte. „Lepší jsou jednodruhové plochy než střídavé,“ konstatuje dendrolog. Už kvůli údržbě.

A pokud vám v zahradnictví na živý plot nabídnou cypřišovec Leylandův, dobře si jeho volbu rozmyslete. Roste sice velice rychle, ovšem právě proto - i pro svůj mohutný vzrůst - vyžaduje tvarování několikrát do roka. V zahradě i sousedských vztazích umí nadělat víc škody než užitku (více v nedávném článku zde).

Jak plot z jehličnanů sázet. Pravidelná údržba je nutností!

Základním pravidlem je sázet živý plot tak, aby byl ze stran a později z vršku dobře tvarovatelný. A velice důležitá je pravidelná údržba.

Vzdálenost sazenic od sebe je závislá na vybraném druhu, respektive mohutnosti růstu dřeviny. „Obecně lze k jehličnanům říci, že drobnější a pomalu rostoucí 50 cm od sebe, mohutnější a rychle rostoucí pak 70 cm od sebe,“ radí dendrolog z trojské botanické zahrady.

Jehličnany řežte v srpnu!

Srpnový řez je ideální. Důležité je brát ohled na to, zda jde o osluněnou či zastíněnou stranu, která regeneruje hůře. A nezapomeňte, že u živé stěny je nutné dodržovat kónický tvar!

Pravidelně stříhaný zerav (Thuja occidentalis).
Takhle má vypadat živý plot ze zeravu. Nutná je ovšem pravidelná údržba...

V srpnu pravidelně stříhaný zerav (Thuja occidentalis).

Na jaře je na výsadbu ideální duben. Stromky vždy vysazujte s balem a dopřejte jim vydatnou zálivku. Přijdou-li poté suché teplé dny, zalévejte je podle potřeby, ať mají šanci pěkně zakořenit.

Přilepšit lze jehličnanům přihnojováním hořkou solí. Ideálně rovnou při výsadbě, což stromkům pomůže se zmátořit. A poté pravidelně na podzim.

Pokud plot chcete udržovat jako živou stěnu, tedy ve výšce okolo dvou metrů a více, je třeba na profilu dodržet konický tvar. „Jinak ve spodní části kvůli nedostatku oslunění vylysá,“ vysvětluje odborník praktický důvod.

„Pokud to ničemu nevadí, lze nechat prorůst pár centimetrů jehličnatých dřevin plotem a řezat je z venkovní strany. Pokud v tom brání hranice pozemku nebo oplocení, raději si nechte uličku pro pravidelnou údržbu na svém pozemku,“ pokračuje Tomáš Vencálek s tím, že je vhodné domluvit se případně dopředu se sousedy, můžete tak do budoucna předejít možným sporům. (Co například může způsobit živý plot, čtěte zde.)

Nový občanský zákoník už totiž například přesně určuje pravidla, v jaké vzdálenosti od společné hranice pozemků lze dřeviny sázet. „Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m,“ píše se v § 1017.

Navíc může vlastník pozemku požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků. A pokud už je vysadil, nebo je nechal vzrůst, aby je odstranil. Výjimka platí pouze v případě, pokud je na sousedním pozemku les nebo sad, nebo se jedná o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025