Titulka knihy je jako obvykle čistě bílá.

Titulka knihy je jako obvykle čistě bílá. | foto: Marek Burza

Nová Vaňkova kuchařka se povedla, přináší jídla, která dobyla svět

  • 4
Když jsem otvíral jeho novou kuchařku, říkal jsem si, zda tentokrát nestoupl Roman Vaněk na tenký led. Přece jen: v té první nabídl českou klasiku, která se běžně vaří v domácnostech, ve druhé se otřel o regionální kuchyni a nabídl i méně obvyklé recepty, ale cpát se do evropské kuchyně?

Jenže už při prvním listování jsem přišel na to, že je to kluk fikaná. Podtitul jeho knížky by mohl znít "Pár jídel, která dobyla svět". A o tom to celé je. Vybral speciality z různých zemí, které nemohou chybět v žádné restauraci, která se chlubí mezinárodní kuchyní.

Začněme omáčkami

Začne tím nejdůležitějším: omáčkami. Znáte to: přijdete do restaurace a nabídnou vám cizokrajně znějící názvy, ve kterých se vyzná jen kuchař, a vy jen tiše zíráte a nedivíte se pak účtu. A přitom po prostudování kuchařky budete vědět, že stačí jen troška, k obyčejnému bešamelu přidat smetanu, žloutky a sýr a vznikne vznešeně znějící omáčka Mornay.

Potřebujete omáčku na květák nebo chřest? Pokud zvládáte základní holandskou omáčku, máte vyhráno. Přidáte našlehanou smetanu a hned máte Mousseline.

V internetových diskusích se občas propaguje domácí výroba majonézy bez vajec, pro ty, kdo se bojí salmonely. Takže ji vyrábějí místo z vejce z mléka. A přitom vůbec netuší, že vlastně vyrábějí Aioli, která je vhodná k rybám a krevetám. Stačí jen přidat česnek a lehce dosolit.

Pečlivý výběr

Kniha se slevou 15 %

obálka knihy Klenoty evropské kuchyně

V celé kuchařce najdete pečlivý výběr toho, co lze najít na jídelních lístcích na celém světě. Nelze však uvést jen ten jediný nejsprávnější recept. Vždyť taková jídla jako třeba francouzská cibulačka se bude vařit v každém koutě Francie trošku jinak a i na internetu najdete spoustu "zaručeně pravých" návodů, které se vzájemně trochu liší.

Jak znám Romana Vaňka, každé jídlo jeho tým uvařil a vzal v úvahu i tyto místní odlišnosti. Proto je u každého receptu rámeček, který nahradil dosavadní babiččiny rady (na toto babička, který zatím nevytáhla paty z Horní Dolní, není potřeba) a který poslouží k orientaci, proč se co a jak dělá, a naznačuje možné lokální varianty. Třeba že se někde místo vína do polévky používá sherry.

Sympatické je, že v záhlaví každého pokrmu najdete i stručnou historku o zemi původu, například u hovězího po Burgundsku se dočtete, že jeho název souvisí se slavným burgundským vínem Pinot Noir. A že pro nás už domácí štrúdl (tažený závin) má původ v rakousko-uherském mocnářství.

Koupit, nebo ne?

Nadšenci, kteří si už "ovařili" něco z Vaňkových kuchařek, mají zkušenost, že každý z receptů je vyzkoušený a i rozpis ingrediencí sedí a mohou ji bez výhrad zařadit do kuchyňské knihovničky. Nemohou ji srovnávat se specializovanými kuchařkami jednotlivých zemí, to by kniha musela mít mnohonásobně větší rozsah. Jde jen o výběr nejslavnějších světových jídel.

Výhodu mají ti, kdo právě uvažují o zakoupení předplatného MF DNES, ušetří 400 korun, protože distribuce Mafry, vydavatelství MF DNES,  knihu nabízí jako dárek. A možná se nadchnou a zpětně zapátrají k předchozím titulům, které zatím ještě nemají. Já osobně si ji do regálu s nejvíce používanými kuchařkami zařadím. I když vše asi nevyužiju, třeba ústřice doma asi servírovat nebudu.