Šéf zachraňuje slušné bistro pro cyklisty. I se smažákem pro Poláky

aktualizováno 
V kuchyni kluk, co tvrdí, že gastronomií žije a vařit ho evidentně opravdu baví. A majitelé, kteří tuto kuchyni dotují z truhlářské výroby, aby na konci světa mohli poskytovat dobré jídlo a slušné ubytování cyklistům, kteří si tu projíždějí jeden z nejkrásnějších singl treků světa. Kdo by se nesmiloval.

Jako penzion s restaurantem se prezentuje podnik, jehož majitelé Zdeňka Pohlreicha coby šéfa požádali o pomoc. Zoufale potřebují nezaujatý pohled a rady, jak podnik posunout tak, aby byl schopen se uživit celoročně a nemuseli ho dotovat z truhlářské výroby. Už tak se má rodina se třemi dětmi co otáčet.

Fotogalerie

Pan Svoboda truhlaří, postupně vylepšuje penzion a ještě dělá provozního, jeho žena se ohání motorovkou a vyrábí dřevěné anděly, kteří se i dobře prodávají. Naštěstí. Protože ve specifické pohraniční lokalitě Nového Města pod Smrkem to manželé Svobodovi opravdu nemají snadné.

„Hřáškový“ krém, „držková“ nebo „vepěnky“ s háčkem nad písmenkem „pé“ sice nepatří k tomu nejlepšímu z jejich produkce, lépe by se na jídelním lístku vyjímal hráškový krém, dršťková a vepřenky. Nicméně snaží se. Všichni tu jsou rádi za každý podnět, který jejich situaci může obrátit k lepšímu. Vývěska bez chyb je ovšem základ, znamená první kontakt s hostem.

V kuchyni problém není, kuchařem a šéfkuchařem v jedné osobě je sice teprve sedmadvacetiletý kluk vyučený v oboru, ovšem s desetiletou praxí a nadšením, jaké by mu většina kuchařů mohla závidět. Tousty s pikantní směsí na způsob kaťáku sice nedělá rád, zrovna tak jako smažený sýr, na který sem cíleně jezdí především Poláci, nicméně respektuje přání hostů.

O klientelu z Polska by bylo hloupé se připravit, vždyť z nejbližší polské obce je to sem šest kilometrů. Navíc je tu konkurence v podobě zavedené místní hospody, kde slušně vaří, je tedy především potřeba, aby o sobě Svobodovi dali vědět.

Unikátní venkovní pec na dřevo je škoda nevyužít na pečení masa.
Šéfkuchaři nechybí sebevědomí ani schopnost vést dobře kuchyni bike bistra a...
Unikátní venkovní pec na dřevo je škoda nevyužít na pečení masa i brambor.

Kromě unikátní venkovní pece na dřevo má bike bistro naštěstí i slušného šéfkuchaře.

S úpravou konceptu z „restaurantu“ na bistro nemají problém, práce se nebojí a za šéfovy dobře míněné rady jsou vděční. Takže to šéf opět rozjede i v kuchyni, aby si kuchař i majitelé uvědomili, že hospoda nesmí být otrokem svého menu, ale oslavou dobré kuchyně. Navíc když mohou využít vlastní unikátní venkovní pec na dřevo na pečení všeho možného masa.

Každopádně pondělní premiéra prvního dílu podzimní a současně poslední řady primáckého Ano, šéfe! předvedla, jaké jsou po deseti letech trvání pořadu v kuchyních restaurací vidět změny. Řada z nich už si umí poradit a nemají problém nabídnout hostům slušné jídlo z čerstvých surovin. 

Přesto se vždycky bude hodit pohled zvenčí od nezaujatého profíka. V tom Zdeněk Pohlreich zkušeného restauratéra a šéfkuchaře ani tentokrát nezapřel, i když už je podle vlastních slov moc unavený na to, aby lidem zasahoval do života. S Ano, šéfe! končí.

Bike bistro U všech andělů je tak jedním z posledních podniků, kde si šéfa můžete užít. A dokonce si podle něj zaslouží i šéfovskou samolepku s hvězdou. Teď ještě, aby se majitelům podařilo do něj nasměrovat hosty.

Autor:

Nejčtenější

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Zákaz srkaček, háku i míra na okouny. Nová pravidla při lovu ryb

Okoun má konečně míru.

Rybářský řád se každý rok nějakým způsobem mění. Většinou jsou to změny kosmetické a nejinak je to i v řádu pro revíry...

Čeští modeláři v Británii opět nezklamali. Přivezli 63 medailí

Jeden z exemplářů na výstavě ke stům letům československé aviatiky.

Čeští modeláři letos opět zabodovali na mezinárodním mistrovství v britském Telfordu. Na klání, které se konalo během...

Pohlreich přesvědčí i dýňové odpírače. Rychlá polévka z jednoho hrnce

Dýňová polévka s praženými semínky

Ve třetím pokračování pořadu Teď vaří šéf!, kde Zdeněk Pohlreich ukazuje light recepty pro celý den, nechybí ani návod...

Další z rubriky

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

VIDEO: Zopakujte si základní tance, ať si na plese neuděláte ostudu

Kdo už má taneční dlouho za sebou, potřebuje si tanec trochu oživit.

Plesová sezona se blíží a možná se i vy chystáte vyrazit. Připravili jsme souhrn videí, který vás provede opakováním...

OBRAZEM: Mláďata zvířat celého světa v podzimních kulisách Zoo Praha

Podzim není úplně typickým obdobím pro mláďata, v pražské zoo jich ovšem lze o...

Podzim není úplně typickým obdobím pro mláďata, v pražské zoo jich ovšem lze o letošním krásném podzimu obdivovat...

Najdete na iDNES.cz